Bakan Çelik'ten Kıdem Tazminatı Açıklaması
Haber
01 Kasım 2014 - Cumartesi 22:57 Bu haber 14 kez okundu
 
Bakan Çelik'ten Kıdem Tazminatı Açıklaması
DOĞAL GAZ Haberi
Bakan Çelik'ten Kıdem Tazminatı Açıklaması

Enerjimagazin-Bakanlığı ile ilgili bazı incelemelerde bulunmak amacıyla Kocaeli'ne gelen Bakan Çelik, burada Vali, Büyükşehir Belediye Başkanı, il daire müdürleri ve tüm sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla gerçekleştirilen tanışma yemeğine katıldı.
Bakan Faruk Çelik, son zamanlarda sık sık gündeme gelen kıdem tazminatının artık geçerliliğini yitiren bir sistem olduğunu belirterek şunları söyledi: "Bir diğer konu kıdem tazminatı. işçiler var, işverenler var. Defalarca söyledim. işçilere gittim anlattım, sendikalara toplantılarda anlattım. Dedik ki, 'kıdem tazminatı sürdürülebilir olmaktan çıkmıştır. Bunun için kavgaya yürüyüşe patırtıya gerek yok. Oturup masada konuşmamız lazım.' Gebze'de fabrika kapanmış, 617 işçi Çalışma Bakanlığı'nın önünde. Buyurun hoş geldiniz. 'Fabrikamız kapandı, emekli olmak için 37 günüm vardı, 105 milyon lira da alacağım vardı patrondan.' Nerden verelim tazminat, veremiyoruz. Biz nasıl verelim. Efendim yok ki böyle bir düzenleme. Senin işyerin kapanmış alacak yok.
Diyoruz ki 30 yıl çalışıp 30 yıl işçinin alın teri ve emeğini heba olmasına tahammül edilemez. Önce buna işçi sendikaları tahammül etmemeli, işverenler tahammül etmemeli. Nasıl her ay maaşını ödüyorsa, nasıl her ay sigorta primini yatırıyorsa, bireysel hesabına kıdem tazminatı fonu kendi hesabına. Ahmet mi adamın adı, Ahmet'in hesabına ne kadar yatacaksa onu aylık olarak yatırmamız gerekiyor. Patron iflas etse de, işyerini kapatsa da onun bireysel hesabında parası tazminatı güvence altında olur. Böylece 15 yıl sonra 'ben paramı alacağım' dediği an patron diyor ki, yıllarca patron da işçinin o kıdem tazminatını öz sermaye olarak kullanıyor, diyor ki 'valla 50 işçi çıkıyor 50 işçiye yaklaşık 30'ar milyon lira tazminat tutuyor, bunu ödediğim zaman fabrikayı kapatmam lazım' diyor. O halde patron için de sürdürülemez bir şey bu. Neden biz sigorta primini yatırırken tazminatını da yatırmayalım bireysel hesabına ve işçinin bir mağduriyeti olmasın." radikal
Kaynak: Editör:
Etiketler: Bakan, Çelik'ten, Kıdem, Tazminatı, Açıklaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı