Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - ENERJİSA Çinlilere Hisse Satacak
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ENERJİSA Çinlilere Hisse Satacak

ENERJİSA Çinlilere Hisse Satacak
Eon ve Sabancı Enerjisa'da Çinli yatırımcılara hisse satışı yapmak için görüşmelerde bulunduğu iddia ediliyor.
19.01.2016 / 21:58

Enerjimagazin-Alman Eon ve Sabancı Enerjisa'da Çinli yatırımcılara hisse satışı yapmak için görüşmelerde bulunuyor.Konuyla ilgili iki kaynağın businessht’ye verdiği bilgilere göre Çinli yatırımcılara şirketin üçte birinin satışı gerçekleştirilecek. Görüşmeler birden fazla Çinli yatırımcı ile yapılıyor. Kaynaklar şirketlerin Enerjisa birimlerinde de hisse satışı yapabileceğini belirtti. Yeni yatırımcı şirketin borç/özkaynak oranının geliştirilmesine destek sunabilir. 


Konuyla ilgili Sabancı Holding, "Enerjisa finansal ve operasyonel performansına, pazardaki stratetejik konumlanmasına aralıksız olarak devam ediyor" yorumunu yaparken, Eon sözcüsü Christian Drepper ise yorum yapmayı reddetti.


İş Yatırım’da, yayınladığı raporda Sabancı Holding ve E.On Enerjisa’da hisse satışı için görüşmelerde bulunduğunu açıkladı.


İş Yatırım'ın raporuna göre, Sabancı Holding ve E.On Enerjisa’da hisse satışı yapmak için Çinli yatırımcılar ile görüşüyor. Hatırlatmak gerekirse daha önce Nisan 2015’te Sabancı Holding ve E.On Enerjisa’da hisse satışı için Goldman Sachs’a yetki verdiğini iddia edilmiş ve hisse satışının 1 milyar dolar büyüklüğe ulaşabileceği belirtilmişti. Bu değer bizim Enerjisa için var olan değerlememizin yaklaşık 1/3’üne denk gelmektedir. Daha önce Şirket’ten aldığımız bilgiye göre Enerjisa’nın Sabancı Holding’in portföyündeki stratejik varlıklardan biri olmaya devam edeceği ve dinamik portföy stratejileri doğrultusunda varlığın finansal ve operasyonel performansını artırmak için hisse satışı gerçekleştirebileceğini belirtilmişti. Biz olası bir hisse satışının Enerjisa’nın gerçek değerini ortaya çıkaracağını, finansal yapısını güçlendireceğini ve Holding’e nakit girişi sağlayabileceğini, dolayısıyla piyasa tarafından holding hisselerine uygulanan iskontoyu azaltabileceğini düşünüyoruz.

Bu haber toplam 3620 defa okundu


YAZARLAR