Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - AYEDAŞ Sabancı'nın Oldu
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

AYEDAŞ Sabancı'nın Oldu

AYEDAŞ Sabancı'nın Oldu
AYEDAŞ Özelleştirme ihalesinde 1 Milyar 227 Milyon Dolar ile en yüksek teklifi veren Enerjisa Elektrik Dağıtım A.Ş. ihaleyi kazandı
15.03.2013 / 19:40

AYEDAŞ Özelleştirme ihalesinde 1 Milyar 227 Milyon Dolar ile en yüksek teklifi veren Enerjisa Elektrik Dağıtım A.Ş. ihaleyi kazandı.


AYEDAŞ  İhalesi, İhale Komisyonu Başkanı i. Halil Kırşan’ın açılış konuşması ve  İhalede şirketlerin uyması gereken kuralları hatırlatması ile başladı.


Ardından elemesiz turda teklifler alındı. Elemesiz turda en yüksek teklif 652 milyon Dolar oldu.


Elemeli ilk turda en düşük teklifi vererek elenen firma Park Holding A.Ş.olurken en yüksek teklif 1 milyar 053 milyon dolar oldu.


Son elemeli turda en düşük teklifi vererek elenen firma Eksim Ortak Girişim Grubu oldu.


Açık artırma başlangıç rakamı 1 Milyar 165 milyon dolar olurken artırım aralığı 2 Milyon dolar olarak belirlendi.


Açık artırmaya kalan 4 şirket “Aksa Elektrik Perakende Satış A.Ş.Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret A.Ş.Enerjisa Elektrik Dağıtım A.Ş.Fina Enerji- Fina Limancılık Ortak Girişim Grubu” ile açık artırmaya geçildi.


AYEDAŞ açık arttırmasında  İlk çekilen firma Fina Enerji- Fina Limancılık Ortak Girişim Grubu olurken ardından Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret A.Ş. ihaleden çekilen isim oldu.


Son ikiye kalan Aksa Elektrik Perakende Satış A.Ş.ile Enerjisa Elektrik Dağıtım A.Ş. arasında kıyasıya yarış yaşandı. Aksa üç kez molaya çıktı ve son mola dönüşünde ihaleden çekildiğini açıkladı.


Aksa Elektrik Perakende Satış A.Ş.’nin İhaleden çekilmesi ile AYEDAŞ Özelleştirme ihalesinde 1 Milyar 227 Milyon Dolar ile en yüksek teklifi veren Enerjisa Elektrik Dağıtım A.Ş. ihaleyi kazanmış oldu.


Enerjisa böylece Başkent Elektrik Dağıtım ve Toroslar EDAŞ ile birlikte Elektrik Dağıtımdaki payını %27 ye çıkarmış oldu.


İhale sonrası açıklamalarda bulunan Sabancı Holding Enerji Grup Başkanı Selahattin HAKMAN “Enerjisa’da ortaklık değişimi yaptık. Türkiye’nin Enerji piyasasının en güçlü oyuncusu olmak istiyoruz. 2025 yılı ve 2015 yılı için ortaya koyduğumuz hedeflere emin adımlarla yürüyoruz. Enerjisa Türkiyenin enerji sektörüne katkı sağlamaya devam edeceğiz. Avrupa’ya örnek olacak, müşteri memnuniyeti yüksek bir dağıtım modeli yaratmak istiyoruz. Finansman modeli üzerine çalışacağız finansman konusunda sorun yaşamayacağız. Yatırımları hızlı bir şekilde gerçekleştireceğiz. dedi.

Bu haber toplam 7135 defa okundu
YORUMLAR
madur: 
"olmaz bu kadari"
dakkabir gol bir gecen ayki fatura 88 tl gelirken bu ayki 200 ustu geldi enerjisa ihale parasini tek fatura ile cikarmayi dusunuyor sanirim. birde musteri memnuniyetinden bahsediyorlar.....
09.08.2015 / 15:09
Ayedas Personeli: 
"Ayedaş Personelinin Durumu"
ENERJİSA Ayedaşın İhalesini Kazandı Hayırlı Olsun Fakat Ayedaş Personelinin Durumu Ne Olacak Acaba Herkes Merak İçinde ENERJİSA Aynı Personelle Yoluna Devam mı Edecek Yada Personele 4/C Yolumu Görünecek Hakkımızda Hayırlısı Bakalım Ayedaşın En yeni personeli 12 veya 13 yıllık Genç Yaşda Bu şirkette Çalışmaya başlamış şimdi ise yaş ortalaması 35 veya 40 civarı Sabancı Grubunun Personel Hakkında Düşünceleri Nasıldır Herkes Merak İçinde Herkes Ev Geçindiriyor Umarız Personeli Mağdur Etmez Sabancı Grubu ve Devletimiz.Hakkımızda Hayırlısı İnşallah. Saygılarımla Ayedaş Personeli...
15.03.2013 / 20:39


YAZARLAR