Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Türk Şirketlerine Yasak Geldi
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Türk Şirketlerine Yasak Geldi

Türk Şirketlerine Yasak Geldi
Irak Petrol Bakanlığı, Türk petrol şirketlerinin Irak'taki ihalelere alınmayacağını açıkladı.
17.08.2014 / 12:57

Enerjimagazin-Irak Petrol Bakanlığı, 16 Temmuz tarihinde yayınladığı duyuruyla Türk petrol şirketlerinin Irak'taki ihalelere artık alınmamasını istedi. Tüm anlaşma sahiplerine; şeklinde dağıtımı yapılan genelgeye göre Türk firmalarının anlaşma, yani alışveriş, iş gibi ortaklıklardan men edildiği ifade edildi.


Genelgeye göre, ihalelere katılacak firma yabancı menşeli olsa bile ortaklarından biri Türk vatandaşı ise Irak'ta petrol işi yapamayacak.

Açıklamada Şöyle Denildi:

Ekselans Petrol Bakanı'nın 29.06.2014 tarihli direktifi uyarınca, gelecekteki davetlere ve tekliflere Türk firmalarını dahil etmemeniz talep edilmektedir.Levent GÖK Açıkladı


CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, Irak Petrol Bakanlığı tarağından yayınlanan genelge ile bundan sonra Türk şirketlerinin petrol üretim, dağıtım ihalelerine davet edilmeyeceğini belirtti. Parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin komşuları ile ilişkilerinin bu denli bozuk olduğu bir dönem olmadığını söyleyen Levent Gök, “AK Parti iktidarının Başbakan ve Dışişleri Bakanı Davutoğlu eli ile yürüttüğü dış politika, yalnızlığın ötesinde artık düşmanca ve Türk dış politikasını ve ticaretini sarsan bir noktaya gelmiştir” dedi.

Türkiye’nin Irak’ta merkezi yönetimin dışında Kuzey Irak’taki yönetim ile anlaşarak Kuzey Irak petrollerini Ceyhan hattı üzerinden dünyaya servis ettiğini söyleyen Levent Gök, geçtiğimiz ay içerisinde İtalya’ya Ceyhan üzerinden bir gemi gönderildiğini, İtalya, Meksika ve Fas’ın bu gemiyi kabul etmediklerini ve geminin ortada kaldığını belirtti.

Levent Gök, “Ceyhan’dan Türkiye’nin onayı ile çıkan bir gemi açık sularda beklemek zorunda kalmış, sonra bu gemi kendisine yaklaşan bu gemiye yükünü vermiş ve bu geminin yükünü İsrail yarı fiyatına almak suretiyle depolarına boşaltmıştır. Bu yakıtın Gazze’de Filistinlilere karşı kullanılmadığını bize kim söyleyecektir?” diye konuştu.

Ceyhan hattından çıkan bir başka geminin ise Texas’a gittiğini ifade eden Gök, Bağdat hükümetinin başvurusu üzerine Texas eyalet mahkemesinin gemiye el koyduğunu söyledi.

Gök, Irak merkezi hükümetinin Kuzey Irak yönetimi ile olan anlaşmasına göre petrol gelirinin yüzde 17’si Kuzey Irak yönetiminindir, geri kalan kısım merkezi hükümetindir. Türk hükümeti Irak merkezi hükümetinin dışında davranmak suretiyle böylesine krizlere yol açan bir ülke haline gelmiştir” şeklinde konuştu.

Yaşanan bu tip olaylarından Irak Petrol Bakanlığı’nın önemli bir karar aldığını söyleyen Levent Gök, Irak Petrol Bakanlığı tarafından yayınlandığını iddia ettiği genelgeyi göstererek, genelgeye göre Irak’ta Türk şirketlerinin bundan sonra petrol üretim ve dağıtım ihalelerine davet edilmeyeceklerini söyledi.

Levent Gök, “Irak Petrol Bakanlığı 16 Temmuz 2014 tarihinde bir genelge yayınladı. Bu genelge bütün müteahhitlere ve petrol ile ilgili bütün şirketlere göndermiştir. Bu belgede, Türk firmalarının anlaşma ve alış veriş dışında bırakılması, gelecekteki davetlere ve tekliflere Türk firmalarının davet etmemesi isteniyor. Türk firmaları artık Irak’ta petrol ve dağıtım-üretim işlerinde, hiçbir ihaleye davet edilmeyecek, teklifleri alınmayacak ve ihaleye girmeleri mümkün olmayacaktır. Bunun Türkiye’ye maliyeti 2 milyar dolardır” diye konuştu.
Bu haber toplam 2598 defa okundu


YAZARLAR