Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Hükümete Bu Kez Üç Maymunla Seslendiler!
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Hükümete Bu Kez Üç Maymunla Seslendiler!

Hükümete Bu Kez Üç Maymunla Seslendiler!
Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) üçüncü kez İzmir’de eylem yaptılar.
03.12.2014 / 00:02

Enerjimagazin-08.09.1999 çıkarılan 4447 sayılı yasanın geriye doğru işletilmesi nedeniyle mağdur olan ve bugüne kadar “Gasp edilen haklarını geri alabilmek için” birçok eyleme imza atan Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) üçüncü kez İzmir’de eylem yaptılar.


Daha önceki İzmir eyleminde "Taner Bey" ve Ali Efe" isimli Develerin eşliğinde yürüyerek ülke gündemine oturan Emeklilikte Yaşa Takılanların, bu seferki temaları 3 maymun oldu.
Karşıyaka Belediyesi önünde buluşan ve “Ellerinde Bu ülkede; Düşünmeyen, Konuşmayan, Görmeyen İnsanlar Var Ama Daha Önemlisi Olup Biteni Umursamayan Milyonlar Var” yazılı pankart taşıyan Emeklilikte Yaşa Takılanlar buradan yürüyüşe geçerek Karşıyaka Anıt Meydanında basın açıklaması yaptılar.


Emeklilikte Yaşa Takılanlar yürüyüş boyunca sık sık “Hükümet uyuma üç maymunu oynama”, “Biz sadece adalet istiyoruz”, “Eller havaya yasa torbaya” “ölüm var kul hakkı var”, “Senelerin işçisi bitsin artık çilesi” şeklinde sloganlar attılar.
Grup adına basın açıklamasını okuyan Mehdi Bıkmaz, “Bizler şunu öncelikle ve tekrar belirtmek isteriz ki; bizler erken emeklilik istemiyoruz. Bizler sistemin mağdurlarıyız. Biz yaşlarıyla yargılananlarız. Biz 4447, 4759 ve 5510 yasa mağdurlarıyız. Biz sisteme para ödeyenleriz. Biz 5 Bin gün prim ödememiz gerekirken, 10 Bin gün prim ödeyenleriz. Bizler kademelendirmeler ile mağdur edilip, çaresiz bırakılanlarız. Biz emeklilik maaşı hesaplama oranları 3 kademeye ayrılmış, her kademede maaş hesaplama oranları kesintiye uğrayanlarız. Bizler prim ödedikçe emekli maaşı artacağına geriye düşürülenleriz. Biz bu mağduriyet dolayısıyla çocuklarımızı okutmakta güçlük yaşayanlarız. Bizler ekonomik gazileriz. Bizler IMF’nin baskısı ile hakları gasp edilen ve bu sebeple AİHM’e giden arkadaşlarımıza destek verenleriz.


Ölüm var kul hakkı var diyoruz. Bunu söylerken ne demek istediğimizi vicdanlarınıza havale ediyoruz. Yaşatılan trajediye hayır diyoruz. YETER ARTIK YETER DİYORUZ” şeklinde konuştu.
Eyleme, CHP İzmir Milletvekili Musa Çam’ın yanı sıra çok sayıda siyasi parti temsilcisi ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri de katılarak Emeklilikte Yaşa Takılanlara destek verdiler.


Bu haber toplam 3636 defa okundu


YAZARLAR