Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - DİCLE, VANGÖLÜ ve ARAS Maddi Sıkıntıda
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

DİCLE, VANGÖLÜ ve ARAS Maddi Sıkıntıda

DİCLE, VANGÖLÜ ve ARAS Maddi Sıkıntıda
Çepni: Dicle, Van Gölü ve Aras, kayıp kaçak oranının yüksekliğinden dolayı maddi sıkıntıya düştü.
17.08.2014 / 13:00

Enerjimagazin-Türkiye Elektrik Dağıtım AŞ (TEDAŞ) Genel Müdürü Mükremin Çepni, elektrik dağıtım şirketlerinin kayıp kaçak hedeflerinin yeniden belirleneceği yasal düzenlemenin kısa süre sonra TBMM gündemine geleceğini söyledi.


Çepni, elektrik dağıtım firmaları için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) belirlediği kayıp kaçak hedeflerinin yükseltilerek, firmalara verilen desteğin artırılması gerektiğini belirtti.

Torba yasanın içinde yer alacak düzenlemenin alt komisyonda görüşüldüğünü, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji ve Tabii Kaynaklar Komisyonundan geçerek kısa sürede TBMM Genel Kuruluna geleceğini anlatan Çepni, bunun Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesindeki elektrik dağıtım şirketlerini ayakta tutmak açısından önemli olduğunu kaydetti.

Çepni, " Üç şirketimiz Dicle, Van Gölü ve Aras, kayıp kaçak oranının yüksekliğinden dolayı maddi sıkıntıya düştü. Şirketlerimize destek vermek amacıyla torba yasa kapsamında kanun görüşmesi devam ediyor" dedi.

Elektrik dağıtım şirketleri için EPDK'nın belirlediği hedeflere ilişkin olarak da Çepni, şunları söyledi:

"Bölgede Dicle'yi ele alırsak, 2014 için kayıp kaçak hedefi yüzde 59 olarak belirlenmiş ama şu an oradaki kayıp kaçak fiili olarak yüzde 75'ler mertebesinde. Arada 16 puanlık bir fark var. Bu fark dağıtım şirketinin cebinden çıkmak durumunda. Buna ne kadar dayanırsınız. Bunların düzeltilmesi gerekiyor. Bunu için düzenlemeyle EPDK'ya yasal yetki verilmesi gündemde."

Elektrik dağıtımında özelleştirme sürecinin başarıyla tamamlanması için bu düzenlemelerin yapılması gerektiğini ifade eden Çepni, "TEDAŞ olarak bu dağıtım şirketlerini özelleştirdikten sonra kendimize edindiğimiz yeni misyon çerçevesinde elektriğin kesintisiz, kaliteli ve sürdürülebilir bir şekilde vatandaşa ulaşması için elimizden geleni yapıyoruz" diye konuştu.

Bu arada, EPDK, 2014 kayıp kaçak hedeflerini Vangölü EDAŞ için yüzde 43, Aras EDAŞ için de yüzde 21 olarak belirlemişti.


sabah

Bu haber toplam 3052 defa okundu


YAZARLAR