Enerji Sektöründe iş Olanakları Arttı!
Haber
26 Ekim 2014 - Pazar 22:53 Bu haber 24 kez okundu
 
Enerji Sektöründe iş Olanakları Arttı!
- Haberi
Enerji Sektöründe iş Olanakları Arttı!

Enerjimagazin- Secretcv.com'un son araştırmasına göre, 2014'te enerji sektörüne yönelik iş arayanların oranı yüzde 7 oranında artarken, ilan sayıları yüzde 12 arttı. Şu anda 257 bin aday aktif olarak bu sektörde iş
arıyor. Enerji sektöründe nitelikli elemanlar tarafından tercih ediliyor: Sektöre başvuru yapanların yüzde 17'si yüksek lisans ya da doktora mezunu. En çok elektrik ve elektronik mühendisliği için ilan çıkılıyor. Rüzgar enerjisi santralleri ile gündeme gelen Manisa ve Balıkesir'in en çok ilan verilen ilk 10 il arasında yer alması da dikkat çekiyor.
Secretcv.com son araştırmasına göre enerji sektörüne yönelik verilen ilanların sayısı 2014'ün ilk 9 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12 arttı. Şu anki aktif ilan sayısı ise 511. Bununla birlikte bu ilanlara başvuru yapanların sayısındaki artış oranı yüzde 7'de kaldı. Şu anda 257 bin aday Secretcv.com üzerinden enerji sektörüne yönelik olarak iş arıyor.
Yabancılar da başvuruyor
Secretcv.com Genel Müdürü Okan Tütüncü, "Kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte doğalgaz ve enerji temini konusunda açıklamalar gelmeye başladı. Bu dönemsel haberlerin ötesinde, enerji sektörünün istihdam yaratma anlamında Türkiye'de önemli bir yeri olduğunu biliyoruz. Verilen ilan sayısındaki yüzde 12'lik artış oranı da bu durumu destekliyor. Tüm dünyada en çok para kazandıran sektörler içinde üst sıralarda yer alan enerji sektörü, özellikle nitelikli iş gücünün tercih ettiği bir alan. Sektör yurtdışından da çalışanları Türkiye'ye çekiyor. Enerji sektörüne sadece Secretcv.com üzerinden 2014 yılında 600 yabancı başvurdu" dedi.
En Çok Mühendis Aranıyor
Secretcv.com üzerinden enerji sektörüne yönelik başvuru yapan adayların yüzde 17'si yüksek lisansını ya da doktorasını tamamlamış kişilerden oluşuyor. Sektör en çok mühendise ihtiyaç duyuyor. Elektrik ve elektronik mühendisliği yüzde 9,6 ile en çok aranan pozisyon. Onu yüzde 9 ile proje yönetimi ve yüzde 8,7 ile elektrik teknikerliği takip ediyor. Makine mühendisliği, endüstri mühendisliği ve üretim operatörlüğü de listedeki ilk 10 pozisyon içerisinde yer alıyor.
Manisa Ve Balıkesir De Listede
Türkiye'de enerji sektöründe de en çok eleman yine büyük illerde aranıyor. Verilen tüm ilanlar içerisinde yüzde 17 ile en büyük payı alan istanbul'u yüzde 9 ile Ankara takip ediyor. Büyük sanayi tesislerinin yer aldığı Kocaeli ise yüzde 8 ile 3'üncü sıraya yerleşiyor. Listede büyük enerji santrallerinin bulunduğu illerin yanı sıra, son dönemde rüzgar enerjisi santralleri ile gündeme gelen Manisa ve Balıkesir'in yer alması da dikkat çekiyor. forex
Kaynak: Editör:
Etiketler: Enerji, Sektöründe, iş, Olanakları, Arttı!,
Yorumlar
Haber Yazılımı