Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Elektrik Dağıtım Şirketlerinin Zararının Faturası Vatandaşa
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Elektrik Dağıtım Şirketlerinin Zararının Faturası Vatandaşa

Elektrik Dağıtım Şirketlerinin Zararının Faturası Vatandaşa
EPDK, VEDAŞ'ı zarardan kurtarmak için kaçak elektriğin parasını tüm tüketicilere yükleyecek.
19.09.2015 / 10:45

Enerjimagazin- Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) Van, Muş, Bitlis ve Hakkari illerinde hizmet veren Vangölü Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi'nin (VEDAŞ) kayıp-kaçak hedeflerini değiştirmesi tüketicileri çileden çıkardı. Türkiye'de kaçak elektrik kullanımı açısından ikinci sırada yer alan Vangölü'nde özel sektöre yapılan kıyağın faturası yine vatandaşa çıkacak.


KALEM KALEM ORTAYA ÇIKTI


Değişiklik sonrasında vatandaşın cebinden 3 yılda fazladan 666 milyon lira çıkarken, şirketin toplamda 941 milyon lira kazanç sağlayacağı ortaya çıktı. TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), Üst Kurul'un özel şirkete sağladığı avantajı kalem kalem ortaya çıkardı.


KIYAK ÜSTÜNE KIYAK


VEDAŞ'ın kayıp ve kaçak hedef oranlarında yapılan değişiklikler nedeniyle ilk belirlenen hedeflere göre 3 yıl için toplamda 133.2 milyon lira fazladan tahsilat yapılacak. Ülke genelindeki diğer tüketicilere de aynı oranda kayıp ve kaçak tüketim yükünün paylaştırılması halinde bu tutar 666 milyon lirayı aşacak.


ZARARDAN KURTARILMIŞLAR

Bu kaynak aktarımı yanında, kayıp ve kaçağı indirebilmek için ödül-ceza sistemi olarak açıklanan, şirketin cebinden karşılaması gereken tutardan da kurtarılması söz konusu olduğu için örtülü olarak ayrıca şirkete aktarım yapılacak. Bu kapsamda 2014 ve 2015 yıllarında şirketin kasasından çıkacak olan 275 milyon liralık zarardan kurtarıldığı ortaya çıktı.


VATANDAŞTAN FAZLADAN PARA ALINDI


Bu durumda 3 yıl için tüketicilerden kayıp-kaçak hedefleri artırılarak fazladan 666 milyon liralık tahsilat yapılırken, diğer taraftan cezadan kurtarılarak yapılan 275 milyon gizli aktarımla birlikte toplamda yaklaşık 941 milyon liraya varan maddi aktarım olduğu hesaplandı.


FATURA 5.2 MİLYAR DOLARA ÇIKABİLİR


EPDK'nın Kasım 2012'de 5 dağıtım bölgesi için yaptığı kayıp-kaçak hedefi değişiklikleri ile de 2013-2015 dönemini kapsayan 3 yıllık dönemde, yalnızca meskenler için 1.6 milyarı fazladan olmak üzere 5.2 milyar liralık fatura çıkmıştı. Kapsama yine VEDAŞ, ayrıca DEDAŞ, ARAS, TOROSLAR, BEDAŞ dahil olmuştu. haberler

Bu haber toplam 2031 defa okundu


YAZARLAR