Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Elektrik Dağıtım Şirketlerine Kıyak
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Elektrik Dağıtım Şirketlerine Kıyak

Elektrik Dağıtım Şirketlerine Kıyak
Hükümet, milyarlarca liralık zarara uğrayan Elektrik Dağıtım şirketlerini kurtarmak için kanun çıkarıyor.
18.02.2015 / 23:09

Enerjimagazin-Elektrik dağıtımını kayıp-kaçağı azaltmak maksadıyla özelleştiren AKP hükümeti, çalınan elektriğin parasını yine devletin kasasından ödüyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Metin Kilci, Dicle bölgesindeki 4 milyar liralık kayıp-kaçağın 1 milyar lirasının tahsil edildiğini, 3 milyar liralık kısmını ise kamunun üstleneceğini söyledi.


AKP iktidarı, milyarlarca liralık zarara uğrayan Elektrik Dağıtım şirketlerini kurtarmak için kanun çıkarıyor. Önceki gün Plan ve Bütçe Komisyonu’nda ‘dağıtım şirketlerinin kayıplarının azaltılmasına ilişkin’ yeni bir madde eklendi. Enerji Piyasası Kanunu’na eklenen madde ile kayıp-kaçak oranları nedeniyle özel şirketlerin milyarlarca liralık zararlarının kamu tarafından üstlenilmesi sağlandı.


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Metin Kilci, milyar liralık zararın büyük bir kısmını kamunun üstleneceğini doğruladı. Kilci’nin verdiği bilgiye göre, Dicle bölgesindeki 4 milyar liralık ‘kayıp-kaçak’ bedelinin sadece 1 milyarı tahsil edilebilmiş. Geriye kalan 3 milyar lira ise komisyondan geçen maddeye göre kamu tarafından üstlenilecek. Aynı şekilde Van Gölü’nde yüzde 64’e varan kayıp-kaçak bedeli ile Aras Bölgesi’nde yüzde 36’yı bulan kayıp-kaçak bedeli de eklendiğinde miktarın birkaç milyar daha yükseleceği ve bu paranın da kamu tarafından üstlenileceği belirtildi.


Muhalefet, zarar eden şirketlerin borçlarının milletin sırtına yüklenmesine tepki gösterdi. Sözleşmenin gereğinin yapılarak kamunun zararının şirketlerden telafi edilmesini istedi. “Sözleşmenin gereği yapılırsa ne olur?” sorusuna Metin Kilci, “Önce yönetime el konulur, sonra da hisselerin satılarak kamu zararı telafisi olabilir. Tabii bu müeyyideleri hiçbir şekilde daha önce uygulamadık. Sadece Osmangazi’deki dağıtım şirketinde yönetimin bir kısmını değiştirme yöntemine gitmiştik. Onun da faydalı sonuçlarını görüyoruz.” dedi.


Bu açıklamanın ardından, CHP’li Aşkın Türeli, “Kamu zararı olmasına karşın, burada el koymayı düşünmüyorsunuz?” eleştirisi yöneltti. Kilci, “Kamu faydası, kamu zararı açısından baktığımızda bunları yapmak yerine dağıtım şirketlerinin özelleştirilmiş haliyle hayatiyetini devam ettirmesi ve kayıp kaçaktan diğer 18 dağıtım şirketinde olduğu gibi olumlu mesafeler alması yönünde bir imkan tanınması gerektiğini düşünüyoruz.” dedi.


CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, “Bu şirketler, iktidara yakın olmayıp başka şirketler olsaydı, hükümet aynı düzenlemeyi yapar mıydı?” sorusunu yöneltti ve “Burada sorun şirket kurtarılması olmamalıdır. Şirket kurtarmak bir çözüm olamaz. Doğru da değildir.” tepkisini gösterdi. Enerji Bakanlığı Müsteşarı Metin Kilci, kayıp-kaçak oranlarının belirlenmesinde hata yaptıklarını kabul etti.


Torba kanun teklifi de önceki gün Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçti. Torbada ‘internete sansür’ maddesi, sağlık bilimleri üniversitesi kurulması, Kızılay ve Yeşilay ile ilgili düzenlemeler ile Enerji Piyasası Kanunu ve trampa yoluyla kamulaştırma maddeleri yer alıyor.


zaman

Bu haber toplam 2252 defa okundu


YAZARLAR