Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - 4/C’lilere Büyük Haksızlık!
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

4/C’lilere Büyük Haksızlık!

4/C’lilere Büyük Haksızlık!
Kamu-Sen, Memur-Sen’in 2015 yılında imzaladığı toplu sözleşmenin 4/C’lileri zarara uğrattığını belirtti.
01.01.2016 / 11:34

Enerjimagazin-Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Memur-Sen’in 2015 yılında imzaladığı toplu sözleşme, tüm memur ve memur emeklilerinden sonra şimdi de 4/C’lileri zarara uğrattığını belirtti.


Türkiye Kamu-Sen’den yapılan açıklamada aşağıdaki ifadelere yer verildi:


Bilindiği üzere 657 sayılı Kanunun 4. Maddesinin C fıkrası uyarınca çalıştırılan personele ek ödeme verilmiyordu. 4/C’li personel ise kendilerinin de kamu görevlisi olması ve memurlarla aynı işyerlerinde, benzer işler yapmaları gerekçesiyle ek ödemeden faydalanmak üzere mahkemeye başvurmuş, mahkemeler başvuran personele ek ödeme ödenmesi yönünde karar vermişti.


Mahkemelerden 4/C’liler lehine çıkan bu karara istinaden kurumlar da söz konusu personele mevzuatta belirlenen en düşük oran üzerinden aylık yaklaşık 550 TL tutarında ek ödeme vermekteydi.


Ancak 2015 yılında imzalanan toplu sözleşmede 4/C’li personele mahkemelerin 550 TL olarak verilmesini öngördüğü ek ödeme miktarı 2016 yılı Ocak ayı itibarı ile 150 TL olarak belirlendi. Böylece bir 4/C’li çalışan mahkemeye başvurması halinde aylık 550 TL almaya hak kazanırken, toplu sözleşme bu rakamı aylık 150 TL’ye çekmiş oldu.


Bu gelişme üzerine Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü de bir görüş yayınlayarak kurumlara 4/C’li personele 2016 yılından önce hiçbir şekilde ek ödeme yapılmamasını belirtti. Bakanlık görüşünde; daha önce kurumlar aleyhine bu yönde açılan davaların gerekçesinin “4/C’lilere ek ödeme verilmemesinden kaynaklı olarak ortaya çıkan adaletsizlik” olduğuna vurgu yapılarak 2015 yılında imzalanan toplu sözleşme ile bu gerekçenin ortadan kalktığına, 4/C’lilerin artık böyle bir gerekçelerinin kalmadığına dikkat çekildi.


Hal böyle olunca Maliye Bakanlığı, mahkemelere başvuran 4/C’lilerin artık dava konularının dayanaktan yoksun olduğunu, bu nedenle de hiçbir kurumun geçmişe dönük olarak 4/C’li personele ek ödeme vermemesini istedi. Hatta Bakanlık, mahkemelerde kurumlar aleyhine açılacak davalarda, ek ödeme verilmemesinin sorumlusu olarak kendilerinin gösterilmesini talep etti. Bunun yanında 4/C’li personelin geçmişe dönük olarak toplu halde ek ödeme alabilmelerinin de önü kesildi.    


Buna göre Memur-Sen, imzaladığı toplu sözleşme ile 4/C’li personelin mahkeme yoluyla elde ettiği aylık 550 TL’lik kazanımı 150 TL’ye düşürterek başarısız bir toplu sözleşmeye daha imza attı.


KONCUK: BU KADAR HAK KAYBI, BU İŞTE BİR KASIT OLDUĞUNU GÖSTERİYOR


Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, “Kimse kızmasın gücenmesin; biz bu Konfederasyona ‘acemi’ derken fazla iyi niyetli davranmışız. Bir konfederasyonun attığı her imza memurları, emeklileri, 4/C’lileri zarara uğratıyorsa bunun adına yanlışlık, iş bilmezlik, acemilik denmez. Artık bu Konfederasyon, attığı imzalarla kamu görevlilerini kasıtlı olarak zarara uğratarak başarısızlıkta tarihe geçmiştir. Zaten özelleştirmelerden işlerini kaybederek büyük bir travma yaşamış, gelir kaybına uğramış olan 4/C’li çalışanlarımıza bu zulmü layık gören anlayışı kınıyorum. Maliye Bakanlığı’nı da tıpkı enflasyon farkı hesabında olduğu gibi hileli anlaşmalardan durarak, konu hakkında verilmiş mahkeme kararlarına uymaya davet ediyorum. Bu zihniyet yetkiyi elinde bulundurduğu sürece kamu görevlilerinin sürekli kayıp yaşayacakları aşikârdır. Artık kamu görevlilerimiz de irade göstermeli ve bu haksızlıklara ‘Yeter’ demelidir.” dedi.     


Kamu-Sen Maliye Bakanlığından 4-C'lilerin ek ödemelerine ilişkin olumlu mahkeme kararlarını uygulamasını istedi
Bu haber toplam 4766 defa okundu


YAZARLAR