Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Türkiye'de Her 4 Kişiden 1’inin Elektriğini ENERJİSA Veriyor
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Türkiye'de Her 4 Kişiden 1’inin Elektriğini ENERJİSA Veriyor

Türkiye'de Her 4 Kişiden 1’inin Elektriğini ENERJİSA Veriyor
Sabancı Holding CEO'su Zafer Kurtul: “Türkiye’de her 4 kişiden 1’inin elektriğini ENERJİSA veriyor."
09.03.2016 / 22:59

Enerjimagazin- Sabancı Holding CEO'su Zafer Kurtul, “Türkiye’de her 4 kişiden 1’inin elektriğini ENERJİSA veriyor, bu Enerjisa’nın geldiği büyüklüğün de bir göstergesidir. Bugüne kadar Enerjisa ile yaklaşık 11 milyar USD yatırım yaptık. 2016 yılının ilk yarısında kurulu gücümüzü %48 artırarak 3700 MW’a çıkaracağız ve operasyonel mükemmelliğe odaklanacağız” dedi.


Sabancı Holding, 2015 yılı finansal sonuçlarını açıkladı. Buna göre 2015 yılı kombine net satışları 47,9 milyar TL, konsolide net karı ise 2 milyar 236 milyon TL olarak gerçekleşti. Aynı dönemde Sabancı Holding’in banka dışı kombine FAVÖK (faiz, amortisman ve vergi öncesi kar) miktarı ise %41 artışla 4.5 milyar TL oldu.


Konuya ilişkin düzenlenen basın toplantısında 2015 yılını ve Topluluk sonuçlarını değerlendiren Sabancı Holding CEO'su Zafer Kurtul, konuya ilişkin yaptığı açıklamada şöyle dedi:


“Sabancı Topluluğu için2015, operasyonel karlılığımızı arttırarak büyüdüğümüz, içinde bulunduğumuz sektörlerde hedeflerimize ulaştığımız bir sene oldu. 2015 yılı bizim için oldukça başarılı geçti. Faaliyet gösterdiğimiz tüm sektörlerde başarılı sonuçlara imza attığımız bir yıl oldu. 2015’te konsolide net karımızı %8 artırarak 2 milyar 236 milyon TL’ye çıkardık. Yine aynı dönemde banka dışı kombine FAVÖK’ümüzü ise %41 artışla 4.5 milyar TL’ye çıkardık.” 


Sözlerini “Türkiye’ye inanıyoruz, yatırıma devam ediyoruz” diye sürdüren Kurtul, “Sabancı Holding olarak son beş yılda çoğu Türkiye’de olmak üzere yaklaşık 11 miyar ABD doları yatırım yaptık. Sadece 2015 yılında yaptığımız yatırım miktarı ise 3.7 milyar TL oldu.” dedi.


2016’DA 5 MİLYAR TL YATIRIM YAPACAK 


Toplantıda 2016 yılı planlarına da değinen Kurtul, “Bizim için bugüne kadar olduğu gibi içinde bulunduğumuz 2016 yılında da büyüme, karlılık ve yatırımcılarımıza değer yaratmak önceliklerimiz olacaktır. Bu sene ağırlığı enerji alanına olmak üzere yaklaşık 5 milyar TL yatırım yapacağız. “Türkiye’nin Sabancı’sı” olarak ülkemize güvenerek yolumuza devam ediyoruz. Bu yıl içinde bulunduğumuz tüm sektörlerde kar odağımızı koruyarak büyüdüğümüz bir yıl olacak. Banka dışı kombine satışlarımızda %10 ila %15, banka dışı kombine faaliyet karımızda %20 ila %30; enerjideki faaliyet karımızda ise %40 ila %50 oranlarında büyüme bekliyoruz.  2016’da da inovasyon kültürümüz ve operasyonel mükemmellik anlayışımız ile yaptığımız her işte, faaliyet gösterdiğimiz her sektörde daima "öncü" ve "örnek" olma konumumuzla hedeflerimize koşmaya devam edeceğiz. 


"HER 4 KİŞİDEN BİRİNİN ELEKTRİĞİNİ BİZ VERİYORUZ" 


Kurtul, enerji alanındaki faaliyetlere ilişkin olarak da, “Enerjisa olarak 2015’te operasyonel karımızı %119 artırarak, yatırım finansmanına ait kur riskini de başarıyla yöneterek, net karlılığa ulaştık. 2016 yılında yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanan santrallerimizin yenilenebilir enerji kanunundaki tarifelerden faydalanması önemli bir olumlu etki sağlayacaktır. Türkiye’de her 4 kişiden 1’inin elektriğini Enerjisa veriyor, bu Enerjisa’nın geldiği büyüklüğün de bir göstergesidir. Bugüne kadar Enerjisa ile yaklaşık 11 milyar USD yatırım yaptık. 2016 yılının ilk yarısında kurulu gücümüzü %48 artırarak 3700 MW’a çıkaracağız ve operasyonel mükemmelliğe odaklanacağız” dedi.


Enerji sektöründeki gelişmelere ilişkin açıklamalarda da bulunan Kurtul sözlerini şöyle sürdürdü:


“Elektrik dağıtımda yeni açıklanan 2016-2020 arasında kullanılacak tarife ve metodolojiyi sektörün önünü görebilmesi açısından olumlu değerlendiriyoruz. Bu yatırımlar, müşterilerin daha iyi hizmet almasını ve kayıp kaçak oranlarındaki iyileştirmelerle Türkiye’nin kaynaklarını daha verimli kullanmasını sağlayacaktır.” 


"64 BİNE YAKIN ÇALIŞANIYLA BÜYÜK BİR AİLE"


İnsan kaynaklarına verdikleri öneme de değinen Kurtul, 2012 yılından bugüne kadar 8 bin yeni istihdam sağladıklarını belirtti ve sözlerine şöyle devam etti:    “ Sabancı Topluluğu “33” yaş ortalamasıyla oldukça genç bir organizasyon. Biz Sabancı Topluluğu’nda kadın istihdamına özellikle önem veriyoruz. “İşte eşitlik” felsefesi bizim savunduğumuz ve öncülüğünü yaptığımız önemli bir değerimiz. İşe alımlarda kadın-erkek oranımız %50-%50 seviyelerinde. Bu da aslında hedeflediğimiz yere geldiğimizin göstergesi. İç terfi oranımız ise %75’lerde. Özellikle yedekleme sistemimiz bizim için çok önemli. Birçok yöneticimizi kendi içimizden yetiştiriyoruz. Topluluk olarak biz büyük bir aileyiz ve bu ailenin bir ferdi olarak çalışanlarımıza yatırım yaptığımızı görmek beni mutlu ediyor.” Ajanslar


Bu haber toplam 2471 defa okundu


YAZARLAR