Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - PKK'dan TEİAŞ Mühendislerine Hain Tuzak
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

PKK'dan TEİAŞ Mühendislerine Hain Tuzak

PKK'dan TEİAŞ Mühendislerine Hain Tuzak
TEİAŞ mühendisleri pkk tarafından döşenen mayına bastı.
20.08.2015 / 13:11

Enerjimagazin-HATAY’ın İskenderun İlçesi’nde PKK’lı teröristlerin döşediği mayına basan Türkiye Elektrik İletim A.Ş.(TEİAŞ) görevli başmühendisler İrfan Sofuoğlu ile Fatih Acar yaralandı. Yaralılardan Sofuoğlu’nun durumunun ağır olduğu bildirildi.


İskenderun’un Sarıseki Mahallesi’ndeki İskenderun-2 Trafo Merkezi’ne enerji nakleden Amanos Dağları’nın eteğindeki Azganlık Mahallesi’nde bulunan yüksek gerilim direğine PKK’lılarca 10 Ağustos’ta bombalı saldırı düzenledi. Saldırı sonrası direk tahrip olurken, TEİAŞ ekipleri aynı gün onarmak istedi. Ancak İskenderun İlçe Jandarma Komutanlığı bölgenin güvenli olmadığını belirtip buna izin vermedi.


DİREĞİN ETRAFINA MAYIN DÖŞEMİŞLER


Olayın ardından güvenlik güçleri teröristlerin yakalanması için operasyon başlatırken, bugün sabah saatlerinde jandarma, bomba imha uzmanları ve  TEİAŞ Adana İletim başmühendislerinden İrfan Sofuoğlu ile İskenderun-2 Trafo Merkezi başmühendisi Fatih Acar iki ekiple birlikte direği onarmaya gitti. İddiaya göre jandarma çevrede geniş güvenlik önlemi alırken köpeklerle de patlayıcı arama çalışmaları yapıldığı sırada Sofuoğlu ve Acar, direğin etrafına döşenmiş mayına bastı.


Mayının patlamasıyla İrfan Sofuoğlu ve Fatih Acar yaralandı. Yaralılar İskenderun Devlet Hastanesi’ne götürüldü. Burada ilk müdahaleleri yapılan yaralılardan Sofuoğlu’nun bir bacağının koptuğu ve sağlık durumunun ağır olduğu için Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi. Diğer yaralı ise ayakta tedavi edildi.


Önceki yıllarda sansasyonel eylemler gerçekleştiren PKK’nın Amanoslar kolu, son aylarda yine eylemler gerçekleştirmeye başlamıştı.
VALİLİK: PATLAYICIYI EL YAPIMI


Olayla ilgili Hatay Valiliği’nden bir açıklama yapıldı. Açıklamada mayının el yapımı patlayıcı olduğu belirtilerek şöyle denildi:


"İlimiz İskenderun İlçesi Azganlık Mahallesi Amanoslar kırsalında bölücü terör örgütü mensupları tarafından 11 Ağustos 2015 Salı günü yüksek gerilim hattına yönelik yapılan sabotaj ile ilgili olarak olay yeri incelemesi yapmak ve TEİAŞ ekibinin emniyetini sağlamak maksadıyla 14 Ağustos 2015 Cuma günü güvenlik güçleri söz konusu bölgeye intikal etmiştir. 14 Ağustos 2015 Cuma günü güvenlik güçleri ile mayın tespit köpek timi tarafından yapılan incelemede tespit edilemeyen ve teröristlerce önceden döşenen el yapımı patlayıcı saat 07.30 sıralarında görevlilerden birinin basması neticesinde infilak etmiştir. Patlamanın etkisi ile İ.S. ve F.A. isimli iki TEİAŞ görevlisi yaralanmıştır. Yaralı personel MKÜ Tıp Fakültesi Hastanesi ile İskenderun Devlet Hastanesinde tedavi altına alınmış olup, hayati tehlikeleri bulunmamaktadır. Olayla ilgili olarak adli ve idari tahkikata başlanılmıştır. Menfur saldırıda yaralanan TEİAŞ görevlilerine acil şifalar dileriz."


EMO'DAN KINAMA 


Ülkemizde giderek derinleştirilen çatışma ortamının sonucunda İskenderun`da 2 mühendisin görevleri başında mayına basarak yaralanmaları nedeniyle yazılı bir açıklama yaparak üyelerine geçmiş olsun diyen Elektrik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu, mayınlı tuzak kurulmasını kınadı. Yeterli güvenlik önlemi alınmadan mühendis üyelerimizin hizmet üretmeye zorlanamayacağı da belirtilen açıklamada, yaşanan olayla ilgili bilgi verilerek, barış ve demokrasi girişimlerinin derhal başlatılması istendi. Açıklamanın tam metnine yazımızın devamından erişebilirsiniz. 


ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI BASIN AÇIKLAMASI


Ülkemizde giderek derinleştirilen çatışma ortamının sonucunda İskenderun`da 2 mühendis üyemiz görevleri başında mayına basarak yaralandılar…


MAYINLI TUZAĞI KINIYORUZ!


İskenderun`da PKK tarafından yüksek gerilim direğine yapılan sabotajın ardından tespit yapmaya giden 2 elektrik mühendisi üyemiz, direğin etrafına yerleştirilmiş olan mayına basarak yaralanmıştır. Yaralanan üyelerimize öncelikle geçmiş olsun diyor ve sağlıklarına en kısa sürede kavuşmalarını temenni ediyoruz. Sivil yurttaşları, üstelik bir kamu hizmeti olan elektriğin sunumunu sağlamak için çalışan mühendislerimizin yaralanmasına yol açan mayınlı tuzakla yapılan şiddet eylemini kınıyoruz. 


Ülkemizin içine düşürüldüğü savaş ortamı; sivil yurttaşlarımızı, görevi başındaki çalışanları da ölümle karşı karşıya getirmektedir. Hatay`ın İskenderun İlçesi`ndeki Amanos Dağı eteklerindeki enerji nakil hattı üzerindeki bir yüksek gerilim direğinin, 4 yanına patlayıcılar yerleştirilerek 12 Ağustos Çarşamba günü çökmesi sağlanmış, sonuçta elektrik iletimini sağlayan hat kesintiye uğratılmıştır. Edinilen bilgilere göre Jandarma Karakolu`na da yakın olan bu bölgede ertesi gün detektörlerle tarama ve temizleme yapılarak hizmet kesintisini gidermek üzere TEİAŞ`ın çalışma yapılabileceği bildirilmiştir. Bunun üzerine Jandarma eşliğinde 4`ü mühendis olan Türkiye Elektrik İletim A.Ş (TEİAŞ) ekibi bugün sabah 5.30`da yola çıkarak bölgeye ulaşmışlardır. Ancak hasar tespit çalışması sırasında yüksek gerilim direğinin çevresine yerleştirilen mayınlı tuzağa basan 2 mühendis üyemiz yaralanmıştır. Gerekli ve yeterli güvenlik önleminin sağlanamadığı koşullarda mühendis üyelerimizin hizmet üretmeye zorlanması kabul edilemez.


Her ikisi de TEİAŞ çalışanı ve EMO Adana Şube Üyesi olan yaralılarımızın tedavileri devam etmektedir. Ağır yaralanan Mühendis İrfan Sofuoğlu ve hafif yararlanan Fatih Acar başta olmak üzere, ailelerine ve tüm mühendis camiasına geçmiş olsun diyoruz. 


Sivil insanların yaşam hakkını yok etmeye dönük bu tür eylemlerin hiçbirisi hangi gerekçeyle olursa olsun kabul göremez. 


Siyasal çıkarlar bir yana bırakılıp, silahlar bırakılmalı, terörün tırmanışına karşı barış ve demokrasi talebiyle girişimler derhal başlatılmalıdır. ajanslar

Bu haber toplam 3700 defa okundu


YAZARLAR