Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Kızılırmak HES Elektrik Üretmeye Başladı
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Kızılırmak HES Elektrik Üretmeye Başladı

Kızılırmak HES Elektrik Üretmeye Başladı
Kargı Kızılırmak Hidroelektrik Santrali'nin (HES) açılışı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın katılımıyla gerçekleşti.
03.09.2015 / 15:46

Enerjimagazin-Çorum'un Kargı İlçesi'nde Kargı Kızılırmak Hidroelektrik Santrali'nin (HES) açılışı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın katılımıyla gerçekleşti.Törene katılan Bakan Yıldız için sıkı güvenlik önlemleri alındı.

DHA'nın haberine göre, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Çorum'un Kargı İlçesi'ndeki Kargı Kızılırmak HES'in açılışına katıldı. Helikopterle alana gelen Bakan Yıldız, daha sonra açılışın yapılacağı bölgeye geçti. Geçen hafta katıldığı bir programda, 'Benim amacım Allah nasip ederse şehit olmaktır' diyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın gezisi nedeniyle 3 komando timi, 7 asayiş timi, 3 trafik timi ve 2 de zırhlı araç timi bölgede önlem alırken, alanda girenler de x ray cihazından geçirildi.


İNŞAAT 4 YILDA TAMAMLANDI

2007 yılında Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) tarafından Norveç firması Statkraft'a 49 yıllık üretim izni verilen santralin yıllık toplam enerji üretimi 470 GWh olduğu belirtildi. 400'ün üzerinde işçinin çalıştığı inşaat, Şubat 2011 tarihinde başlayıp, Mayıs 2015 tarihinde sona erdi. Baraj göletinin maksimum su seviyesi deniz seviyesinden 405 metre yükseklikte ve 3 kilometrekare tarım arazisi ile 1 kilometrekare orman ve kamu arazisini su altında bırakmaktadır. Yıllık üretimi 470 GWh olan santral, Türkiye'nin mevcut toplam hidroelektrik kapasitesinin yaklaşık yüzde 1'ine eşit. 4 yılda tamamlanan inşaatın baraj göleti alanı 4 kilometre olurken, yükseklik ise 11 metre.


'BİR AVUÇ ÇAPULCUYA BU ÜLKENİN HİÇ BİR GÜZELLİĞİNİ BIRAKMAYIZ'

Kargı Kızılırmak HES'in yapıldığı bölgede yaşayan vatandaşların da katıldığı açılış töreninde konuşan Bakan Taner Yıldız, özellikle terör olaylarına değindi. Türkiye'deki istikrarı bozmak için çaba harcandığını ifade eden Bakan Yıldız, 'Her türlü terör faaliyetlerine rağmen Türkiye büyümesine, ilerlemesine ve gelişmesine devam edecek.

Hiç bir zaman için hiç bir tehditten korkmadık. Biz bu işe yüreğimizi koyduk. Bütün gönlümüzü koyduk. Kendimizden daha çok sevdiğimiz çocuklarımıza daha güzel bir ülke bırakmak için hep beraber çalışıyoruz. Kusura bakmayın, bir avuç çapulcuya bu ülkenin hiçbir güzelliğini bırakmayız. Biz işlerimizi yapmaya devam edeceğiz. Büyümemize devam edeceğiz . Bir yandan da onlar hak ettiği cevabı alacaklar. Şuanda da alıyorlar. Bunun bedelini canlarımızla ödüyoruz. Hiç şüpheniz olmasın yavrularımıza daha güzel bir Türkiye bırakacağız. Bundan kimsenin şüphesi olmasın' dedi.


MAKAMLAR GEÇİCİ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın konuşmasının ardından kurdele kesimi yapılarak tesisin resmi açılışı gerçekleşti.

Bakan Yıldız, kurdele kesimi sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Kurulacak seçim hükümetinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın MHP'li ya da CHP'li bir vekile verilmesi durumunda ne düşüneceği yönündeki soruya Bakan Yıldız, 'Başbakanımız bu konuyla alakalı açıklamalarını yaptı. Bunu sadece bakanlığımız olarak söylüyorum, CHP ve MHP'den herhangi bir arkadaşımızın görevi kabul etmesi halinde Türkiye'nin yönetimi adına, Türkiye hükümetinin devamı adına ben o görevi kendilerine tabi ki tevdi ederim. Kabul etmiyor olmaları halinde mutlaka bir başkasına da bu görevi her birimiz devretmek zorundayız. Makamlar geçici, ama Türkiye'nin büyümesi, ilerlemesi, gelişmesi inşallah devamlı olacak. Şahıslar, isimler her zaman ön planda değildir. Önemli olan ülkemizin işleridir. CHP'li ve MHP'li bir arkadaşımız bu görevi kabul ettiğinde yarın veya bir sonraki gün bu görevi kendilerine devredeceğiz. Bunlar kesintiye uğramaz, işler devam eder' diye cevap verdi.

Aday olup olmayacağı sorulan Bakan yıldız, 'Bizim şahıslarla ilgili her hangi bir tasarrufumuz söz konusu olmaz. Bizler bu davaya gönül vermiş insanlarız. 13 yıldır onurumuzla, şerefimizle yürüttüğümüz bu görevleri ancak bize tevdi edildiğinde kabul ederiz.

Bununla alakalı şahsi bir tasarrufumuz, şahsi bir isteğimiz söz konusu olmaz. Önemli olan ülkemizin bulunduğu sıkıntı, terör belasından ve kamburlarından kurtulması esastır. Önemli olan ülkemizin gelişmesidir? dedi.


'BAZI KONULAR TERCİH DEĞİL ZORUNLULUKTUR'

HDP'lilerin seçim hükümetinde bakan olması durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz sorusuna ise Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 'HDP 7 Haziran seçimlerinde bir oy oranı ile gelmiştir.

Demokratik bir seçimle gelmiştir. İster bunu temenni edelim, ister istemeyelim, demokratik seçimle geldiler. Anayasanın verdiği görevle kendilerine bu görev tevdi edilmek durumundadır. O safhaya gelmeden önce seçimle alakalı, hükümet kurma ile ilgili çalışmalar yapılırken bunların düşünülmesi lazım. Bazı konuların tercih olmadığını zorunluluk olduğunu bilmemiz lazım. Bunlar anayasanın verdiği zorunluluktan kaynaklanıyor. Bu teklif olmasa da, bu bir zorunluluktur. Niçin teklif ediyorsunuz derseniz bunun cevabı nettir, anayasal zorunluluktur. Kurullara riayet etmek hepimizin görevi. HDP'de bunun sonucudur? şeklinde cevap verdi. Bakan Yıldız, basın toplantısının ardından firma yetkilileri ile basına kapalı olarak bir görüme yapıp, helikopterle Kargı'dan ayrıldı ve Ankara'ya hareket etti.

Bu haber toplam 2077 defa okundu


YAZARLAR