Yenilenebilir Enerji Projeleri Başvurusu Bini Aştı!
Haber
01 Aralık 2014 - Pazartesi 23:11 Bu haber 12 kez okundu
 
Yenilenebilir Enerji Projeleri Başvurusu Bini Aştı!
- Haberi
Yenilenebilir Enerji Projeleri Başvurusu Bini Aştı!

Enerjimagazin-Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (TEDAŞ) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Mükremin Çepni, yenilenebilir enerji projesi için başvuru sayısının bin 2 olduğunu açıkladı.
TEDAŞ Genel Müdürü Mükremin Çepni, yaptığı açıklamada, dağıtım şebekelerinin; 200 bin civarında dağıtım trafosu, 1 milyon kilometre dağıtım hattı ile Almanya’dan sonra Avrupa’nın en büyük ikinci dağıtım şirketi ağına sahip olduğunu söyledi. 2013 yılı sonu itibarıyla tamamını özelleştirdikleri 21 dağıtım şirketiyle 36 milyon elektrik abonesine hizmet verdiklerini anlatan Çepni, “Ülkemizde 2013 yılında 245,5 milyar kilovat enerji tüketilmiştir.” dedi.
Mükremin Çepni, Türkiye’nin büyüyen enerji ihtiyacını karşılamak, arz güvenirliliğini sağlamak, üretimdeki yerli kaynakları artırmak için yerli üretimi çeşitlendirmek gerektiğini aktardı. Çepni, şu bilgileri verdi: “Özellikle yerli kaynaklardan kömür ve yenilenebilir enerji olan güneş rüzgar, jeotermal, biyogaz gibi kaynaklara önem vermeliyiz. Güneş enerjisi konusunda umut olan TEDAŞ, 2012 yılında elektrik yasasında lisanssız elektrik üretimi için proje yapma, onay ve kabul işlemleri yapmak üzere görevlendirildi. Enerji bakanlığı, EPDK ve Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğümüz gibi diğer paydaşlarımızla mevzuatın hazırlanması akabinde genel müdürlüğümüz 2 Ekim 2012 tarihinden itibaren proje onayına ve kabullere başladı. Lisanssız üretim bir yıllık geçmişi olan bir süreçte ilerliyor. Başlangıçta toplam 4 realistle proje onayına başladığımız süreç şu an geçen hafta 7 ihale ile 34 realiste ulaştı. Statik özellik ve kontrollerdeki yoğunluk nedeniyle 3 inşaat mühendisini 6’ya çıkartarak proje onaylarını devam ettiriyoruz. 21 dağıtım bölgesinde bölge koordinatörlüklerdeki personelimize eğitim vererek 30 kilovat altına kadar yetkilendirdik. Bölge koordinatörlerimiz onaylamak ve geçici yetki belgesi verdik. 30 kilovat altı için iki proje hazırladık. Bunu vatandaşımıza 30 kilovat altındaki proje ile uğraşmayarak işini kolaylaştırmak amacıyla yaptık.”
“Şu an itibarıyla TEDAŞ’a gelen yenilenebilir enerji proje sayısı 1002’ye ulaştı” diyen Çepni, güneşte ise 898 proje onay için genel müdürlüğe geldiğini açıkladı. Çepni, “Bunun gücü ise 622 megavat. Bu projelerden 283 tanesi onaylandı. Yani 160 megavatı onaylandı. Bir kısmı eksikliklerden dolayı ihale edilenler var. Onay sırasında olanlar var. 94 tanesi işletmeye açıldı. Toplam devriye alınan güneş enerjisi santrali 30 megavata ulaştı. Yenilenebilir enerjideki diğer kaynaklarla birlikte devriye alınmış kurulu güç 41 megavatı aştı. Hali hazırda da 25 megavat geçici kabulü yapılmış projeler var. Bugün yarın devriye girecek güç var. Yakın tarihte 65, yıl sonunu kadar 100 megavatı devriye almış olacağız.” diye konuştu.
"Belediyelerin imar Uygulamalarından Sektör Sıkıntılı"
Mükremin Çepni, TEDAŞ’taki kabul aşamasında ciddi yoğunluk olduğunu anlatarak, bu nedenle personel sayısının arttığını ifade etti. Çepni, “Geçmişi bir yıl olan ve biranda 1000 projenin geldiğini düşünürsek bu rakam oldukça fazladır. 4 personel ile başladığımız işlemlerde 34 personelle hizmete devam ediyoruz. Eğitimlerini artırdık. Bu sayıyı da artırıyoruz. Yoğunluğu azaltmaya çalışıyoruz. Sektördeki şirketlerin süreden kaynaklanan bir sıkıntısının başvurusunun geri çevrilmemesi için çalışıyoruz.” dedi.
Çepni, sektördeki firmaların, belediyelerin imar uygulamasındaki gecikmelerden ve uyguladıkları yöntemlerden dolayı da oldukça sıkıntılı olduklarını dile getirdi. TSE’nin de yardımda bulunmasını isteyen Çepni, “Kullanılan teçhizatlardaki panel ve benzeri malzemelerin standartlarının uygulanmasında sıkıntı var. Türk Standartları Enstitünün de bu konuya el atması gerekiyor. Ülkemizin 20 bin megavatlık güneş enerjisi üretim kapasite düşünüldüğündü TSE’nin yerli üretimdeki katkısı büyük olacaktır.” şeklinde konuştu. cha
Kaynak: Editör:
Etiketler: Yenilenebilir, Enerji, Projeleri, Başvurusu, Bini, Aştı!,
Yorumlar
Haber Yazılımı