Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Bakan Şimşek Emeklilikte Yaşa Takılanlara Kapıyı Kapattı!
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Bakan Şimşek Emeklilikte Yaşa Takılanlara Kapıyı Kapattı!

Bakan Şimşek Emeklilikte Yaşa Takılanlara Kapıyı Kapattı!
Bakan Şimşek, “Emeklilikte Yaşa Takılanlar'la ilgili herhangi bir düzenlemeyi ben doğru görmüyorum.” dedi.
25.12.2014 / 21:27

Enerjimagazin-TBMM’de 2015 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı ile 2013 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Tasarısı üzerindeki görüşmeler devam ediyor. CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, görüşmelerin soru cevap kısmında Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e Emeklilikte Yaşa Takılanlar’ın mağduriyetlerin giderilmesi için yeni yasama döneminde bir çalışmanın olup olmayacağını sordu. Akar’ın sorusunu cevaplandıran Bakan Şimşek, “bu hususta herhangi bir düzenlemeyi ben doğru görmüyorum.” şeklinde cevaplandırdı.


TBMM’de yaşanan soru cevap diyalogu şu şekilde:


HAYDAR AKAR: Sayın Bakan, emeklilikte vatandaşlarımız birçok problemle uğraşırken ağır yaşam koşullarına itilen bir de emeklilikte yaşa takılanlar mevcut. Ayrıca bir de yaşını doldurup prim günü sayısı eksikliği nedeniyle emekli olamayanlar var. Kademeli geçiş ve kademeli yaş koşulu uygulamasıyla 1999 yılından önce işe başlayanların emekli olma yaşı üç ila on yıl arasında uzatılmıştır. Bu anlamda, işe başladığı tarihteki haklara göre çok sayıda vatandaşımız emekliliğe hak kazanmış olmalarına rağmen yaş koşulu nedeniyle emekli olamıyor ya da işsiz ise emekli maaşı alamıyor. Bu mağduriyetlerin giderilmesi için bir çabanız, çalışmanız olacak mı yeni yasama döneminde?  


Tek Ülke TürkiyeMALİYE BAKANI MEHMET ŞİMŞEK: Sayın Akar, tabii ki, takdir edersiniz ki emekli olmak için iki koşulu yerine getirmek lazım, yani yasalarımız onu gerektiriyor. Bir, prim gün sayısını dolduracaksınız; iki, yaşı tutturacaksınız. Yaş, bütün dünyada çok temel, emekliliğin ön koşuludur. Dün de hatırlarsanız yine değinmiştim, yanlış hatırlamıyorsam, OECD'deki 34 ülkenin 30'unda 65 yaş ve üstü diye hatırlıyorum, sadece birkaç ülkede 3 veya 4 ülkede, 60-65 arasıdır. Onun altında emekliliğe izin veren tek ülke hâlâ sadece ve sadece Türkiye'dir.


HAYDAR AKAR: Ama yaşam koşulları garanti altına alınmıştır, onu da söyleyin.


Düzenlemeyi Doğru BulmuyorumMALİYE BAKANI MEHMET ŞİMŞEK: Buna rağmen, yaşa takılan meselesi diye bir mesele konuşuluyor. Dolayısıyla, hazır sosyal güvenlik sistemi bu kadar büyük bir açıkla, büyük bir finansman açığıyla karşı karşıyayken bu hususta herhangi bir düzenlemeyi ben doğru görmüyorum.


Bu haber toplam 6081 defa okundu
YORUMLAR
yılmaz ustaoğlu: 
"vatandaşa tepeden bakmak"
bizde senin o koltukta oturmanı uygun görmüyoruz vatandaşın hizmetkarı iseniz vatandaş ne istiyorsa o yapılacak demektir sen kafana göre yorum yapamazsın..
23.12.2014 / 11:32

""
Avrupa diyiyorsunuzda onlarla bizim şartlarımız birmi
22.12.2014 / 20:18
nalan andaç: 
"milletin maruz kaldığı kanunlar sizler için neden geçerli değil"
Siz 2 yılda emekli olun tonlarca para alın vatandaş açlık sınırının altında geçinememesi için çalışın. Hakkımızı helal etmiyorum. Haram zehir zıkkım olsun inşallah...
22.12.2014 / 15:49
ibrahim efe: 
"emeklilikte yaşa takılanlar"
bende ak partiye oy vermenin dogru olmadıgını düşünüyorum secim yakın sandıkta görüşürüz
22.12.2014 / 13:25
cengiz özdemir: 
"O ZAMAN İŞ VER"
Öyle ya sayın bakan 45 yaşında 7000 prim günüyle işten çıkartıldım.Gittigim her kapı yüzüme kapandı yaşlısın iş vereemeyiz diye.sen birazdelikanlı ol o zaman yaşa takılıp işsiz kalanlara iş ver çalışalım.Senin altın kuru işine geldimi katrilyonları su gibi akıtıyorsun işine gelmedimi kör sağır oluyorsun ne o lacak bizim durumumuz.gidip bankamı soyacağız.bıçak kemiğe dayandı haberin olas....
22.12.2014 / 09:27
Muharrem Aslan: 
"EYT"
Geriye dönük yasa işleteni de bu Dünya Türkiye de gördü. Hak yemeyi de mubah sayan Maliye bakanı ve Çalışma bakanında gördü. Bütün bakanlar değişti tek değişmeyen bu iki bakan bende bunu uygun görmüyorum.
21.12.2014 / 20:50


YAZARLAR