Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - BEDAŞ İşçileri Genel Müdürlüğe Yürüdü
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

BEDAŞ İşçileri Genel Müdürlüğe Yürüdü

BEDAŞ İşçileri Genel Müdürlüğe Yürüdü
İşten atılan BEDAŞ işçileri Genel Müdürlüğe yürüdü.
03.03.2015 / 08:43

Enerjimagazin-İşyerinde can güvenliği istedikleri için işten atılan Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Enerji-Sen üyesi BEDAŞ işçileri, direnişlerinin 200’üncü gününde Taksim’de bulunan BEDAŞ Genel Müdürlüğü’ne yürüdüler.


Talimhane’den başlayan yürüyüşe DİSK Enerji–Sen Genel Başkanı Ali Duman, DİSK Genel Sekreteri ve Dev Sağlık İş Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, TTB Merkez Konsey üyesi Hüseyin Demirdizen, TTB Yüksek Onur Kurulu üyesi Ali Çerkezoğlu, Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy, CHP milletvekilleri Süleyman Çelebi, Melda Onur, Kadri Gökmen Öğüt, HDP İl Eş Başkanı Ayşe Erdem ve ÖDP yöneticileri de katıldı.


Ellerinde "BEDAŞ'ta direniş kazanacak, Can güvenliğimiz için direniyoruz" yazılı pankart taşıyan işçiler sık sık  "Direne direne kazanacağız" , "BEDAŞ, şaşırma, sabrımızı taşırma", "Enerji-Sen sokakta, hak kavgasında", “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Hırsız, katil CLK”, “Sendika haktır engellenemez” sloganları attılar.


BEDAŞ Genel Müdürlüğü önünde bir açıklama yapan Enerji Sen Genel Başkanı Ali Duman, direnişin 200. gününe geldiklerini ve bugün burada direnişçilerin kürsüsünü kuracaklarını, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin raporunun da burada açıklanacağını belirtti. Duman şöyle devam etti: “Soma, Torunlar, Ermenek’i yaşadık biz. İşçi ölümlerini engellemek için mücadele ettik. Soma yaşandıktan sonra Enerji Bakanı ‘gömleğimi 3 gün değiştirmedim, işçiler bize söyleseydi’ dedi. Biz 7 aydır BEDAŞ işçileri olarak söylüyoruz, ne yapıyorlar.


Faruk Çelik ‘işçilerin can güvenliği koşulları yoksa çalışmayabilirler’ dedi. Biz 21 Temmuz’da yarım gün iş bıraktık, sonuç 26 işçinin işten atılması oldu. Bu direniş tüm işçilerin direnişidir.


Biz iş güvenliği dedikçe onlar iç güvenlik deyip özel güvenliği, polisi üzerimize saldılar. Biz kazanana kadar buradayız.”


enerjisen-manset


Duman’ın ardından söz alan CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi, “Burada Enerji Sen üyeleri işçi sınıfı destanı yazıyorlar ama bu ülkede adalet yok, hukuk yok, vicdan yok. İşçiler vicdanı kararmışlara karşı mücadele ediyorlar. Eski başbakan şimdiki Cumhurbaşkanı, yani padişah meydan meydan dolaşıp sendikaların önündeki engelleri kaldıralım diye bağırıyordu. Şimdi yaptıkları belli. Burada her tür görüşme yapıldı. Dedik ki ‘işçileri geri alın’, dediler ‘olmaz, neden çünkü onlar direndiler’ dediler. Bu ülkede hukuk olacaksa 200 gündür diz çökmeyen Enerji Sen’li işçilerin etrafında daha geniş bir direniş kurmalıyız” dedi.


Şubat Ayında En Az 81 İşçi Öldü


Duman’n ardından İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG) üyesi Coşkun Canıvar, Şubat ayı iş cinayetleri raporunu açıkladı.


Rapora göre 2015 şubat ayında en az 81 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi.


Şubat ayında en çok taşımacılık, belediye, inşaat, tarım ve gıda iş kollarında işçi ölümlerinin yoğunlaştığını ve işçilerin en çok trafik, düşme, göçük gibi nedenlerden yaşamların yitirdiklerini dile getirdi.


Şubat ayında yaşanan iş cinayetlerinde 4 kadın, 1 çocuk ve 3 göçmen işçinin yaşamını yitirdiğini belirten Canıvar, iş cinayetlerinin en çok yaşandığı illerin ise İstanbul, Mersin, Ankara ve Konya olduğunu söyledi.


Açıklamaların ardından eylem, işçilerin çalınan müzikler eşliğinde çektikleri halaylarla son buldu.


Bu haber toplam 2187 defa okundu


YAZARLAR