Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Güneş Enerjisiyle Dünya Turu Başladı
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Güneş Enerjisiyle Dünya Turu Başladı

Güneş Enerjisiyle Dünya Turu Başladı
Güneş enerjisiyle çalışan 'Solar Impulse' dünya yolculuğuna başladı
09.03.2015 / 11:13

Enerjimagazin-Güneş enerjili uçak Solar Impulse 2, tek bir damla fosil yakıt kullanmadan gerçekleştireceği dünya turu için kalkış yaptı.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’den sabaha karşı havalanan uçak, 3 buçuk aylık tarihi yolculuğu boyunca 500 saat havada kalacak ve 35 bin kilometre yol kat edecek.

Solar Impulse, dünya turu kapsamında sırasıyla Umman, Hindistan, Myanmar ve Çin’e uğradıktan sonra Pasifik Okyanusu’nu geçerek Hawaii’ye ulaşacak.

Hawaii’den ABD’ye geçecek olan Solar Impulse, daha sonra Atlantik Okyanusu’nu aşacak. Avrupa ya da Kuzey Afrika’da son molalarını verip Abu Dabi’ye dönecek. Solar Impulse, uğrayacağı ülkelerde yenilenebilir enerji kaynaklarına ilişkin bilinci ve kullanım alanlarını yaygınlaştırmak amacıyla hükümetlerle ortak kampanyalar yürütülmesinde kullanılacak. Tarihi yolculuğa Türkiye’den sadece Sabancı Grubu şirketlerinden Brisa, “Resmi Türk Partner” sıfatıyla eşlik ediyor.
REKORLARIN PİLOTU PICCARD

Projenin babası ise üç kuşaktır rekor kıran bir ailenin üyesi Bertrand Piccard. Yıllar önce balonla dünya turunu tamamlayarak bir ilke imza atan Piccard, her şeyin inanılmaz hassas tasarladığına dikkat çekiyor:

'Tekne imalatçıları tarafından yapılan uçağın gövdesi sadece 55 kilogram. Toplam ağırlık ise 2300 kilogram. Kanat üzerindeki panellerde topladığımız enerjiyle akülerimizi dolduruyoruz. Böylelikle gece de uçuş yapılabiliyoruz. İki büyük okyanus aşacağız. 9 bin metre yüksekliğe çıkacağız.'

MOTOR VERİMLİLİĞİ YÜZDE 97

Uçak üzerinde tam 17 bin 248 adet güneş hücresi var. Sıvı geçirmemesi için hücrelerin üzerinde özel kaplama bulunuyor.

Hücrelerin kalınlığı saç telinden bile ince. Elde edilen enerji, 4 elektrik motoruna iletiliyor. Bu motorlar, dünyanın en verimli motorlarından biri. Verimlilik oranı tam yüzde 97. Normalde uçak motorlarındaki verimlilik ise yüzde 25-30 arasında.

Bu haber toplam 2182 defa okundu


YAZARLAR