Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - KİT Komisyonu'nda EÜAŞ Görüşüldü
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

KİT Komisyonu'nda EÜAŞ Görüşüldü

KİT Komisyonu'nda EÜAŞ Görüşüldü
2013-14 yılı Kit Alt Komisyonu Değerlendirme Toplantısı yapıldı.
01.02.2016 / 12:02

Enerjimagazin-EÜAŞ ve Bağlı Ortaklıkları HEAŞ, SEAŞ, KEAŞ, YEAŞ ile İlgili Kuruluşlar ADÜAŞ ve TEMSAN'ın 2013-14 yılı bilanço ve mali yılı hesaplarına ilişkin Alt Komisyon görüşmeleri yapıldı.


Toplantıya; AK Parti Kütahya Milletvekili Ahmet TAN Başkanlığındaki Komisyonun diğer Üyeleri; Komisyon Başkanvekili AKP Elazığ Milletvekili Tahir ÖZTÜRK, AKP İstanbul Milletvekili Hasan TURAN, AKP Kilis Milletvekili Reşit POLAT, AKP Yozgat Milletvekili Ertuğrul SOYSAL,CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi GÜRER ve CHP Zonguldak Milletvekili Şerafettin TURPÇU; Sayıştay Denetim Grup Başkanı Mehmet ÖKSÜZ ile Sayıştay Uzman ve Başdenetçileri; EÜAŞ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Halil ALIŞ, Genel Müdür Yardımcıları Nurettin KULALI, İrfan YILMAZ, Mehmet BİÇER, Mehmet ÖZTÜRK, Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Faruk AKŞİT; Daire Başkanları ile EÜAŞ Bağlı Ortaklıkları ve ilgili kuruluşları Genel Müdürleri, Yönetim ve Denetim Kurulu üyeleri ile Genel Müdür Yardımcıları; Hazine Müsteşarlığı, Kalkınma Bakanlığı, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, EPDK ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı temsilcileri katıldılar.
2013-14 yılı Kit Alt Komisyonu Değerlendirme Toplantısının açılış konuşmasını yapan Komisyon Başkanı Ahmet TAN; EÜAŞ ve Bağlı Ortaklıkları HEAŞ, SEAŞ, KEAŞ, YEAŞ ile İlgili Kuruluşlar ADÜAŞ ve TEMSAN'ın 2013-14 yılı bilanço ve mali yılı hesaplarının Alt Komisyon görüşmelerini yapmak üzere toplandıklarını söyledi ve toplantıya katılan Milletvekillerine, Genel Müdürlere ve kuruluşların diğer idarecilerine hoş geldiniz diyerek toplantıyı başlattı.


Açılış konuşmasının ardından EÜAŞ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Halil ALIŞ, Şirketin  tanıtımı ve faaliyetlerine ilişkin bilgilerin yer aldığı sunumunda şunları söyledi: "Sermayesi 5,6 milyar TL ve Bağlı Ortaklıklar dâhil Kasım 2015 sonu itibarıyla 7.472 kadrolu, 5199 hizmet alımı personel çalışanı bulunan Şirketimiz, kamuya ait termik ve hidrolik santrallerin; İşletilmesi, bakım, onarım ve rehabilitasyonu, malzeme yönetimi ve tedariki, ruhsatı Kuruluşumuza ait olan maden sahalarının işletilmesi faaliyetlerini yürütmektedir.


Şirketimizin Merkez Teşkilatında 4 Genel Müdür Yardımcılığı ile Teftiş Kurulu Başkanlığı ve Hukuk Müşavirliğinin yanı sıra 16 Daire Başkanlığı; Taşra Teşkilatında ise 1 adet Bağlı Ortaklık ile 35 adet İşletme Müdürlüğü bulunmaktadır.


Kasım 2015 yılsonu itibarıyla, Türkiye Kurulu gücü içindeki EÜAŞ'ın payı %28,4'dir. EÜAŞ'ın mülkiyetinde 10 adet termik, 69 adet hidroelektrik santral bulunmaktadır. Kurulu gücümüz, 7.318,74 MW'ı termik santral, 13.005,14 MW'ı hidroelektrik santral olmak üzere toplam 20.324,88 MW'dır.
Şirketimizin Türkiye elektrik üretimindeki payı Kasım 2015 sonu itibarıyla %21,61'dir. EÜAŞ'ın 2015 Kasım ayı sonu itibarıyla enerji üretimi, termik santrallarda 18,657 milyar kWh, hidrolik santrallarda 32,352 milyar kWh olmak üzere toplam 51,009 milyar kWh olmuştur. Kasım 2015 sonu itibarıyla elektrik üretimimizin kaynaklara göre dağılımı kömürde %12,18, doğal gazda %24,40, hidrolikte %63,42, sıvı yakıtta %0 olarak gerçekleşmiştir. Üretim esas alındığında Kasım 2015 sonu itibarıyla; termik santrallarda %57,1, hidrolik santrallarda ise %97,9 oranında gerçekleşme sağlanmıştır.


2016 yılı üretim programına göre, Türkiye elektrik enerjisi toplam üretim imkânı 337 milyar kWh olarak belirlenmiştir. Ancak beklenen tüketim 273,5 milyar kWh olarak öngörülmüştür. EÜAŞ ve Bağlı Ortaklıkları toplam elektrik üretim imkânının 62,04 milyar kWh, Türkiye üretimindeki payının ise %18,4 olması planlanmıştır. 2016 yılı programına göre, EÜAŞ üretiminin 38,78 milyar kWh'i termik santrallardan, 23,26 milyar kWh'inin ise hidrolik santrallar tarafından üretilmesi hedeflenmektedir."


EÜAŞ Genel Müdürü Halil ALIŞ konuşmasında daha sonra 2016 yılında faaliyeti sürdürülecek yatırımlar, özelleştirmesi tamamlanan, devam eden ve ihale aşamasındaki termik santraller ile nükleer ve maden projeler hakkında da çeşitli bilgiler verdi. Son olarak Elektrik Üretim A.Ş'nin üstlendiği sorumluluğunun önem ve bilinciyle faaliyetlerini büyük bir titizlik ve özverili hizmet anlayışıyla sürdürmekte olduğunu ifade ederek zamanının elverdiği ölçüde EÜAŞ ve elektrik enerjisi sektörüyle ilgili olarak kısa bilgiler sunmaya çalıştığını, yapılacak değerli uyarı ve eleştirilerin geleceğe dönük çalışmalarda bize yol göstereceğine inandığını belirterek Komisyon Başkanına, üyelerine ve katılımcılara teşekkür ederek konuşmasını bitirdi. 


Kit Alt Komisyonu daha sonra EÜAŞ Bağlı Ortaklıkları; HEAŞ, KEAŞ, SEAŞ ve YEAŞ ile İlgili Kuruluşlar ADÜAŞ ve TEMSAN'ın 2013-2014 yılı faaliyetlerine ilişkin okunan Sayıştay Önerileri ve görüşmelerle devam etti. 


EÜAŞ, Bağlı Ortaklıkları ve İlgili Kuruluşlar 2013-2014 yılı faaliyetlerine ilişkin görüşme ve değerlendirmelerin ardından Komisyon Başkanı AK Parti Kütahya Milletvekili Ahmet TAN tüm katılımcılara teşekkür ederek Kit Alt Komisyonu Toplantısını sonlandırdı.


Bu haber toplam 4034 defa okundu


YAZARLAR