Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Taşeron İşçiler Kadroya Alındı
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Taşeron İşçiler Kadroya Alındı

Taşeron İşçiler Kadroya Alındı
Başbakan Ahmet Davutoğlu: 6 bin 417 karayolu işçisinin kadrosu hayırlı olsun.
08.05.2015 / 08:46

Enerjimagazin-Başbakan Ahmet Davutoğlu, Karayolları Genel Müdürlüğü’ne bağlı bölge müdürlükleri ve şube şefliklerinde çalışan Taşeron işçilerin kadroya alındıklarını açıkladı.CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, Başbakan Davutoğlu'nun verdiği kadro müjdesi için "Yargıtay kararını, işçiye bir lütufmuş gibi sunma peşinde”, “İşçiler, Maliye Bakanı ve Ulaştırma Bakanı hakkında suç duyurusunda bulunmak için harekete geçince hükümet bu defa alelacele mahkeme kararını devreye sokmuştur” dedi.


Davutoğlu Ankara'da karayolları işçileriyle bir araya geldiği toplantıda yaptığı konuşmada "Artık asıl iş yapan hiç kimse taşeron işçisi olarak çalıştırılmayacak. Net bir ayrım getiriyoruz. Asıl iş yapanlar, yardımcı iş yapanlar, bunları tanımlayacağız. Bakanlar Kurulu'na bu yetki verildi ve o günden bu güne bütün kurumlarımızla, bütün bakanlıklarımızla tek tek tasnif ediyoruz, belirliyoruz. Asıl iş yapılan alanlarda, kesinlikle taşeron işçi uygulamasına son vereceğiz. Yardımcı iş hizmet alımı olan alanları da tek tek tanımlayıp, sınırlayacağız.

Yarın 1 Mayıs. 6 bin 417 karayolu işçisinin kadrosu hayırlı olsun. Bir bayram ve müjde dedim. Bugün 30 Nisan, yarın 1 Mayıs.

Sizler de emeklerinizle Türkiye'nin dört bir yanını birleştiren karayolları işçilerisiniz, onurun en büyüğünü yaşıyorsunuz. Devletin asli görevi insan onurunun parçası olan emeğin hakkını vermektir. Bütün emekçi kardeşlerime sesleniyorum, alın terlerinizin hakkı alın teriniz kurumadan verilecektir.
6 bin 417 karayolu işçisi kadroya alınacak. Karayolu işçilerine asıl iş yaptığı için kadro verildi." dedi.


Akkaya: Başbakan Mahkeme Kararını Seçim Vaadi Yaptı


Sözcü’ye konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, “1 Mayıs’ta Taksim meydanında miting yapan işçiye düşman olan AKP iktidarı, zevahiri kurtarmak ve seçim yatırımı yapmak için zaten uygulamak zorunda olduğu Yargıtay kararını, işçiye bir lütufmuş gibi sunma peşinde” dedi


Suç Duyurusundan Kaçmak İçin


Son 4 yıldır karayolları işçilerine her türlü mali, hukuki ve siyasi engeller çıkartılarak işçilere kadro verilmediğini vurgulayan Akkaya, “İşçiler, Maliye Bakanı ve Ulaştırma Bakanı hakkında suç duyurusunda bulunmak için harekete geçince hükümet bu defa alelacele mahkeme kararını devreye sokmuştur” dedi.


Davutoğlu’nun işçilere kadro müjdesini “oy devşirmek için yapılan siyasi şov” olarak yorumlayan Akkaya, “işçileri eğer geçmişe dönük alacak taleplerinden vazgeçer ve buna ilişkin muvafakat imzalarsa kadroya alınacağı; aksi halde işsiz kalacağı tehdidine boyun eğmemiştir” dedi.


Akkaya, ”Muvafakatta kazanılmış haklardan hangileri AKP hükümeti tarafından budanacaktır? AKP hükümeti ve Başbakan bir samimiyet sınavındadır. 1 Mayıs’ta miting alanlarını yasaklayan, işçi düşmanlığı güden misin yoksa; siyasi şov için salonları doldurmak mecburiyetinde bıraktığın işçilerin geçmişe dönük haklarını gasp eden misin? AKP hükümeti işçinin anasının ak sütü gibi helal alacaklarını “mali kaynak” sıkıntısını bahane ederek ödemeyecek misin? Biz söz veriyoruz; CHP İktidarında mutlaka “İşçinin alın teri kurumadan ücreti ödenecektir.” dedi.


Bu haber toplam 5443 defa okundu


YAZARLAR