Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Nükleer Enerji Mühendisliği Öğrencilerinin Yurduna Baskın
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Nükleer Enerji Mühendisliği Öğrencilerinin Yurduna Baskın

Nükleer Enerji Mühendisliği Öğrencilerinin Yurduna Baskın
Rus polisi, Akkuyu'da çalışacak Türk öğrencilerin kaldığı yurdu bastı
30.11.2015 / 21:01

Enerjimagazin-Rus güvenlik güçleri Akkuyu Nükler Santrali'nde çalışmak üzere Rusya'da Nükleer Enerji Mühendisliği eğitimi almaya gelen Türk öğrencilerin kaldığı bir devlet yurduna K9 köpekleri ile girerek baskın yaptı. Güvenlik güçlerinin uyuşturucu şüphesiyle yurtta arama yaptığı bildirildi. Saratov kentinde de Rus polisinin Türklerin kaldığı üniversite yurduna baskın yaptığı ve 20'ye yakın öğrenciyi gözaltına aldığı, daha sonra ise bunlardan bir kısmını serbest bıraktığı iddia edildi.


Türkiye'nin hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle Rusya'nın Su-24 uçağını düşürmesi sonrası yaşanan siyasi kriz devam ediyor. Rusların Türkiye'den ayrılmalarını isteyen Moskova'nın, ülkesindeki Türk öğrencilere de baskı yapmaya başladığı iddia edildi. Rusya'da okuyan Türk öğrencilere de ülkeyi terk etmeleri konusunda uyarıda bulunulduğu öne sürüldü. Rusya'nın Kaluga bölgesindeki Obninsk şehrinde Akkuyu Nükler Santrali'nde çalışmak üzere Rusya'ya giden Türk öğrencilerin kaldığı yurda ise Rus güvenlik güçleri tarafından öğle saatlerinde baskın yapıldı. Başkent Moskova'nın 200 kilometre kadar güneyinde bulunan bölgedeki yurtta, güvenlik güçlerinin K9 köpekleri ile odaları tek tek aradığı, öğrencilere uyuşturucu kullanıp kullanmadıkları ile ilgili sorular yönelttikleri bildirildi.
Güvenlik güçlerinin ayrıca, yurtta kalan Türk öğrencilerin ön ve yandan tek tek fotoğralarını çektiği vurgulandı.


Akkuyu Nükler Santrali için Rusya'ya gelen 290 civarı öğrenciden yaklaşık 90 kişinin Moskova Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi'nin Rus güvenlik güçlerince basılan yurdunda kaldığı belirtiliyor. Geri kalan 200 öğrencinin ise Moskova'da bulunduğu ifade ediliyor.


Öte yandan rus polisinin Moskova'nın güneydoğusundaki Saratov kentinde yaklaşık 100 Türk öğrencinin kaldığı üniversite yurduna da baskın yapıldığı aktarıldı. Yurtta kalan 20'ye yakın öğrencinin gözaltına alındığı daha sonra küçük boş kağıtlara imza atmaları sonrasında bazılarının serbest bırakıldığı iddia edildi. Zaman

Bu haber toplam 2896 defa okundu


YAZARLAR