Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - ENERJİSA'yı Suriyeliler Çarptı!
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ENERJİSA'yı Suriyeliler Çarptı!

ENERJİSA'yı Suriyeliler Çarptı!
ENERJİSA, Toroslar EDAŞ hizmet bölgesinde kayıp-kaçak oranının %15’i bulması üzerine EPDK’ya başvurdu.
12.08.2014 / 14:11

Enerjimagazin-ENERJİSA, Toroslar EDAŞ hizmet bölgesinde kayıp-kaçak oranının %15’i bulması üzerine EPDK’ya başvurdu.


Sabancı ile Alman E-ON ortaklığı ENERJİSA, işlettiği Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş’nin, hizmet sınırları içinde bulunan Gaziantep, Kilis, Hatay, Mersin, Adana ve Osmaniye’de Suriyeliler nedeniyle elektrikte kayıp-kaçak oranlarının arttığını belirterek, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na (EPDK) başvurdu.


ENERJİSA, bu durumun ‘mücbir sebep’ olarak kabul edilmesini, Toroslar için EPDK tarafından konulan kayıp-kaçak hedeflerinin yenilenmesini ve artırılmasını istedi. Ankara’da enerji yönetiminden güvenilir kaynaklardın alınan bilgiye göre kayıp-kaçak Gaziantep’te yüzde 7’den yüzde 12’ye çıktı. Osmaniye’de yüzde 7’den 10’a, Kilis’te yüzde 10’dan 15’e çıktı.

Suriye’de yaşanan iç savaş nedeniyle 1 milyonu aşkın Suriyeli, Türkiye’ye geldi. Suriyelilerin önemli bir bölümü, Sabancı ile Alman E-ON ortaklığı ENERJİSA’nın işlettiği Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş’nin kontrolünde bulunan Gaziantep, Kilis, Hatay, Mersin, Adana ve Osmaniye’de yaşamını sürdürüyor.

Suriyeliler için oluşturulan kamplarda elektrik tüketimleri ölçülüyor ve faturalar düzenli olarak ödeniyor. Toroslar EDAŞ, kamp dışında yaşayan Suriyelilerden bazılarının kaçak elektrik kullandığını, abonelik işlemlerinde sorun olduğunu, bu nedenlerle söz konusu illerde kaçak tüketimin ve teknik kayıpların arttığını belirtti ve EPDK’dan bu durumun mücbir sebep sayılmasını istedi.


Toroslar, EPDK’dan Çözüm İçin Devreye Girmesini İstedi

Abonelik koşullarını taşıyan Suriyelilerin bir bölümü de elektrik borçlarını ödeyemedi. Toroslar EDAŞ, bu sorunu EPDK’ya yazılı olarak bildirdi. EPDK’dan, çözüm için devreye girmesini istedi. Şirket, bu durumun ‘mücbir sebep’ olarak kabul edilmesini, Toroslar EDAŞ için EPDK tarafından belirlenen kayıp-kaçak hedeflerinin (2013 yılı) yenilemesini ve artırılmasını istedi. EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, HABERTÜRK’e yapığı açıklamada, Toroslar’ın başvurusuna işaret ederek, “Konu incelenecek. Henüz kurul gündemine gelmedi” dedi.


Olcay Aydilek/H.T

Bu haber toplam 5013 defa okundu


YAZARLAR