Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Enerji Bakanı Yıldız'dan Flaş Açıklamalar
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Enerji Bakanı Yıldız'dan Flaş Açıklamalar

Enerji Bakanı Yıldız'dan Flaş Açıklamalar
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ankara Sanayici ve İşadamları Derneği (ASİAD) Yönetim Kurulunu kabul etti.
15.07.2015 / 00:21

Enerjimagazin-Gündeme ilişkin gelişmeleri değerlendiren Bakan Yıldız, Cerattepe'de maden yapılmasına halktan gelen tepkilere de değindi. "Orada herhangi bir kirlenmeye asla müsaade etmeyiz" diyen Yıldız, "Yeşilden vazgeçemeyiz, tabii kaynaklardan da vazgeçemeyiz" şeklinde konuştu.


Yıldız şunları söyledi: "Cerattepe’de ihale yapıldı. Firmalar yarıştı. Maden işleri genel müdürlüğümüzün yaptığı ihale bir firmada kaldı. Gittim bizzat gördüm. Doğal güzellikleri Türkiye ortalamasının üzerinde enerji projeleri çevreye rağmen değil çevreyle beraber yapılır. Biz orada bir ruhsat verdik. Yer üstü madenciliği değil bu. Yeraltı madenciliği yapacak. Ne madenimizden ne çevremizden vazgeçmemiz lazım. Oradaki madeni çıkarmamız gerekiyor. Türkiye’nin ithal kaynaklarından birini ihraç etmeye dönüştürüyor.


Çıkartılan cevher orada işlenmeyecek. Murgul’dan samsuna taşınacak. O madenin içerisinde herhangi bir kimyasal yapı bulunmayacak. 8 tane açılan araştırma kuyusu ile beraber yeraltı su seviyeleri ve suyun kalitesi her zaman kontrol edilecek. Bunun taahhüdünü veriyoruz. Orada herhangi bir kirlenmeye müsaade etmeyiz.


Kaç ağaç kesilecek diye sordum. Teleferik yeri var binlerce ağaç kesildi. Hemşerilerimizin kullanması için kötü mü oldu? O ne kadar makulse maden işleri o kadar makuldür. Orada kesilenle mukayese edilemeyecek kadar… Öyle fotoğraflar var ki yurt dışında şehrin merkezinde tesisler vardır. Orman içinde tesisler vardır. 10 bin yıl önce 1 milyon yıl önce nerede oluşuyorsa orada çıkartabiliyorsunuz. O yüzden ben Cerrattepe’de masum bir çevrecilik anlayışı ile karşı çıkanları ayrı tutuyorum. Manipülatif davrananları ayrı tutuyorum."


"İRAN'LA NÜKLEER ANLAŞMA OLUMLU"


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, İran ve P5 ülkeleri arasında gerçekleşen nükleer anlaşmalar hakkında soruları da yanıtladı.


Yıldız, "Anlaşmayı olumlu bir gelişme olarak görüyoruz, bu gelişmenin olumlu etkileri zamanla ortaya çıkacaktır" diye konuştu.


Bakan Taner yıldız P5+1-İran anlaşmasını değerlendirdi. Bakan Yıldız İran ile yapılan anlaşmanın bölge için önemli olduğunu vurguladı. Yıldız: "İran'a ambargoların kalkmasının petrol fiyatları ve yatırımlar için önemli" dedi. H.T

Bu haber toplam 1959 defa okundu


YAZARLAR