Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Ulaşımda Elektrikli Otobüs Devri Adana’dan Başladı
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Ulaşımda Elektrikli Otobüs Devri Adana’dan Başladı

Ulaşımda Elektrikli Otobüs Devri Adana’dan Başladı
TEMSA, yeni elektrikli otobüsü MD9 electriCITY’yi Adana’da düzenlediği basın toplantısıyla tanıttı.
10.04.2016 / 23:49

Enerjimagazin-Otobüs ve midibüs segmentinde üretim ve ihracat yapan Türkiye’nin önde gelen otomotiv şirketlerinden TEMSA, yeni elektrikli otobüsü MD9 electriCITY’yi Adana’da düzenlediği basın toplantısıyla tanıttı.


Adana Büyükşehir Belediyesi’nde bir süre hizmet verecek örnek elektrikli otobüs, Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’ye teslim edildi. Sabancı Holding CEO’su Zafer Kurtul, Sabancı Holding Sanayi Grubu Başkanı Mehmet Pekarun ve Temsa Genel Müdürü Dinçer Çelik’in katılımıyla gerçekleşen toplantıda, çevreci yönüyle dikkat çeken MD9 electriCITY büyük beğeni topladı.


“Adana Halkı İçin Yapılması Çok Önemli”


Sabancı Holding CEO’su Zafer Kurtul, yaptığı konuşmada, taşımacılık sektörüne yeni bir soluk getiren MD9 electriCITY’nin enerji tüketimi, çevreye duyarlılık ve verimlilik özellikleriyle öne çıktığını söyledi. Kurtul, Türk mühendisler tarafından geliştirilen otobüsün ilk yolculuğunun Adana’da, Adana halkı için yapılmasının çok önemli olduğunu anlattı.

Zafer Kurtul, Temsa’nın başarısında pazarı doğru okumanın, ihtiyaçları doğru şekilde belirlemenin ve teknolojiyi üretim gücü ve bilgi birikimiyle harmanlamanın payına dikkat çekti. Sabancı Holding Sanayi Grubu Başkanı Mehmet Pekarun ise inovasyon ve sürdürülebilirlik değerlerinin buluştuğu MD9 electriCITY’yi sundukları için gurur duyduğunu söyledi. Temsa’nın başarılı Ar-Ge çalışmalarına, yenilikçi ve yaratıcı yönüne dikkat çeken Pekarun, “Yeni ürün geliştirme hızımızı hiç kesmeden üretim ve satış rekorlarını kırmaya, dünya pazarlarında büyümeye devam edeceğiz” diye konuştu.
“ŞEHRİN HAVASINI DEĞİŞTİRMEYE BAŞLIYORUZ”


Temsa Genel Müdürü Dinçer Çelik de konuşmasında şehirlerin giderek büyürken ulaşım ihtiyaçlarının da değiştiğini ve daha ekonomik, çevreci ve sessiz ulaşım araçların önem kazandığını vurguladı. Çelik, elektrikli otobüslerin dizel otobüslerin alternatifi değil, yolcu ve çevre konforu açısından yepyeni bir toplu ulaşım sistemi olduğunu anlattı.

Şehir içi trafiğin yoğun olduğu kentlerde filo olarak güzergahın tamamen elektrikli otobüse dönüştürülmesinin çevre açısından toplumsal farkındalığına vurgu yapan Dinçer Çelik, şunları söyledi:


YÜZDE 100 YERLİ DE GELİYOR


“Bu farkındalığın ilk adımını Adana Büyükşehir Belediyesi ile birlikte atıyoruz. Belli bir süre Adana’da hizmet verecek otobüsümüz ile Adanalı hemşehrilerimize kent içi ulaşımda daha sessiz ve çevreci bir ulaşım deneyimi yaşatacağız. Temsa olarak elektrikli otobüs konusunda çalışmalarımız MD9 electriCITY ile sınırlı değil. Yüzde yüz yerli elektrikli otobüsle ilgili çalışmamız ASELSAN iş birliğiyle devam ediyor. Bu ürünümüzü Haziran ayında tanıtmayı planlıyoruz. Bütün çabalarımız gelecek nesillere daha temiz bir dünya bırakmak için ve bugün MD9 electriCITY ile şehrin havasını değiştirmeye başlıyoruz.”

Basın toplantısının ardından düzenlenen törene 1.600 Temsa çalışanı da katıldı.Törene katılan ve otobüsün direksiyonuna geçen Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Adana’dan doğmuş bir markanın başarılarından duyduğu gururu dile getirerek Temsa çalışanlarına teşekkür etti. Sözcü


Bu haber toplam 2259 defa okundu


YAZARLAR