Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Başkentgaz İle MMO Türkiye'de Bir İlke İmza Attılar
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Başkentgaz İle MMO Türkiye'de Bir İlke İmza Attılar

Başkentgaz İle MMO Türkiye'de Bir İlke İmza Attılar
Başkentgaz Genel Müdürlüğü ile Makine Mühendisleri Odası Ankara Şubesi arasında protokol imzalandı
01.09.2014 / 12:42

Enerjimagazin-Başkentgaz Doğalgaz Dağıtım A.Ş Genel Müdürlüğü ile Makine Mühendisleri Odası Ankara Şubesi arasında işbirliği protokolü imzalandı. Bu alanda Türkiye’de ilk olan protokol, eğitim, teknik hizmetler, periyodik kontrol, bilirkişilik, eksperlik ve hakemlik konularını kapsıyor.


Başkentgaz’da düzenlenen imza töreninde konuşan Başkentgaz Genel Müdürü Mustafa Kurnaz, işbirliğinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Ankara’ya ve Ankaralılara böyle önemli bir konuda yapılacak katkının önemine dikkati çekti. MMO Ankara Şubesi’ne işbirliği için teşekkür eden Kurnaz, şunları söyledi:


“Ankara, Türkiye’de doğalgazı ilk kullanan il olması ve 25 yılı aşkın süredir doğalgaz kullanılması nedeniyle, çözülmesi gereken problemleri bulunuyor. Torunlar Enerji olarak, geçen yıl Başkentgaz’ı devraldığımız ilk günden itibaren güvenli doğalgaz kullanımı için ticari işletmelerde periyodik kontroller başlattık. Kısa süre önce aynı kontrolleri meskenlerde de yapmaya başladık. Kontrollerimiz sürüyor. Bu işbirliğini de problemlerin çözümüne katkı sağlaması için yaptık. Makine Mühendisleri Odası Ankara Şube yönetimine, bize verdikleri bu destek için teşekkür ediyoruz. Umarız bu işbirliği, tüm Türkiye’ye ve gaz dağıtım şirketlerine örnek olur; aynı zamanda doğalgazın ne kadar doğru ve çevreci bir yakıt olduğunun anlaşılmasına katkı sağlar. Abonelerimiz de doğalgazlı cihaz seçerken doğru adımlar atarlar. ”
“Başkentgaz, Büyük Çaba Sarf Etmektedir”


Makine Mühendisleri Odası (MMO) Ankara Şube Başkanı Sadettin Özkalender de işbirliğinin önemine dikkat çekerek, “Başkentgaz ile doğalgaz konusunda Türkiye’de ilk kez yapılan çok önemli bir işbirliği protokolüne imza atmış bulunuyoruz” dedi. Özkalender, şöyle devam etti:


“Yanlış uygulamalar sonucu yaşananlar, doğalgazın ne kadar çevreci ve güvenli bir yakıt olduğunu insanlarımıza unutturuyor. Başkent Doğalgaz, bu algıyı yok ederek, insanların güven ve huzur içinde doğalgazı kullanmaları için büyük çabalar sarf etmektedir. Eğitim, teknik hizmetler, kontrol, bilirkişilik, eksperlik ve hakemlik konularını kapsayan işbirliği protokolümüzün, bu çabaya büyük katkı sunacağı inancındayız.


Meslek alanlarıyla ilgili tüm konularda kamusal denetimin güvencesi olan Makine Mühendisleri Odası, doğalgaz uygulamaları konusunda yıllardır yaptığı çalışmalarda oluşturduğu bilgi birikimi ve deneyimini, büyük mühendis ordusuyla birlikte tüm Türkiye’de de paylaşmaya hazırdır. Umarız Başkent Doğalgaz A.Ş ile yapmış olduğumuz işbirliği protokolü, Odamızın tüm ülkeye yayılan şubeleri ile diğer gaz şirketleri arasında da gerçekleştirilir. Başkent Doğalgaz A.Ş’ye duyarlılıkları için çok teşekkür ediyor, işbirliğimizin Başkentlilere hayırlı olmasını diliyoruz.”
Törende daha sonra Kurnaz ve Özkalender protokolü imzaladılar. İmza törenine, MMO Ankara Şube Başkan Vekili Ahmet Eniş ve Başkentgaz Ticari Direktörü Ahmet Yetik ile diğer yetkililer de katıldı.  


Eğitim, Kontrol, Bilirkişilik Ve Belgelendirmede İşbirliği


İmzalanan protokol; endüstriyel ve ticari amaçlı tesislerde, doğalgazlı cihazların doğalgaza uygunluk değerlendirmeleri, bina iç tesisat periyodik kontrolleri kapsamındaki teknik kontrol ve bilirkişilik/eksperlik/hakemlik hizmetleri; iş hijyeni ölçüm, test ve analizleri, Başkentgaz’ın ihtiyaç duyacağı kalibrasyon, bilirkişilik, hakemlik ve eksperlik hizmetleri; Başkentgaz personeline yönelik eğitim ve belgelendirme; doğalgazın temini, arzı ve güvenli kullanımı kapsamındaki ulusal mevzuat ve standart hazırlıkları konularında işbirliğini kapsıyor.


Bu haber toplam 2529 defa okundu


YAZARLAR