Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Türkerler Holding Barbaros RES İçin General Electric İle Anlaşma İmzaladı
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Türkerler Holding Barbaros RES İçin General Electric İle Anlaşma İmzaladı

Türkerler Holding Barbaros RES İçin General Electric İle Anlaşma İmzaladı
Türkerler Holding Tekirdağ’da kuracağı Barbaros Rüzgâr Enerji Santrali için General Electric ile anlaşma imzaladı.
12.02.2015 / 00:16

Enerjimagazin-Türkerler Holding Tekirdağ’da kuracağı Barbaros Rüzgâr Enerji Santrali için General Electric ile anlaşma imzaladı.


Anlaşma çerçevesinde GE, Barbaros Enerji Santrali’ne dört adet 3.2-103 türbini tedarik edecek. Barbaros Rüzgâr Enerji Santrali, öngörülen yıllık 42 gigawatt/saat üretimiyle, Türkiye’nin yenilenebilir enerji üretimi hedeflerine ulaşılmasında katkı sağlayacak.


GE (General Electric), Ankara merkezli rüzgâr enerjisi yatırımcısı Türkerler Holding ile Tekirdağ ilindeki Barbaros Rüzgâr Enerjisi Santrali’nde kurulumu yapılmak üzere dört adet GE 3.2-103 rüzgâr türbininin tedariğine ilişkin anlaşma imzaladığını duyurdu. Anlaşma, GE ile on yıllık tam kapsamlı işletim ve bakım hizmetini de içeriyor.


Türkiye’deki yüksek enerji tüketimi dikkate alındığında Barbaros Rüzgâr Enerji Santrali, yıllık 42 milyon kilowatt/saat elektrik üretimiyle enerji ihtiyacının karşılanmasında önemli bir eksikliği giderecek. Buna ek olarak, aynı zamanda yıllık 26 bin tonluk karbondioksit salınımının da önüne geçilmesi sağlanacak. GE’nin en güçlü rüzgâr türbinlerine sahip olacak olan Barbaros Rüzgâr Enerji Santrali, Türkiye’nin 2023 yılı için kurulu rüzgâr enerjisi gücünün 20 gigawatta erişmesi ve birincil enerji ihtiyacının yüzde 30’unun yenilenebilir kaynaklardan sağlanması olan yenilenebilir enerji hedeflerinin gerçekleşmesine katkıda bulunacak.


“Ülke ekonomimiz büyüdükçe enerjiye olan talebimiz de artmaktadır” diyen Türkerler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Türker, “Türkerler Holding olarak GE ile işbirliğinde Türkiye’ye daha fazla yenilenebilir enerji ile güç sağlamaktan gurur duyuyoruz” diye konuştu.


Rüzgârdan, jeotermale kadar uzanan yenilenebilir doğal kaynaklardan yararlanma imkânı olan Türkiye’nin, Türkiye Rüzgâr Enerjisi Birliği rakamlarına göre Ocak 2015 itibariyle kurulu rüzgâr gücü kapasitesi 3,762 megawatttır.


GE Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Canan Özsoy, “Rüzgâr enerjisi, Türkiye’nin artan enerji ihtiyacının karşılanmasında büyük ve önemli bir kaynak. Türkerler Holding ile daha önce sağlık endüstrisinde de farklı bir proje için birlikte çalışmıştık. Türkiye’nin yenilenebilir enerji portföyünü de Türkerler Holding ile birlikte ileriye taşımaktan dolayı gurur duyuyoruz” dedi.


Akıllı bir türbin olan GE 3.2-103, endüstriyel internet uygulamalarının gücünü, rüzgârın değişkenliğini yönetmeye yardımcı olacak şekilde kullanarak, iniş çıkışlardan arındırılmış, tahmin edilebilir bir güç       sağlamaktadır. Türkerler Holding toplam 1993,21 megawatt enerji üretim lisansına sahiptir. Bunun 1085 megawattı rüzgâr enerjisi üretim lisansıdır. Barbaros Rüzgâr Enerji Santrali, Türkerler ve GE’nin birlikte gerçekleştireceği ilk rüzgâr enerjisi projesi olacak.


Geçtiğimiz ay GE Sağlık ve Türkerler Holding bir sağlık projesinde işbirliği yapmaya başladı. Türkiye’nin kamu özel sektör ortaklığı yöntemi kullanılarak sağlık hizmetlerinde dönüşüm gerçekleştirme amacını destekleyen GE Sağlık, Gama Holding A.Ş. ve Türkerler Holding, T.C. Sağlık Bakanlığı’nın stratejik kamu özel ortaklığı projelerinden ikisi olan Kocaeli Sağlık Kampüsü ve İzmir Bayraklı Sağlık Kampüsü projelerini geliştirmek    üzere anlaşma imzaladılar.


TÜRKERLER Hakkında


Bünyesinde 100 civarında firma barındıran Türkerler Holding inşaat, enerji, tekstil ve emlak geliştirme alanlarında faaliyet göstermektedir. Ana şirketlerden biri olan Türkerler İnşaat, doğalgaz iletişim ve dağıtım hatları, hastaneler, konutlar, oteller, okullar ve akıllı bina projeleri, uluslararası spor tesisleri, arıtma tesisleri, metro yapıları, barajlar, otoyollar, basınç düşürme istasyonları ve hidroelektrik enerji santralleri gibi sayısız altyapı ve üstyapı projesini başarıyla gerçekleştirdi. Holding, enerji üretim endüstrisi alanında Türkiye’nin dört bir yanında rüzgâr, hidroelektrik, jeotermal, güneş ve doğal gaz santrallerini içeren çok sayıda yatırıma sahiptir. İzmir bölgesi için doğalgaz sağlayan İzmirgaz A.Ş. ve Doğu Anadolu için elektrik   temin eden Vangölü Elektrik Dağıtım A.Ş., Holding’in başlıca enerji iletim yatırımları arasındadır. Holding’in güncel emlak yatırımları arasında ise İstanbul’daki Çiftçi Towers, İzmir’deki Park Yaşam Mavişehir ve Ankara’daki Mahall yer almaktadır. Türkerler Holding, İtalyan Astaldi SpA firması ile birlikte Türkiye’nin sağlık hizmetleri endüstrisi alanındaki en büyük Kamu Özel Sektör Ortaklığı Projelerinden biri olan 1.071.000 metrekare kapalı alana sahip, 3.566 yatak kapasiteli Ankara Etlik Entergre Sağlık Kampüsü ve Gama Holding ile birlikte yaklaşık olarak eşit büyüklükte yatırımlar olan İzmir ve Kocaeli Entegre Sağlık Kampüslerinin yapımını gerçekleştirmektedir.


GE Hakkında


GE, en önemli konular üzerinde çalışır. En iyi insan kaynağı ve teknolojilerle, en zorlu sorunların üstesinden gelir. Enerji, sağlık, ev ve yaşam, ulaşım ve finans alanlarında çözümler üretir. İnşa eder, güç verir, hareket sağlar ve iyileştirir. Hayal etmekle yetinmez, gerçekleştirir. GE çalışır. Daha fazla bilgi için www.ge.com  adresinden şirketin web sitesini ziyaret ediniz. GE Türkiye blog sohbetimize siz de katılın: http://geturkiyeblog.com/


GE Power & Water Hakkında


GE Power & Water müşterilerine karşılaştıkları sorunları yerel olarak çözebilmeleri için enerji üretimi, dağıtımı ve su işleme teknolojilerini içeren geniş bir ürün gamı sunar. Power & Water rüzgâr ve güneşi de içeren yenilenebilir kaynaklar, biyogaz ve alternatif yakıtlar, kömür, petrol, doğalgaz ve nükleer dahil enerji sektörünün tüm kollarında faaliyet gösterir. İşletme bunun yanı sıra suya erişim ve suyun kalitesi konularında dünyanın en karmaşık sorunlarına çözüm üretmek için üstün teknolojiler geliştirir. Power & Water’ın faal olduğu 6 iş alanı enerji dağıtımı, nükleer enerji, enerji üretimi, enerji üretim hizmetleri, yenilenebilir enerji kaynakları ve su işleme teknolojilerini içerir. Merkezi Schenectady, New York’da bulunan şirket GE’nin sahip olduğu en büyük endüstriyel işletmedir.


Bu haber toplam 3490 defa okundu


YAZARLAR