Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Genel Enerji Petrol Arama Faaliyetine Yeniden Başladı
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Genel Enerji Petrol Arama Faaliyetine Yeniden Başladı

Genel Enerji Petrol Arama Faaliyetine Yeniden Başladı
Genel Energy, Kuzey Irak Kürt Bölgesi’nde arama çalışmalarına yeniden başladı
13.09.2014 / 10:18

Enerjimagazin-Genel Enerji, bugün itibarıyla petrol sahası dışında çalışan personelinin de işbaşı yaptığı açıkladı. 


Mehmet Emin KARAMEHMET'in de ortağı olduğu Genel Energy Plc, Londra Borsası’na Kuzey Irak Kürt Bölgesi’nde arama ve üretim yaptığı sahalarla ilgili bir açıklama geçti. Bir süre önce, şirketin petrol üretimi yaptığı Taq Taq ve Tawke bölgeleri dışında kalan ve arama yapılan sahalarda, çalışanlar güvenlik nedeniyle geçici olarak çekilmişti.  Yapılan açıklamada; bölgede  güvenlik açısından yaşanan kayda değer iyileşmenin ardından, şirketin bugün itibarıyla petrol sahası dışında çalışan personelinin de işbaşı yaptığı açıkladı.


Genel Enerji’nin önceliğinin çalışanların sağlık ve güvenliği olduğunun altı çizilen açıklamada, bu kararın bölgedeki güvenlik durumunu yakından takip edilmesi, Bölgesel Yönetim, İngiliz Dışişleri ve Uluslar Topluluğu Bakanlığı ve diğer yetkili kişilerle görüşülmesinin ardından bu karara varıldığı not düşülüyor.


Yapılan açıklamada “Genel Energy’nin Kuzey Irak’taki üretimi emniyetli ve güvenlidir.  Kuzey Irak Kürt Bölgesi’nde üretim yapan sahalarımızdan Taq Taq ve Tawke’de üretim bu süreçten hiç etkilenmedi ve rekor seviyelere yükseldi. Kuzey Irak ve Türkiye arasındaki petrol boru hattının yenilenmesinin de etkisiyle, Eylül başından itibaren Taq Taq ve Tawke’da günlük ortalama 234,000 varil  üretime ulaşıldı” sözleri yer aldı. Genel Enerji’nin  Kuzey Irak'ta halen toplam 7 bölgede lisansı bulunuyor, Taq Taq ve Tawke’de üretim yapılırken diğer 5 sahada aramalar devam ediyor.


Genel Energy hakkında…


2011’de Vallares ile birleşmesinin ardından Genel Energy Plc adını alan ve Türkiye’den Londra Borsası’na kote olan ilk şirket olma özelliğini taşıyan Genel Energy, özellikle Kuzey Irak'ta sahip olduğu büyük petrol ve gaz rezervleri ve petrol üretimi ile öne çıkmaktadır. Sektörde, keşif, değerlendirme, geliştirme ve üretimden oluşan zincirin tümünde başarılı çalışmaları ile dikkat çeken Genel Energy Plc, Ankara, Londra ve Kuzey Irak’da 500’ü aşkın kadrolu ve dönemsel çalışanı ile güçlü bir profil çiziyor. Operasyonları Ankara’dan yürütülen şirketin yatırımcı ilişkileri ise Londra ofisinden yönetiliyor. Birleşmenin ardından Mehmet Sepil Genel Energy Plc İcra Kurulu Başkanı, Tony Hayward ise şirketin CEO’su olarak görev yapıyor.


Bu haber toplam 3365 defa okundu


YAZARLAR