Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Mersin'de Baraj ve HES Gerginliği
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Mersin'de Baraj ve HES Gerginliği

Mersin'de Baraj ve HES Gerginliği
Mersin'in Mut İlçesi'nde yapılması planlanan Kayraktepe Barajı ve HES projeleri ile ilgili dün yapılan ÇED toplantısında arbede çıktı.
22.03.2013 / 23:34

Mersin'in Mut İlçesi'nde yapılması planlanan “Silifke Köprüsü'nden başlayarak, Mut İlçesi'nin Selamlı ve Mucuk köylerine kadar uzanacak” Kayraktepe Barajı ve HES projeleri ile ilgili dün yapılan ÇED toplantısında arbede çıktı.


Çıkan gerginlikler nedeniyle çevreciler, Vali Hasan Basri Güzeloğlu ve Emniyet Müdürü Arif Öksüz hakkında suç duyurusunda bulundu.


Mut'ta önceki gün Kayraktepe Barajı ve HES Projeleri ÇED toplantısında çevreciler ve güvenlik güçleri arasında arbede çıktı. Ellerinde CHP ve Türk bayrakları taşıyan grup, slogan atarak baraj yapımını protesto etti. CHP Mut İlçe Başkanı Mehmet Saydam'ın da bulunduğu protestocu grup ile barajın yapılmasını isteyen köylülerin arasında başlayan tartışmanın büyümesi üzerine, Mersin' den gelen Çevik Kuvvet ve Emniyet Müdürlüğü ekipleri olaya müdahale ederek, baraj karşıtlarını toplantı salonunu dışına çıkardı. Olayda, 6 çevreci gözaltına alınırken, birçoğu ise çeşitli yerlerinden yaralandı. Yaşanan olaylar nedeniyle, Mersin Adliyesi önünde bugün bir araya gelen Mersin Nükleer Karşıtı Platform ve çeşitli sivil toplum örgütü mensupları, yaşanan olumsuzlukları protesto ederek, suç duyurusunda bulunmak istedi. Geniş güvenlik önlemi alan polis, çevrecilerin Adliye'ye girmesine izin vermedi. Bu sırada CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, çevrecilerin yanına gelerek, emniyet güçleri ile görüştü. Polis yetkilileri, kendilerine verilen talimat gereği, grubu Adliye bahçesine alamayacaklarını söyledi. Bir süre bekleyen Atıcı, daha sonra Cumhuriyet Başsavcısı ile görüştü. Protesto için toplanan grup polisin barikatı kaldırmasıyla, adliye bahçesine girdi.


'GÜVENLİK GÜÇLERİ BİZE TAHAMMÜLSÜZ'


Platform sözcüsü Sebahat Arslan, Mut İlçesi'nde önceki gün Kayraktepe Barajı ve HES Projeleri ÇED toplantısına katıldıklarını burada güvenlik güçlerinin kendilerine karşı orantısız güç kullandığını belirterek, şunları söyledi


Güvenlik güçleri bizlere karşı çok tahammülsüz davranarak, 6 arkadaşımızı darp edip gözaltına almıştır. Bunun yanında da, toplantı salonunda bulunan baraj ve HES istemeyen bizleri de darp ederek, salonun dışına attılar. Bu darpların sonucunda, ben ve arkadaşlarım çok olumsuz etkilendik. Bunun nedenini sorduğumuzda, bizlere Mersin Valisi'nin özel emrinin olduğu söyledi. Mersin Valisi'nin, son zamanlarda yaşam hakkı savunan bizlere, emniyet güçleri aracılığıyla şiddet ve baskı uygulattığını görüyoruz. Bu hakkı nerden aldığını ve bu kentte yaşayanlara neden eşit davranmadığını, kendileri halkın Valisi mi, yoksa nükleer, termik ve HES lobilerinin mi Valisi midir? Mut'ta bizlere uygulanan antidemokratik, hukuksuz tutum hakkında bizler, Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Emniyet Müdürü Arif Öksüz, Mut İlçe Emniyet Müdürü Murat Güney ve Mut Halk Eğitim Merkezi Kayraktepe ve HES ÇED toplantısında görev yapan emniyet personelinin tümü hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz.


'HALK MERSİN'DE BİZ TBMM'DE DİRENECEĞİZ'


Milletvekili Atıcı da eğer bir yerde bir tehlike varsa, insanların bunu bertaraf etme hakkının olduğuna dikkat çekerek, Direnme hakkı, hiç kimseye şiddet kullanma anlamına gelmez. Şiddeti uygulayan kim olursa olsun, biz kınarız. Dün Mut'ta yaşanan olay, tamamen masum amaçlarla, hiçbir terörize düşünce gütmeyen, kendi yöresini korumak isteyen halka atılan dayaktır. Ne olursa olsun, Mersin'e nükleer santral, çimento fabrikası, termik santral yaptırmayacağız. Halk Mersin'de, biz de TBMM'de direneceğiz. Söz veriyorum, Mut'ta yaşanan olayı Meclis'e taşıyıp, her fırsatta da dile getireceğim diye konuştu.


Konuşmaların ardından grup Adliye binasına girerek, Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Emniyet Müdürü Arif Öksüz, Mut İlçe Emniyet Müdürü Murat Güney ile toplantıda görevli polis memurları hakkında hazırladıkları suç duyurusunu Cumhuriyet Savcılığı'na verdi. Grup ardından Adliye'den ayrıldı.

Bu haber toplam 5365 defa okundu


YAZARLAR