Adana'nın Elektrik Şebekesi Akıllanacak!
Haber
26 Aralık 2014 - Cuma 10:51 Bu haber 10 kez okundu
 
Adana'nın Elektrik Şebekesi Akıllanacak!
- Haberi
Adana'nın Elektrik Şebekesi Akıllanacak!

Enerjimagazin-Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (TEDAŞ) Genel Müdürü Mükremin Çepni, Enerjisa'nın 2015 yılı için Adana'ya, kentteki elektrik şebekesinin yenilenip güçlendirilerek 'Akıllı Şebeke' haline getirileceğini söyledi. Elektrik dağıtım şirketlerinin tamamını özelleştiren TEDAŞ, tarım sulama abonelerinin ve resmi kurumların borçlarının yapılandırılması için “Helalleşme” kampanyası başlattı. Konuya ilişkin basın toplantısı düzenleyen Mükremin Çepni, Toroslar bölgesinde toplam 380 milyon TL alacakları olduğunu kaydetti. Bu rakamın 38 milyon TL'lik kısmının Adana'ya ait olduğunu belirten Çepni, borçlarını ödemek isteyenlerin faizden muaf tutularak sadece ana parayı ödeyip borçlarını temizleyeceklerini bildirdi.
Rakamsal örnekler veren Mükremin Çepni, “2005'te bin TL borcu olan çiftçinin borcu bugün 4 bin 280 TL olmuş durumda. Bu borç ödenmez ve hukuki yollara gidilirse mahkeme, icra ve avukat vekalet ücretleriyle birlikte bu borç 7-8 bin TL'ye çıkıyor. Ancak çiftçimiz anapara olan bu bin TL'yi yatırırsa borç yükünden kurtulmuş oluyor. Bunu anlatabilmek için birçok ilimize, bölgemize giderek bunları anlattık. Çiftçilerle, belediyelerle, resmi kurumlarımıza bire bir giderek bu borç yükünden kurtulmaları için kampanyayı anlattık. Tüm muhtarlıklara bildiri dağıttık” diye konuştu.
Adana'da bir süredir sık yaşanan elektrik kesintilerine de değinen Mükremin Çepni, bunun sebebinin Adana'ya bugüne kadar az yatırım yapılmasından kaynaklandığını vurguladı. Elektrik dağıtım işini alan Enerjisa'nın 20 milyon TL yatırım yaptığını ancak yeterli olmadığına dikkat çeken Çepni, Enerjisa'nın 2015 yılı için EPDK'dan 62 milyon TL'lik yatırım onayı aldığını dile getirdi. Yapılacak yatırımla birlikte Adana'nın elektrik şebekesinin yenilenip güçlendirilerek akıllı şebeke haline getirilmesi için teknolojik uygulamaların yapılacağını söyleyen Çepni, 2015 yılının ilk aylarından itibaren teknik çalışmalara başlanacağını kaydetti.
Kaynak: Editör:
Etiketler: Adana'nın, Elektrik, Şebekesi, Akıllanacak!,
Yorumlar
Haber Yazılımı