Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - İş Yatırım Enerji Şirketleri Tavsiyesini Revize Etti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

İş Yatırım Enerji Şirketleri Tavsiyesini Revize Etti

İş Yatırım Enerji Şirketleri Tavsiyesini Revize Etti
İş Yatırım'ın 06 Ocak 2016 tarihli Enerji Sektör Raporu, kurumun internet sayfasında yayınlandı.
11.01.2016 / 11:59

Enerjimagazin-İş Yatırım tarafından hazırlanan 06 Ocak 2016 tarihli Enerji Sektör Raporu, kurumun internet sayfasında yayınlandı. Raporda enerji şirketleri için olan değerlemeler revize edildi.


İş Yatırım tarafından Hazırlanan “Doğalgaz tahminimizdeki değişimin değerlemelerimize etkileri” başlıklı Enerji Sektör Raporu’nda şu bilgilere yer verildi;


Doğalgaz tahminimizdeki değişimin değerlemelerimize etkileri"EPDK elektrik tarife yapısını değiştirdi. Bunun kayıp/kaçak rasyosu ile ilgili tartışmaları sona erdirmek için yapıldığını düşünüyoruz. Yeni tarife yapısında dağıtım tarafı ile ilgili ücretler tek bir kalem altında konsolide edilirken kayıp/kaçak oranı ayrı bir kalem olarak artık gösterilmeyecek. Detaylar hakkında konuştuğumuz enerji şirketleri ikili anlaşmalar yoluyla yaptıkları satışlarının çoğunun sabit tarifelere dayandığı ifade ettiler, böylece satış fiyatları üzerindeki etkisi sınırlı olacaktır. Diğer taraftan, doğalgaz fiyatlarında herhangi bir değişikliğe gidilmedi. Biz doğalgaz fiyatlarına Ocak ayında %10 oranında zam bekliyorduk. Zam beklentimizi Ekim'de %5 oranında zam olacak şekilde güncelledik. Buna bağlı olarak, enerji şirketleri için olan değerlemelerimizi revize ettik:


AKENR: Akenerji'nin portföyünün %70'ini doğalgaz santralleri oluşturuyor, bu nedenden dolayı elektrik üretimi oldukça maliyetli. Şirket satışlarının %70'ini ikili anlaşmalar yoluyla satarken geri kalan kısmı (%30) spot piyasa üzerinden yapıyor. İkili anlaşmaların çoğu sabit tarife üzerinden olduğu için elektrik fiyatlarına yapılan zammın şirketin satış fiyatı üzerindeki etkisi çok sınırlı olacaktır. Doğalgaz fiyatlarındaki tahminlerimizin değişmesi sonucunda 12 aylık hedef hisse fiyatımızı %9 artarak 0.98 TL olarak güncelledik. Hisse için SAT tavsiyemizi koruyoruz. 


AKSEN: Doğalgaz santralleri Aksa Enerji'nin portföyünün yaklaşık %64'ünü oluşturuyor. Şirket satışlarının yaklaşık yarısını ikili anlaşmalar yoluyla satıyor ve çoğu sabit tarife üzerinden yapılıyor. Doğalgaz fiyatlarındaki değişiklikten sonra 12 aylık hedef hisse fiyatımız %6 artarak 4.36 TL'ye ulaştı. Hisse için AL tavsiyemizi koruyoruz. 


ALARK: Doğalgaz santralleri Alarko Holding'in kurulu gücünün % 56'sını oluşturuyor. Doğalgaz fiyatı ile ilgili değişen tahminlerimiz nedeni ile Alarko Holding'in enerji iştiraki Altek'in değeri %10 artarak 61 milyon dolara yükseldi. 


Alarko Holding'in değerlemesinin %11'ini oluşturan Altek, Alarko Holding'in değerini %2 oranında artırarak 4.92 TL/ hisseye çıkardı. Hedef değerimize göre %60 getiri potansiyeli sunan hisse için AL tavsiyemizi devam ettiriyoruz. 


ENERJİSA: Elektrik ve doğalgaz fiyatlarında değişen tahminlerimiz nedeni ile Enerjisa değerlememiz %4 oranında artarak 3 milyar dolar seviyesine yükseldi. Sabancı Holding değerlememizin %16'sını oluşturan Enerjisa'nın değerindeki artış Sabancı'nın portföyünde yer alan piyasa değeri yöntemi ile değerlediğimiz diğer iştiraklerinin değerindeki düşüş nedeni ile Sabancı Holding değerlememizi değiştirmedi. 11.4 TL/hisse olan hedef değerimize göre %44 getiri potansiyeli sunan SAHOL hisseleri için AL tavsiyemizi devam ettiriyoruz.


ODAŞ: Odaş Enerji'nin 140 MW kapasiteli bir doğalgaz santrali ve 8 MW kapasiteli hidroelektrik santrali (Odaş Enerji'nin %90 payı var) bulunuyor. Voytron'un (Elektrik toptan satış şirketi) satışlarının yaklaşık %95'i sabit tarife üzerinden yapıldığı için elektrik tarifesine yapılan zam şirketin satış fiyatı üzerinde önemli bir etki yapmıyor. En büyük girdi kalemi doğalgaz olmasından dolayı, tahminlerimizdeki değişiklik hedef hisse fiyatımızı %5 oranında yukarı çekiyor. Hisse için yeni hedef fiyatımız 11.83 TL ve AL tavsiyemizi koruyoruz.


ZOREN: Zorlu Enerji satışlarının çoğunu YEKDEM üzerinden satıyor. Şirketin Türkiye'deki kurulu gücü 615 MW. Bunun %39'unu doğalgaz bazlı santraller oluşturuyor. Şirket doğalgaz santrallerinin KKO oldukça düşürmüştü, bundan dolayı doğalgaz tahminlerimizdeki değişiklik hisse hedef fiyatını %3 oranında yukarı çekiyor ve 0.96 TL'ye ulaşıyor. Hisse için SAT tavsiyemizi koruyoruz."Bu haber toplam 2487 defa okundu


YAZARLAR