Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - CHP Emeklilikte Yaşa Takılanlar İçin Harekete Geçti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

CHP Emeklilikte Yaşa Takılanlar İçin Harekete Geçti

CHP Emeklilikte Yaşa Takılanlar İçin Harekete Geçti
CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, Emeklilikte Yaşa Takılanların bir an önce emekli olabilmesi için kanun teklifi verdi.
28.07.2015 / 14:05

Enerjimagazin-Cumhuriyet Halk Partisi, 08.09.1999 Tarihinde çıkarılan dünyada ve ülkemizde ilk defa yayınlandığı tarihten geriye doğru işletilen, halk arasında Kademeli Emeklilik diye bilinen 4447 sayılı yasa ile emeklilikleri gasp edilen Emeklilikte Yaşa Takılanların mağduriyetini giderebilmek için harekete geçti.


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, Emeklilikte Yaşa Takılanların bir an önce emekli olabilmesi için hazırlandığı kanun teklifini TBMM Başkanlığına sundu.Karadeniz, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa Geçici Bir Madde Eklenmesi Hakkında Kanun Teklifini 13 Temmuz’da TBMM Başkanlığına sundu.


Teklif sosyal güvenlik kanunlarına göre sigorta süresi ve prim gün sayısını doldurmuş ve yaşlılık aylığının bağlanması için yaş koşulunu bekleyenlerin emekli olmasını amaçlıyor. Emeklilikte Yaşa Takılanların mağduriyetinin giderilmesi hususu CHP’nin seçim beyannamesinde de yer alıyordu.


Teklife göre 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olanlar istisna olacak. 8 Eylül 1999 tarihiden sonra sigortalı olanların bu kanun yürürlüğe girdikten üç yüz altmış gün içinde bu istisna ile yaşlılık aylığından yararlanabilmeleri için;


Kadın ise 50, erkek ise 55 yaşını doldurmamış olmakla beraber kadın ise 20 erkek ise 25 yıldan beri sigortalı bulunması ve en az beş bin gün,


Kadın ise 50, erkek ise 55 yaşını doldurmuş olması ve en az beş bin gün veya kadın ise 50, erkek ise 55 yaşını doldurmuş olması, 15 yıldan beri sigortalı bulunması ve en az üç bin altı yüz gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş olması şart olacak.


Teklif, yürürlükte bulunan sosyal güvenlik kanunlarına göre sigorta süresi ve prim gün sayısını doldurmuş ancak yaşlılık aylığının bağlanması için yaş koşulunu bekleyen 500 bini aşkın emeklilikle yaşa takılanların mağduriyetinin giderilmesini amaçlıyor.


Bu haber toplam 5585 defa okundu


YAZARLAR