Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - AYEDAŞ'a Talip Olan Firmaları Tanıyalım
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

AYEDAŞ'a Talip Olan Firmaları Tanıyalım

AYEDAŞ'a Talip Olan Firmaları Tanıyalım
Türkiye'nin en kalabalık şehri olan İstanbul'un, Anadolu Yakası'nın elektrik dağıtım özelleştirmesi için geri sayım başlamış durumda.
14.03.2013 / 19:5015 Mart Cuma günü saat 16.30'da  yapılacak Nihai Pazarlık görüşmeleri için geri sayım sürerken, Türkiye'nin en kalabalık şehri olan İstanbul'un Anadolu Yakası'nın elektriğine talip olan 6 firmayı yakından tanıyalım.1-Fina Enerji- Fina Limancılık Ortak Girişim Grubu


Fina Enerji Holding A.Ş, Enerji sektöründe, fırsat olan her coğrafyada yetenekli insan gücümüz ile sürdürülebilir katma değerler yaratmak. Misyonu, 1000 MW'i aşan kurulu gücü, geliştirdiği yenilikçi, verimli projeleri ve 1 milyonu aşkın müşterisi ile enerji sektörünün en güvenilir ve çalışmak için en çok tercih edilen grubu olmak.Vizyonu ile 2007 yılında Fiba Grubu'nun bir iştiraki olarak, enerji projelerinin geliştirilmesi, inşası ile elektriğin toptan satışı ve ticareti faaliyetlerinde bulunmak amacı ile kurulmuş.


Holding bünyesinde enerji santrallerinin yanı sıra, mühendislik hizmetleri amacı ile kurulmuş olan Fina Enerji Mühendislik Müteahhitlik, Dış Ticaret Montaj ve Servis A.Ş. ve toptan elektrik satışı ve ticareti amacı ile kurulmuş olan Fina Elektrik Enerjisi İthalat, İhracat ve Toptan Satış A.Ş. bulunmaktadır.


Grubun ilk santrali olan ve İzmir’de bulunan Düzova RES’in ilk fazı (15 MW) Ağustos 2009, ikinci fazı (15 MW) ise Ağustos 2010’da devreye alınmış. 2012 yılında 5 MW kapasite artırımı inşasına başlanmış olup 2013 yılında kapasite 5 MW daha artırılacak.


Hatay’da bulunan Ziyaret RES’in ilk fazı (35 MW) Temmuz 2010, ikinci fazı (22,5 MW) ise Kasım 2011’de devreye alınmış. 2012 yılında 7,5 MW kapasitesindeki üçüncü fazın ise inşasına başlanmış durumda .


 Balıkesir’de bulunan 10 MW elektrik kapasiteye sahip Günaydın RES’in inşasına 2012’de başlanmış, santral 2012’nin Kasım ayında devreye alınmış.


 Grup faaliyetlerini 149 personel ile sürdürmektedir.


Fina Enerji - Fina Limancılık Ortak Girişim Grubu, İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş. ihalesinin yanı sıra Toroslar ve Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. ihalelerine de katılacak.


2-Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret A.Ş.


Alarko Enerji Üretim A.Ş. 2008’ de kurulmuş. Alsim-Alarko ile Cengiz Holding’in birlikte 2009’ da kurduğu Alcen Elektrik Meram Elektrik Dağıtım A.Ş. yi işletmeye aldı.


Şirketin görev sorumluluk alanında; Konya, Aksaray, Niğde, Kırşehir, Nevşehir ve Karaman olmak üzere 6 il ve 65 ilçe, 331 kasaba (belde), 1379 köy ve 512 (köy bağlısı) yayla bulunmaktadır.


Alsim Alarko, İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş. ihalesinin yanı sıra Toroslar Elektrik Dağıtım özelleştirme ihalesine de katılacak.


3-Park Holding A.Ş.


7 Mart 1978 tarihinde atılan ve Aralık 2004 tarihine kadar Park Grubu adıyla bilinen Ciner Grubu; ticari faaliyetlerine oto yedek parça üretim, satış ve ithal işleri ile başlamıştır. 


1995 yılında; Türkiye'nin ilk özelleştirilen Termik santrali Çayırhan'ı alan Ciner Grubunun, santralin kapasitesini ek yatırımlarla 2 katına çıkararak, günlük kömür üretimini 500 tondan 7 bin tona ulaştırmış olup bu nedenle de özelleştirmede en iyi örnek model olmayı başarmış.


Avrupa'nın en büyük kömür yataklarını da Ciner Grubuna ait Ankara Çayırhan'da bulunan Park Termik A.Ş. tarafından işletilmektedir


Güneydoğu Anadolu'ya en büyük özel sektör yatırımını Silopi Elektrik ile Ciner Grubunun yaparak bölgede 1000 kişilik istihdam sağlamıştır.


Ciner Grubu’nun enerji kolu olan Park Holding geçtiğimiz yıl 1 milyar 165 milyon dolar teklif vererek Akdeniz Elektrik Dağıtım özelleştirmesini kazanmış, sonuna kadar gidememiş ve 10 milyon dolarlık teminatı  yakmıştı.


Geçtiğimiz aylarda gerçekleştirilen BEDAŞ ihalesinde İhaleyi kazanan Limak - Kolin - Cengiz OGG ile kıyasıya yarışmış ve ihaleyi ikinci olarak tamamlamıştı.


Park Holding, İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş. ihalesinin  yanı sıra Toroslar Elektrik Dağıtım özelleştirme ihalesine de katılacak.


4-Eksim Ortak Girişim Grubu


Eksim Yatırım Holding, 1986 yılında İstanbul’da bir Dış Ticaret Şirketi olarak kurulmuş ve kısa bir süre içersinde gerçekleştirdiği un, hububat (buğday, arpa, yulaf vb.), yağlı tohum (soya fasulyesi, ayçiçeği, mısır vb.) ve petrol türevi (benzin, motorin, ham petrol vb.) ticareti faaliyetleriyle şirket, sektöründeki en büyük oyuncular arasına girmeyi de başarmış.


Eksim Yatırım Holding bugün, gıdadan enerjiye gayrimenkulden madene kadar birçok sektörde gerçekleştirdiği yatırımlarıyla; ekonomisi, kültürel birikimi ve çeşitliliği ile dünyanın yükselen değeri Türkiye’nin öncü gruplarından birisi haline gelmiş.


Özellikle yenilenebilir enerji alanında geniş bir proje portföyüne sahip olan Eksim Yatırım Holding, toplamda 247 MW lisanslı Rüzgar Elektrik Santrali projesiyle Türkiye’deki Rüzgar Enerjisi sektörünün lokomotiflerinden birisi olma özelliğini taşıyor. Yenilenebilir enerjinin diğer bir konusu olan hidrolik enerji alanında ise, Eksim Yatırım Holding 350 MW ı aşan bir proje portföyüne sahip. İnşası devam etmekte olan Doğu Karadeniz Bölgesi Rize İli sınırları içerisindeki Uzundere ve İncesu dereleri üzerindeki 63 MW kurulu güce sahip Uzundere 1 regülatörü ve HES projesinin ilk ünitesi Mayıs 2010 tarihinde devreye alınmış


Eksim Yatırım Holding liderliğinde kurulan ve üyelerini Kuveyt Türk Katılım Bankası, Albaraka Türk Katılım Bankası, İş-Kaya İnşaat, MKS Marmara Kimya Entegre Sanayi ve Eksim Yatırım Holding'in oluşturduğu EMKAT Ortak Girişim Grubu Özelleştirme idaresi tarafından 2010 yılında yapılan, TEDAŞ'ın Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş., Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş. ve İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş. (AYEDAŞ) deki %100 oranındaki hisselerinin özelleştirilmesine ilişkin ihaleye de teklif vermişti.


Eksim,İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş. ihalesinin yanı sıra Toroslar Elektrik Dağıtım özelleştirme ihalesine de katılacak.

5-Enerjisa Elektrik Dağıtım A.Ş.1996 yılında Sabancı şirketlerinin elektrik enerjisi ihtiyaçlarını karşılamak üzere otoprodüktör olarak kurulan Enerjisa, 2007 yılı Mayıs ayında Sabancı Holding ile Avrupa’nın önde gelen elektrik şirketlerinden biri olan Verbund tarafından imzalanan, eşit hisse ve yönetim ortaklığına dayalı ortaklık anlaşması sonrasında, Türkiye elektrik enerjisi sektöründe üretim, dağıtım, toptan ve perakende ticareti içeren dikey entegrasyona dayalı bir stratejiyle pazarda liderlik hedefleyen bir şirket haline gelmiştir. Bu hedefe yönelik faaliyetler, 2011 yılında kurulan ve Enerjisa Enerji Üretim, Enerjisa Elektrik Enerjisi Toptan Satış ve Ticaret, Enerjisa Elektrik Dağıtım ve Enerjisa Doğal Gaz Toptan Satış olmak üzere 4 operasyonel şirketi bünyesinde bulunduran çatı şirketi Enerjisa Enerji A.Ş. bünyesinde sürdürülmektedir.


 Enerjisa 2015 yılında minimum 5000 MW kurulu güç ve Türkiye elektrik enerjisi piyasasında en az %10 pazar payına ulaşmayı hedeflemektedir. Enerjisa ayrıca doğal gaz piyasasında kendi ihtiyaçlarını optimize etmek amacıyla aktif olarak gaz tedariki ve ticareti operasyonlarını da yönetmektedir.


 Enerjisa, sektördeki fırsatları değerlendirerek ortaklarına, müşterilerine, çalışanlarına, tedarikçilerine ve topluma katma değer yaratmayı; tüm faaliyet alanlarında tercih edilen tedarikçi olmayı amaçlamaktadır. Pazardaki rekabetçi konumunu güçlendirmek ve bunu sürekli kılmak için süreç ve sistemlerin kesintisiz olarak geliştirilmesi, Enerjisa’nın ana hedefleri arasında.


 Enerjisa şirketlerinin 2011 yılı konsolide satış cirosu 3,7 milyar TL’ye ulaşmıştır.


Sabancı Holding dünyanın en büyük özel enerji şirketlerinden Alman E.ON ‘la ortak olarak E.ON İle birlikte Enerjisa’yı bölgesel güce sahip bir enerji şirketi yapmak için çalışacaklar.


Enerjisa Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş. sorumluluk bölgesini kapsayan tüm illerde (Ankara, Zonguldak, Kastamonu, Bartın, Karabük, Kırıkkale, Çankırı) Elektrik Dağıtım Hizmeti vermeye devam ediyor.


Enerjisa, İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş. ihalesinin yanı sıra Toroslar Elektrik Dağıtım özelleştirme ihalesine de katılacak.


6-Aksa Elektrik Perakende Satış A.Ş.


Aksa Elektrik Dağıtım Şirketi kazanmış olduğu ihaleler ile birçok bölgede elektrik dağıtım hizmeti vermeye devam ediyor


 2009 senesi Kasım ayında Çoruh Elektrik Dağıtım Bölgesi ihalesini kazanan Aksa Elektrik, daha sonra Şubat 2010 tarihinde gerçekleşen ihalelerde ise Van gölü ve Fırat Elektrik Dağıtım bölgelerinin ihalesini kazanmıştır. Bu bölgeler ile birlikte:


Çoruh: Giresun, Trabzon, Rize, Artvin ve Gümüşhane


Fırat: Malatya, Elazığ, Tunceli, Bingöl


Çoruh ve Fırat Bölgelerinin devir teslimleri gerçekleşmiş olup, bölge abonelerine hizmet vermektedir.


Aksa Elektrik, İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş. ihalesinin yanı sıra Toroslar Elektrik Dağıtım özelleştirme ihalesine de katılacak.

 Bu haber toplam 3838 defa okundu


YAZARLAR