Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - 4/C'linin İhbar Tazminatı Ödenecek Mi?
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

4/C'linin İhbar Tazminatı Ödenecek Mi?

4/C'linin İhbar Tazminatı Ödenecek Mi?
İşten çıkartıldıktan sonra 4/C’ye geçen 300 Yeşilırmak Elektrik Dağıtım A.Ş (YEDAŞ) işçisinin tazminatlarının ödememesi Meclis’e taşındı.
17.12.2014 / 00:37

Enerjimagazin-CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Haluk Koç, Amasya ve Samsun’da işten çıkartıldıktan sonra 4/C’ye geçen 300 Yeşilırmak Elektrik Dağıtım A.Ş (YEDAŞ) işçisinin ihbar tazminatlarının ödenmemesini Meclis’e taşıyarak, Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından yazılı olarak cevaplanması istemiyle soru önergesi verdi.


Yeşilırmak Elektrik Dağıtım A.Ş’nin özelleştirilip Çalık Holding A.Ş’ye devredildiğini hatırlatan Milletvekili Koç, “Devir işlemi tamamlandıktan sonra 28 Haziran 2011 tarihinde 300 YEDAŞ çalışanının iş akitleri feshedilmiştir ve ihbar tazminatları ödenmemiştir.” dedi.


Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından yazılı olarak cevaplanması istemiyle önerge veren CHP'li Koç şu soruların cevabını istedi:


"İş akitleri feshedilen 4/C'li çalışanların ihbar tazminatlarının ödenmesi için bir çalışma yapılmakta mıdır?


Ödemeyi yapmayan Çalık Holding’e ödeme yapması için özelleştirme idaresi tarafından ne gibi işlem yapmayı düşünüyorsunuz?


Bugüne kadar elektrik dağıtımı özelleştirmelerinde dağıtımı devir alan bütün şirketler 4/C’li işçilerin tüm kazanılmış haklarını öderken Çalık Holding Yeşilırmak Elektrik Dağıtım A.Ş’de ödeme yapmamıştır. Şirketler arasından neden farklı uygulama yapılmaktadır?


300 Yedaş 4/C’li çalışanın mağdur edilmesi yasalara uygun mudur? Uygun değilse gerekçesi nedir?


Ödeme yapılacaksa 3,5 yıllık gecikme faizi vermeyi de düşünüyor musunuz?"


YEDAŞ'ın yanı sıra Cengiz-Limak-Kolin (CLK Holding)'e ait BEDAŞ, Akdeniz EDAŞ, Kiler Grubuna ait Aras EDAŞ ve Torunlar Holdinge ait Başkent Doğalgaz A.Ş gibi özelleştirilen bazı kurumlarda işten çıkartıldıktan sonra 4/C’ye geçirilen işçilerin de benzer sorunu yaşadıkları ve ihbar tazminatlarını alabilmek için hukuk mücadelesi verdikleri biliniyor.


Bu haber toplam 4935 defa okundu


YAZARLAR