Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Meclis Torba Yasa İçin Olağanüstü Toplanıyor
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Meclis Torba Yasa İçin Olağanüstü Toplanıyor

Meclis Torba Yasa İçin Olağanüstü Toplanıyor
TBMM Genel Kurulu, "torba yasa tasarısı"nı görüşmek üzere olağanüstü toplanıyor.
07.09.2014 / 12:31

Enerjimagazin-AK Partili Milletvekillerinin imzaları ile olağanüstü toplantıya çağrılan TBMM'nin gündemi "Torba kanun" tasarısı olacak.


TBMM Genel Kurulu, Pazartesi günü olağanüstü toplanarak, görüşmeleri yarım kalan torba kanun tasarısını görüşecek.


Meclis, Ak Parti Grup Başkanvekillerinin, TBMM Genel Kurulu’nda 6 bölümlük Torba Tasarı’nın beşinci bölümü üzerindeki görüşmeler sürerken sürpriz bir şekilde “Meclis’in 1 Ekim’e kadar tatile girmesi” teklifi üzerine tasarının beşinci bölümünü oluşturan 126’ıncı maddeye kadarki görüşmelere devam edilmiş daha sonra tatile girmişti.


TBMM Genel Kurulu, AK Partili Milletvekillerinin imzaları ile 08 Eylül Pazartesi günü olağanüstü toplanarak, bir değişiklik olmazsa 148 Maddelik Torba Tasarı’nın son bölümünde kalan 22 madde için 8-9 ve 10 Eylül tarihlerinde çalışarak tasarıyı yasalaştıracak.


Muhalefet Tepkili


TBMM’de grubu bulunan muhalefet partileri AK Partili Milletvekillerinin Meclis’i olağanüstü toplantıya çağırmasına tepki göstererek, AK Partili Milletvekillerinin, iktidar ve muhalefet partileri arasında varılan mutabakata aykırı davrandığını ve samimi bulmadıklarını belirttiler.


İşte muhalefet partilerin tepkileri:


Soma Madencileri Önemli Olsaydı O Gece Meclis Kapanmazdı


İstanbul Milletvekili ve CHP Grup Başkanvekili Mehmet Akif Hamzaçebi: “Burada gece yarısı kendileri bir öneri getirmişlerdir. Grup Başkan Vekilimiz Sayın Engin Altay burada nöbetçiydi. Diğer siyasi parti grup başkan vekilleriyle mutabık kalınmış, 1 Ekime bırakılmıştır.


Soma madencilerinin ve diğer madencilerin hakları şimdi mi aklınıza geldi? O gece "Bunu kapatalım." derken aklınızda yok muydu bunlar? Hesap o değil, hesap o değil. Sözünüzde durmadınız, samimi değilsiniz.


Öğretmen kadrolarını her zaman çıkarabiliriz, söyledim. Gelin, hemen öğretmen kadrolarını da çıkaralım. Mademki olağanüstü toplantıyı Soma madencileri için yapıyorsunuz, söyleyin bize, beraber gelelim, hemen çıkaralım, beraber yapalım çağrıyı.


Orada iki tane madde var sizin için önemli olan: Bir, yargı kararlarını, atamalara ilişkin yargı kararlarını; iki, özelleştirmeye ilişkin yargı kararlarını uygulamamak. Sizin asıl amacınız odur.


Soma madencileri önemli olsaydı o gece Meclis kapanmazdı.”


Biz İmzamızın Arkasındayız


MHP Kayseri Milletvekili TBMM Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu: “Şimdi, torba yasayla ilgili görüşmeleri biz sürdürüyorduk ama teklif iktidar partisinden geldi "Ekimde sürdürelim." diye. "5'inci maddenin sonuna kadar, bölümün sonuna kadar götürelim, sonra 6'ncı bölümü Ekimde görüşelim." dediler. Biz devam etme taraftarıydık, 24'üne kadar da zaten süre uzatılmıştı. Kendi teklifleriyle biz imza attık. Biz imzamızın arkasındaydık, sözümüzde duruyoruz ama sözünde durmayan biz değildik. Baskıyı o zaman iktidarın kendisi düşünecekti.”


Sözünü Tutmayan Taraf AKP Grubudur


Halkların Demokratik Partisi Iğdır Milletvekili TBMM Grup Başkanvekili Pervin Buldan: “AKP Grubundan bir grup başkan vekilinin gece yarısı beni telefonla arayarak Genel Kurula çağırması neticesinde 1 Ekime kadar, 1 Ekim tarihine kadar Genel Kurulun çalışmamasına dair bir metin imzaladık. Dolayısıyla, muhalefet partilerinin bu konudaki eleştirilerine ben de katılıyorum, biz de imzamızın arkasındayız. Bu konuda sözünü tutmayan taraf AKP Grubudur.”


Bu haber toplam 3736 defa okundu


YAZARLAR