Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Bakan Soylu'dan Emeklilikte Yaşa Takılanlara Kötü Haber
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Bakan Soylu'dan Emeklilikte Yaşa Takılanlara Kötü Haber

Bakan Soylu'dan Emeklilikte Yaşa Takılanlara Kötü Haber
Bakan Soylu, “Emeklilikte Yaşa Takılanlar”la alakalı bir çalışmanın söz konusu olmadığını söyledi.
19.04.2016 / 11:38

Enerjimagazin-Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, 03 Mayıs'ta gasp edilen emeklilik hakları için Başkent Ankara'ya çıkarma yapmaya hazırlanan“Emeklilikte Yaşa Takılanlar”la alakalı bir çalışmanın söz konusu olmadığını söyledi.


TBMM Genel Kurulu’nda Milletvekillerinin sorularını cevaplayan Soylu, kendisinin de Emeklilikte Yaşa Takılan birisi olduğunu ifade ederek, “Bizim böyle bir çalışmamız yoktur ve eğer bir sosyal güvenlik sistemi reformunu tam anlamıyla gerçekleştirmek istiyorsak herkes belirlendiği yaşta emekli olacaktır” dedi.


TBMM Genel Kurulu’nda sorun cevap bölümünde CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in Emeklilikte Yaşa Takılanlarla alakalı “Sayın Bakan, bu yaşa takılanlarla ilgili bir yazılı soru önergemiz olmuştu; onunla ilgili verdiğiniz yanıtta yaşa takılanlar için umutlu bir şeyler söylememişsiniz. Bu konuda yaşa takılanların ülkemizdeki sayısı kaç? Çünkü bunlar sigortayla ilgili süreci tamamladıkları hâlde emeklilik bekliyorlar. Bununla ilgili umutkâr bir şeyler söylemeniz mümkün mü?” şeklindeki sorusu şu şekilde yanıtladı:


Ben de Emeklilikte Yaşa Takılanım


“Ben de emeklilikte yaşa takılanım. Yani, çok doğal olarak Türkiye özellikle sosyal güvenlik sisteminde bir reform yaptı ve bu reformda sırasıyla bir yaş değerlendirmesi yaptıktan sonra kadınlarda 60, erkeklerde 65'e getirdi. Bizim şimdi emeklilikte yaşa takılmak elbette ki… Bu çalışan herkesin en temel haklarından bir tanesidir ama şunu ifade etmek zorundayım: Sosyal güvenlik sisteminin de bir gelir-gider dengesi var. Biz bu gelir-gider dengesini hepimiz için gözetmek zorundayız.


Bizim Böyle Bir Çalışmamız Yoktur


Ve şunu ifade etmek istiyorum: Bizim özellikle emeklilikte yaşa takılanlar konusunda ortaya koyduğumuz değerlendirme açıktır, bunu gerek sözlü gerek yazılı gerekse de kamuoyunda sorulduğu zaman söylüyoruz. Bizim böyle bir çalışmamız yoktur ve eğer bir sosyal güvenlik sistemi reformunu tam anlamıyla gerçekleştirmek istiyorsak herkes belirlendiği yaşta emekli olacaktır; öncelikle bunu ifade etmek istiyorum.”


03 Mayıs’ta Ankara’da Olacaklar


08.09.1999 Tarihinde çıkarılan 4447 sayılı yasanın yürürlüğe girdikten sonra geriye doğru işletilmesi nedeniyle mağdur olan ve gasp edilen haklarının bir an önce geri verilmesi için verdikleri mücadele kapsamında birbirinden ses getirici eylemlere imza atan Emeklilikte Yaşa Takılanlar, 03 Mayıs Salı günü Başkent Ankara’da buluşacaklar. TBMM’de Siyasi Partilerin grup toplantılarına katılacak olan Emeklilikte Yaşa Takılanlar, ayrıca bir basın toplantısı da yapacaklar.


Bu haber toplam 6660 defa okundu
YORUMLAR
Receptelli: 
"Kinama"
Yazıklar olsun 21 de ssk li oldum 29 yıldır prim oluyorum ve heryilda da eksiye gidiiyo 30 yaşında emekli olanlar pasapasa yiyo biz yaş bekliyoruz uyan sayın bakan utanın
16.04.2016 / 00:03
Yiğit Çil: 
"EYT"
hakkımı helal etmiyorum. ELİNİZİ VİCDANINIZA KOYUP DÜŞÜNÜP SONRA İCRAATTA BULUNUN ALLAH RIZASI İÇİN KENDİNİZ 2 YIL ÇALIŞIP 20 MİLYAR ÖMÜR BOYU EMEKLİ MAAŞI ALIRKEN BU ÜLKEYE ZARAR OLMUYORDA 20 SENE ÇALIŞIP EMEKLİLİK YAŞINI BEKLEYECEKLERMİ ÜLKEYE ZARAR VERİYOR
15.04.2016 / 21:50


YAZARLAR