Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Elektrik Kesintilerine Karşı 4 Helikopter Görev Yapacak
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Elektrik Kesintilerine Karşı 4 Helikopter Görev Yapacak

Elektrik Kesintilerine Karşı 4 Helikopter Görev Yapacak
Bakan Yıldız, seçim güvenliğine yönelik alınan önlemleri anlattı.
05.06.2015 / 10:41

Enerjimagazin-Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, genel seçimde muhalefete elektrik kesintisi konusunda kullanacak malzeme vermemek için çok sıkı önlemler aldıklarını anlattı: İletim hatlarıyla ilgili, enfraruj ışınlarla görev yapan 4 helikopter görev yapacak; 52 bin kilometreyi dolaşıp kontrol ve anında müdahale edecek.


Seçim günü de bakanlığının çalışmalarını bizzat yürütecek olan Bakan Yıldız Milliyet'ten Serpil Çevikcan'a konuştu. Yıldız, güncel siyasi tartışmalar ve seçim güvenliğine yönelik alınan önlemler konusunda şu açıklamaları yaptı:


Malzeme Verilmeyecek


Enerji Bakanlığı’nın bünyesinde bulunmayan ve hizmet aldığımız bir şirketin elemanından bahsediyoruz. EÜAŞ’ın hizmet aldığı Ertem Tek’te çalışan birisi. Takdir edersiniz, bu kişiler bazı kurumlarda bulunuyor. O kişinin yaşanan olayda bir rolü olmuş mu, talimat verdik, araştırılıyor. EÜAŞ’la ilgili santrallerle ilgili sıkıntıda bu kişinin bir rolü var mı yok mu araştırıyoruz. Sıkıntılı bir durum varsa kamuoyuyla paylaşacağız. Ama şu anda böyle bir şey var diye bir şey söyleyemem. Soruşturma sürüyor. Ciddiyetle araştırılıyor. Bu kişi Ertek Tek’e girdiğine soruşturma yapılmış ama sabıka dosyası yok. Şimdi devam eden mahkemeler var. Şu anda işten el çektirildi kendisine. Operasyonel bir görevi yok.

Ulusal EnterKonnekte sistemimizin herhangi bir siber saldırıya açık olup olmadığına dair bir çalışma yapıyoruz. Seçim günü bir sıkıntı yaşamayacağımızı umuyoruz. O yönde tedbirlerimiz var. Belli noktalarda 21 bölgeden online girişler, birebir haberleşme var. Kayseri’de oyumu kullandıktan sonra o merkezin başına gideceğim. Böyle bir siber saldırıya maruz kalmadan sistemde sıkıntı olmadan seçim gününü yöneteceğimizi düşünüyorum.

Bu seçimde bir güvensizlik var. Elektrik kesintisi olacağı yönünde söylentiler ve algı var.

Seçim günü elektrik kesintisi yaşanacağına dair algı çok yüksek. Bu gerçeğin önünde. Hem de çok çok önünde. Bunda muhalefetin de büyük payı var. 174 bin sandıkta oy kullanılacak. Cumhurbaşkanlığı seçimi, yerel seçimler oldu. Herhangi bir kişinin oyuna bir şey oldu mu?

Ben YSK Başkanı ile konuştum. ‘Benim oyum elektrik kesildiği için sayılmadı, haksızlığa uğradım diye müracaat eden bir parti var mı’ dedim. Hiç kimsenin oyu elektrik kesintisinden dolayı sayılmadı diye bir şey olmadı. Hiçbir nedenden dolayı da oyu sayılmayan olmadı. Yedi kişilik sandık kurulunun beşi siyasi. Gerçek diyor ki; elektrik kesintisiyle ilgili herhangi bir sıkıntı yoktur. Gerçek buyken algı ne? Bir mum ışığı ve mum ışığında ders çalışan bir çocuk. Bu doğru değil. Bunu hak etmiyoruz. Böyle bir şey olsa bunu önce söyleyecek olan benim. ‘Böyle bir sıkıntı var, ondan dolayı oldu’ derim. Anket sonuçlarını gördükçe şimdiden arkasına sığınacak bir gerekçe arıyorlar. ‘Seçimler şaibeli’ diyorlar.

7 Haziran seçimleri. Peki, olmadan nasıl şaibeli olacak? Bu algı yönetimidir. Oy sayılmayacaksa Ak Parti’nin oyu da sayılmayacak. Bu ağır bir sorumluluktur. İnşallah Allah’ın izniyle biz bunu yaşamayacağız. 174 bin sandıkta ‘kimse benim oyum sayılamadı’ demeyecek. Her defasında böyle mızıkçı çocuk gibi ‘benim elimden aldılar oyuncağımızı’ şeklindeki yaklaşımı siyasetin saygınlığına uygun bulmuyorum. Tamam seçimleri alamayabilirsin ama bunu böyle ifade etmeniz doğru değildir. Elektrik kesintilerini, muhalefetin mazereti olmaktan çıkaracağız. Biz, 1 milyon 200 km’lik bir hatta bulunuyoruz. Şırnak’ta, Silopi’de 150 kilovatlık bir hatta saldırı oldu. Siz direği bombalarsanız elektrik kesilir. Trafo patlatılırsa, elektrik kesilir. Ben, HDP’nin de böyle bir şeyi dillendireceğini sanmıyorum. Bunu en çok dillendiren seçimlerde başarısız olacak olan CHP’dir. Böyle bir malzeme muhalefetin eline inşallah verilmeyecektir. Ne kadar zorlasalar da verilmeyecek.


Sabotaja Kefil Olmam


Hem Enerji Bakanlığı’nda hem elektrik dağıtım birimlerinde bulunan ve bu görevi yapan 8 bin kişi var. Onların izinleri kaldırıldı. Sabaha kadar görev yapacaklar. İçişleri Bakanlığı ile yaptığımız koordinasyonla, özel kuvvetleriyle, terör riski olan bazı yerlerin güvenliğini artırdık. Türkiye’nin bütün yerlerinde bakım ve onarımlar yapıldı.

Bir de iletim hatlarıyla alakalı, enfraruj ışınlarla görev yapan helikopterlerimiz belli noktalarda bulunacaklar. İlk defa bu seçimde kullanılacak. Diyelim ki bir yerde ısınma var bir yerde risk var olağandışı bir şeyde müdahil olabiliyoruz. Onları tespit edip bakım onarım için haber veriyor. Onları anlık yapacağız. Cuma, cumartesi, pazar, pazartesi günü yapacağız bunları. Bu helikopterden dört tane var. Bu maksat için donanımlı bir helikopterdir. Bizim bu helikopterlerle ilgili hizmet alımımız yıllık 10 milyon euro. Arıza olmadan giriyoruz.

Bu helikopterler 52 bin kilometrenin hepsini geziyor. 150 kilovolt’u geziyor bu helikopterler. Her türlü önlemi aldık. Helikopterlerle anlık müdahale edeceğiz. Ama ben sabotaja kefil olmam. Kızgınlığımı ifade edeyim. HDP’nin bunu bilerek dillendirmediğini düşünüyorum. Kürt kardeşlerimize giden elektriği sabote ederseniz, sabote ettiğiniz devlet olmuyor, vatandaş oluyor.

Yüksekova Havaalanı’nda çalışan iş makinesine sabotaj yaparsanız, o devlete değil, vatandaşa oluyor. Vatandaşlar müsterih olsun, seçim güvenliğiyle ilgili bir şey olmayacak. Bunlar 52 bin kilometreyi dolaşıp kontrol edecekler. 2014 sonu itibarıyla 1 yılda buhelikopter uçuşlarında 53 bin 941 nokta arıza ve arıza olabilecek şeyler rapor edilmiş. İlk defa bu seçimde uygulayacağız. Arıza raporlarında acil durumlarda direğe müdahale edilmiş, acil olmayan durumlarda bakım programına alınmış. internethaber

Bu haber toplam 1966 defa okundu


YAZARLAR