Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Toroslar EDAŞ Sabancı'nın Oldu
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Toroslar EDAŞ Sabancı'nın Oldu

Toroslar EDAŞ Sabancı'nın Oldu
Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş. Özelleştirme ihalesinde 1 Milyar 725 Milyon Dolar ile en yüksek teklifi veren Enerjisa Elektrik Dağıtım A.Ş. ihaleyi kazandı
15.03.2013 / 19:37

Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş. Özelleştirme ihalesinde 1 Milyar 725 Milyon Dolar ile en yüksek teklifi veren Enerjisa Elektrik Dağıtım A.Ş. ihaleyi kazandı.


Toroslar EDAŞ İhalesi, İhale Komisyonu Başkanı i. Halil Kırşan’ın açılış konuşması ve  İhalede şirketlerin uyması gereken kuralları hatırlatması ile başladı.


Ardından elemesiz turda teklifler alındı. Elemesiz turda en yüksek teklif 1.01 milyar Dolar oldu.


Elemeli ilk turda en düşük teklifi vererek elenen firma Elsan Elektrik Gereçleri Sanayi ve Ticaret A.Ş olurken en yüksek teklif 1 milyar 501 milyon dolar oldu.


İkinci elemeli turda en düşük teklifi vererek elenen firma Eksim Ortak Girişim Grubu olurken en yüksek teklif 1 Milyar 603 milyon dolar oldu.


Son elemeli turda en düşük teklifi vererek elenen firma Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret A.Ş oldu.


Açık artırma başlangıç rakamı 1 Milyar 635 milyon dolar olurken artırım aralığı 2 Milyon dolar olarak belirlendi.


Açık artırmaya kalan 6 şirket “Fina Enerji- Fina Limancılık Ortak Girişim Grubu, Park Holding A.Ş,  Çalık Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş., Enerjisa Elektrik Dağıtım A.Ş. Aksa Elektrik Perakende Satış A.Ş. Doğu Akdeniz Ortak Girişim Grubu ile açık artırmaya geçildi.


Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş açık arttırmasında  İlk çekilen firma ilk molayı alan  Park Holding A.Ş. Oldu. Ardından Aksa Elektrik Perakende Satış A.Ş, Doğu Akdeniz Ortak Girişim Grubu, Çalık Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş. sırası ile ihaleden çekilen isimler oldular.


Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş açık arttırmasında ilk molayı   Park Holding alırken ardından sırası ile Aksa Elektrik Perakende Satış A.Ş. , Çalık Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş., Fina Enerji- Fina Limancılık Ortak Girişim Grubu molaya çıktı.


Son ikiye kalan Fina Enerji- Fina Limancılık Ortak Girişim Grubu ile Enerjisa Elektrik Dağıtım A.Ş. arasında kıyasıya bir yarış yaşandı.


Fina Enerji- Fina Limancılık Ortak Girişim Grubu’nun İhaleden çekilmesi ile Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş. Özelleştirme ihalesinde 1 Milyar 725 Milyon Dolar ile en yüksek teklifi veren Enerjisa Elektrik Dağıtım A.Ş. ihaleyi kazanmış oldu.


Toroslar  Elektrik Dağıtım A.Ş için daha önce yapılan ihalede en yüksek teklif 2 Milyar 71 milyon dolar olmuştu.

Etiketler:
Bu haber toplam 4868 defa okundu


YAZARLAR