Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Maden İşçilerinin Grevine Hükümet Freni
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Maden İşçilerinin Grevine Hükümet Freni

Maden İşçilerinin Grevine Hükümet Freni
Bakanlar Kurulu, Çayırhan Park Maden işçilerinin grevini 60 gün erteledi.
03.08.2014 / 11:10

Enerjimagazin-Bakanlar Kurulu, Çayırhan Park Maden İşletmesinde başlayan grevin, “genel sağlığı ve milli güvenliği bozucu nitelikte görüldüğü” gerekçesi ile 60 gün süreyle ertelenmesine karar verdi.


Çayırhan Termik Santrali'ne linyit üreten, Çayırhan Park Teknik Linyit İşletmesinde çalışan maden işçilerinin, Ocak ayında başlayan toplu sözleşme görüşmelerinde işverene sundukları taleplerinin kabul edilmemesi üzerine almış oldukları grev kararı üzerine, Ankara 4. İş Mahkemesi, şirketin başvurusu üzerine madeni “grevin yasak olduğu işyerleri” arasında kabul etmiş ve grev hakkında tedbiren durdurma kararı almıştı.


Sendikanın itirazı üzerine durdurma kararı kaldırılmış ve grev başlamıştı. Ancak bu seferde devreye Bakanlar Kurulu girdi. Bakanlar Kurulu,Çayırhan Park Maden İşletmesinde başlayan grevin,Genel sağlığı ve milli güvenliği bozucu nitelikte görüldüğü” gerekçesi ile 60 gün süreyle ertelenmesine karar verdi. Maden işçileri grevin ertelenmesi kararına büyük tepki gösterdiler. CHP Milletvekilleri İzzet ÇETİN ve Gökhan GÜNAYDIN da maden işçilerini ziyaret ederek destek verdiler.

Konuya ilişkin Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.


Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararında:Elektrik Üretim A.Ş. Genel Müdürlüğüne ait Afşin-Elbistan (B) Termik Santraline kömür sağlayan Afşin-Elbistan Kömür Havzası Çöllolar Kömür İşletmesi işyeri ile 4.12.1984 tarihli ve 3096 sayılı Kanun uyarınca imtiyaz hakkı sözleşmesiyle işletme hakkı devredilen Çayırhan Termik Santraline kömür sağlayan Çayırhan Kömür İşletmesi işyerinde Türkiye Maden İşçileri Sendikası tarafından alınmış bulunan grev kararının, genel sağlığı ve millî güvenliği bozucu nitelikte görüldüğünden 60 gün süreyle ertelenmesi; 18.10.2012 tarihli ve 6356 sayılı Kanunun 63 üncü maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 21.7.2014 tarihinde kararlaştırılmıştır” denildi.


Bu haber toplam 3041 defa okundu


YAZARLAR