Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Elektrik Mühendislerinden ENERJİSA Protestosu
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Elektrik Mühendislerinden ENERJİSA Protestosu

Elektrik Mühendislerinden ENERJİSA Protestosu
EMO, elektrikte kayıp-kaçak bedellerinin “dağıtım bedeli” adı altında vatandaşlardan tahsil edilmesini ENERJİSA Başkent EDAŞ'ın önünde protesto etti.
12.02.2015 / 00:15

Enerjimagazin-Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), elektrik dağıtım şirketlerinin 1 ayı aşan faturalandırma nedeniyle yüksek meblağlarla zor durumda bıraktığı yurttaşların, Ocak 2015’den itibaren yürürlüğe sokulan tarife ile de gizli zamma maruz bırakılmasına tepki gösterdi.


ENERJİSA Başkent Elektrik Dağıtım Şirketi’nin Sıhhiye’deki ödeme merkezi önünde toplanan EMO üyeleri adına Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Akgün Yalçın açıklama yaptı. Halkın gizli zamma maruz kaldığına dikkat çeken Yalçın, “Dağıtım şirketlerine 2014 yılındaki kadar hedef kayıp ve kaçak bedel aktarımının aynen devam etmesi için 2015 yılında azaltılması gereken kayıp ve kaçak bedel tutarı faturanın başka kalemine aktarılmıştır. Faturalardan çıkarılması gereken kayıp ve kaçak bedellerinin “dağıtım bedeli” içine giydirme yöntemine başvurulmuştur” dedi.


Başkent Dağıtım'da elektrik protestosu


Dağıtım bedeli kaleminde enflasyonu aşan zam yapıldığını kaydeden Yalçın, kaçak bedelinin ağıtım bedeline giydirilerek dağıtım şirketlerinin, mesken kullanıcılarından tahsil ettikleri dağıtım bedelinin, Ocak 2015’te Aralık 2014’e göre yüzde 29.6 oranında zamlandırıldığını açıkladı. 


Yaşananları özelleştirmelerin sonucu olduğunu belirten Yalçın, “Özelleştirmelerin ardından elektrik kullanıcılarına sunulan dünya, hile ve hülleden ibaret kalem oyunlarıdır. Bu oyunlara karşı, elektrik kullanıcılarını koruyacak bir yapı bulunmadığı gibi, hakkını yargıda arayan kullanıcılar bile iktidarın yasa değişiklikleriyle yine mağdur edilmektedirler. 


Dağıtım kurumları bir an evvel özerk şekilde kamu yararına çalışacak yapılanmalar olarak işletilmek üzere kamuya devredilmelidir” diye konuştu.


aydınlık

Bu haber toplam 3280 defa okundu


YAZARLAR