Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Elektrik Piyasası Dengeleme ve Uzlaştırma Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapıldı
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Elektrik Piyasası Dengeleme ve Uzlaştırma Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapıldı

Elektrik Piyasası Dengeleme ve Uzlaştırma Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapıldı
EPDK, 'Elektrik Piyasası Dengeleme ve Uzlaştırma Yönetmeliği'nde değişiklik yaptı.
13.09.2014 / 10:23

Enerjimagazin-Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu(EPDK), 'Elektrik Piyasası Dengeleme ve Uzlaştırma Yönetmeliği Uyarınca Uzlaştırma Hesaplamalarında Kullanılacak Profil Uygulamasına İlişkin Usul ve Esaslarda Değişiklik Yapılması Hakkında Karar'da değişiklik yaptı.

EPDK'nın konu ile ilgili kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, tanımlarla ilgili maddede aşağıdaki değişiklikler yapıldı:

"a) Kanun: 14/3/2013 tarihli ve 6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanununu,

f) Gün Tipi: Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma, Cumartesi ve Pazar ile Kılavuz uyarınca belirlenen bayram ve diğer gün tipleri olmak üzere profil değerlerinin ait olduğu güne ilişkin karakter etiketini"

Dağıtım bölgesi içerisindeki tedarikçisini seçmiş ve dağıtım sistemine bağlı olan serbest tüketicilere ait sayaçlardan okunan uzlaştırma dönemleri bazındaki tüm tüketim verilerinin kullanılması esas olacak. Ancak ilgili abone grubu veya alt grubu profilini yansıtmayan verilerin varlığı halinde, bu durum açıklama dosyasında detaylı olarak gösterilmek kaydı ile, söz konusu veriler dağıtım şirketince profil hesaplamalarında kullanılmayacak.

Kılavuzda yer alan kurallar çerçevesinde sunulan profillere ilave olarak, hesaplamaya esas tüketim verileri, veri kaynakları ve veri yeterliliğine ilişkin tablolar ile hesaplama detaylarının ve gerekli beyanların yazılı olarak yapıldığı açıklama dosyası ve Kılavuzda istenen diğer hususlar Kuruma sunulacak.

Her yıl 15 Ekim tarihine kadar dağıtım şirketleri bir sonraki yıl için geçerli olacak profilleri bu usul ve esaslarda yer alan düzenlemeler çerçevesinde Kuruma sunacak. Kurum sunulan profilleri inceleyerek, gerekli görmesi halinde düzeltme yapılmasını isteyebilecek.

Dağıtım şirketlerince 5 inci madde kapsamında belirlenerek Kuruma sunulan profiller Kurul tarafından uygun bulunması halinde 24 Aralık tarihine kadar onaylanarak yürürlüğe girecek.

Kuruma süresi içerisinde profil sunmayan dağıtım şirketleri hakkında Kanunun 16 ncı maddesi uyarınca yaptırım uygulanacak.

Dağıtım şirketlerince Kuruma sunulan ve Kurul tarafından onaylanan profiller, üzerlerinde belirtilen yıl ve ay için geçerlidir. Dağıtım şirketlerince sunulan profillerin Kurul tarafından onaylanmaması halinde uygun bulmama kararı gerekçeleri ile birlikte dağıtım şirketlerine bildirilecek. Dağıtım şirketleri bu bildirimin kendilerine tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde istenen düzeltmeleri yaparak profilleri Kuruma sunmakla yükümlü olacaklar. Söz konusu yükümlülüğünü yerine getirmeyen dağıtım şirketleri hakkında Kanunun 16 ncı maddesi uyarınca yaptırım uygulanacak.


forex

Bu haber toplam 2844 defa okundu


YAZARLAR