Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - ENERJİSA Halka Açılıyor
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ENERJİSA Halka Açılıyor

ENERJİSA Halka Açılıyor
Zafer Kurtul: 'Portföyümüzdeki halka açık olmayan en büyük şirket Enerjisa, bununla ilgili bir halka açılma planımız var.
06.03.2015 / 00:01

Enerjimagazin-Sabancı Holding CEO'su Zafer Kurtul, 2015'te ihracat pazarlarının daha genişlemesi ve Türkiye'ye sermaye girişinin devam etmesinin yanında enflasyonun da daha düşük gerçekleşmesinin önemli olduğunu vurguladı.


DHA'nın sorularını yanıtlayan Sabancı Holding CEO'su Zafer Kurtul, 2015 yılının, 2014'e göre daha olumlu bir yıl olacağını ifade ederek, 'Birincisi bu emtia fiyatları ve petrol fiyatlarında ki düşüş. Bu hem Türkiye'nin cari açığını olumlu etkiliyor hem de enflasyona olumlu katkı yapıyor' dedi ve şöyle anlattı:

'İkincisi gecen sene bu kuraklık çok negatif etkiledi. Hem gıda fiyatlarını yükseltti, hem de özellikle bizim ağırlıklı içinde bulunduğumuz enerji sektöründe kuraklık yüzünden hidro santralleri çalışamadı. Dolayısıyla oradan bir zararımız oldu. Bu da gözüküyor ki 2015 yılında çok daha pozitif iklim şartları olacak. Üçüncüsü FED'in faiz artışları biraz daha zamana yayılıyor. Diğer merkez bankaları, Avrupa Merkez Bankası, Japonya daha genişleme, para politikalarını devam ettiriyorlar ve büyütüyorlar. Daha genişleyici para politikalarını izliyorlar, Çin'de keza öyle. Dolayısıyla global anlamda büyümenin biraz daha genişleyeceği bir yıl bekliyoruz. Bu da ülkemizi olumlu etkiliyor.'

Yurtdışı pazarlarının daha genişlemesi ve Türkiye'ye sermaye girişinin devam etmesi ve enflasyon oranının daha düşük gerçekleşmesinin önemine değinen Kurtul, 'Enflasyon oranının düşmesiyle faizlerdeki düşüş, dosya faiz giderlerinin daha düşük olması ve son olarak da seçim döneminde sonra politik istikrarın devam etmesi. Seçim dönemi bir süre için bitiyor, öyle görünüyor. Bu açıdan da daha istikrarlı bir yıl olacağını bekliyoruz' diye konuştu.

'Yüzde 10 Bir Büyüme Bekliyoruz'

Kurtul, Sabancı Holding'in 2015 yılında da hem büyümede, hem karlılıkta yine olumlu gelişmelerin süreceği beklentisinde olduklarını dile getirerek, 'Toplam topluluk cirosunda bu yıl yüzde 10 bir büyüme bekliyoruz. Bunun yanında karlılık anlamında tüm iş kollarımızın karlılıkta iyi bir büyüme gerçekleştireceğini düşünüyoruz.

Enerjisa'nın güçlü bir karlılık yapısına geçmesi bizim en önemli konularımızdan bir tanesi. Carrefour'un performansı çok iyi. Geçen sene 3.1 milyar toplam ciroydu, bu yıl 4 milyar hedefliyoruz, önümüzdeki sene 5 milyar toplam ciroda büyüme. Bu yıl 200 tane yeni market açıyoruz. İyi bir karlılık seviyesine gelecek 2016'da' diye konuştu.

ENERJİSA Halka Açılacak

Zafer Kurtul, Sabancı Holding'in 2014 yılı sonuçlarını açıkladığı ve 2015 yılı hedeflerini paylaştığı Yıllık Paylaşım Toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlarken, 'Portföyümüzdeki halka açık olmayan en büyük şirket Enerjisa, bununla ilgili bir halka açılma planımız var. Halka açık şirketlerimizde de derinliği, likiditeyi nasıl artırırız diye çalışmalarımız var.

Bu haber toplam 2755 defa okundu


YAZARLAR