Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - 4/C'lilere Bayram Hediyesi
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

4/C'lilere Bayram Hediyesi

4/C'lilere Bayram Hediyesi
Torba Kanun Tasarısı'na, 4/C'lilere emekli oluncaya kadar iş güvencesi getiren madde ihdas edilmesi kabul edildi.
30.07.2014 / 21:03

Enerjimagazin-Dün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in açıkladığı, 4/C’lilere emekli oluncaya kadar iş güvencesi getiren düzenlemeye ilişkin madde ihdası TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. AK Parti grup başkan vekili Kayseri Milletvekili Mustafa Elitaş, 4/C'lilerin beklentilerini karşılamayan bu düzenlemenin 4/C’lilere TBMM'nin bayram hediyesi olduğunu söyledi.Buna göre “Özelleştirme uygulamaları sebebiyle iş akitleri kamu veya özel sektör işverenince feshedilen ve 24.11.1994 tarihli ve 4046 sayılı Kanun kapsamında diğer kamu kurum ve kuruluşlarına nakil hakkı bulunmayan personel de bu fıkra kapsamında yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanıncaya kadar istihdam edilebilecekler. Bu kapsamda istihdam edileceklerin sayısı öğrenim durumlarına göre, çalışma şartları ve bunlara ödenecek ücretler ile diğer hususlar Devlet Personel Başkanlığı ve Maliye Bakanlığı’nın görüşleri üzerine Bakanlar Kurulunca belirlenecek.”


4/C'lilerin Talepleri Ağızlarına Bir Parmak Bal Çalarak Çözülmez


Önerge üzerine ilk sözü alan CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, “Hükümetin getirdiği bu düzenlemeyi yeterli değildir. Bu önergenin geri çekilmesi ve 23 bin 4/C’lileri kadroya alacak düzenlemeyi getirmemiz lazım. Bu arkadaşların toplam sayısı 23 bin. Bunların tamamını kadroya alsak ne olur. Sizler isterseniz çoğunluğunuz var bu arkadaşları kadroya geçirebiliriz. 4/C’lilerin sorunu ağızlarına bir parmak bal çalarak çözülmesi mümkün değildir. Doğru çözüm, 4/C'de bulunan 23 bin işçi ve emekçi kardeşlerimizin daimi kadroya alınması ve onların esas işi yapan arkadaşlar muamelesi görmesi ve devletin, diğer çalışanlarına sağlanan imkânların ve olanakların 4/C'li çalışan kardeşlerimize de sağlanmasıdır.


Cumhuriyet Halk Partisi olarak biz önümüzdeki dönemde bu şekilde sizin parmak çoğunluğunuz yetse, bu şekilde geçirseniz bile bundan sonraki süreçte 4/C'li çalışan kardeşlerimizin, çalışan arkadaşlarımızın, çalışan işçi ve emekçi kardeşlerimizin daimi kadroya alınması için elinden gelen bütün çabayı ve gayreti Cumhuriyet Halk Partisi parlamenterleri olarak bizler burada göstermeye devam edeceğiz. ” dedi.


Kadro İddiamızdan Vazgeçmeyeceğiz


MHP adına söz alan İsparta Nevzat Korkmaz, "Yine Adalet ve Kalkınma Partisinin bir son dakika önergesiyle karşı karşıyayız. Bu son dakika önergelerini gerçekten hem yöntem olarak çok sevimli bulmuyorum, içerik olarak da genellikle hazırlıksız olduğu için, bir evveliyatı olmadığı için eksiklikler, geleceğe çok daha büyük sorunlar çıkarabiliyor. Bu önergenin de içeriğine baktığımız zaman bazı eksiklikler içerdiğini görüyoruz. Sadece Özelleştirme Kanunu kapsamındaki 4/C'lileri içine alıyor, tüm geneli kapsamıyor. Dolayısıyla, biraz önceki arkadaşımız da söyledi, son derece sınırlı sayıda 4/C'liyi kapsayan, onların durumlarında iyileştirme getirmeye çalışan bir önerge. Biz hem bu eksiği dile getirmek hem de şu hususta da dikkatlerinizi çekmek üzere söz aldık.


Biliyorsunuz, emekli aylığı belirleme rejimine baktığınız zaman, son yedi yıl aylıkları önemli oluyor. Şimdi, özelleştirilen kurumlarda da emekli maaşlarının düşmemesi için emeklilik yaşına gelen birçok 4/C'linin zaten emekli olduğunu, dolayısıyla bu haklardan istifade edemeyeceğini de belirtmiş olalım.


Biz Milliyetçi Hareket Partisi olarak 4/C'lilerin, kesinlikle aynı büroda, aynı ofiste çalışan diğer kamu görevlileriyle bir ayrıştırmaya, ayrıma gidilmeden hepsinin daimi kadroya alınmasını öneriyoruz. Bunları seçim beyannamemizde de belirtmiştik. Eğer böyle olmazsa, aynı yerde çalışan, aynı işi yapan iki kamu görevlisi arasında, hepinizin bildiği gibi, hem özlük hakların açısından hem de reel ücretler açısından çok ciddi farklılıklar ortaya çıkabiliyor.


Dolasıyla, sonuç olarak şunu belirtmek istiyorum: Derde derman olmayan ama çok sınırlı sayıda da olsa bazı 4/C'lilerin durumunda iyileştirme sağlayan, kırtasiyeciliği ortadan kaldıran bu önergeye Milliyetçi Hareket Partisi olarak destek verdiğimizi ancak 4/C'lilerle ilgili iddiamızdan vazgeçmediğimizi ve bunun takipçisi olacağımızı, dolayısıyla, özellikle daimi kadrolara alınmasıyla alakalı olarak şayet iktidar partisinden bir önerge getirilir ise de bunu destekleyeceğimizi ifade ediyorum.


Derde deva olmayan bu önergeye destek veriyoruz. 4/C’lilerle ilgili özellikle daimi kadroya alınmaları ile ilgili iddiamızı sürdüreceğiz." dedi. 


Gecikmiş Düzenlemeyi Destekliyoruz


HDP adına söz alan Erol Dora’da bu önergeye destek verdiklerini belirterek "Gecikmiş olan bu düzenlemeyi kuşkusuz olumlu olarak nitelendirebiliriz. Bugüne kadar bu durumdaki çok sayıda çalışan, Ak Parti'nin özelleştirme ve esnek istihdam politikaları sonucu mağdur edilmiştir. Bundan dolayı, bu pozisyonda olan çalışanların aynı zamanda bir tazmin hakkı ortaya çıkmaktadır. Bu düzenlemenin yanında, çalışanların bu tazminini de eklemek önemlidir ancak Ak Parti'nin bu yaklaşımını şimdiye kadar göremedik.


Düzenleme olumlu olduğu gibi, çalışma hayatında yaşanan sorunlara palyatif olarak nitelendirebileceğimiz çözümler getirmektedir. Ak Parti'nin işçiyi mağdur eden özelleştirme ve esnek iş ilişkilerinden de kaçınması gerektiğine inanıyoruz. 4/C'lilerin hepsinin daimi kadroya alınmasını biz de istiyoruz. 4/C'li emekçilerin hepsini kapsamamış olmasına karşın kısmi ve eksik bir düzenlemedir ancak buna rağmen biz bu yeni düzenlemeyi destekliyoruz" dedi.


4/C'li Kardeşlerimize TBMM'nin Bayram Hediyesi


Kürsüye en son gelen AK Parti grup başkan vekili Mustafa Elitaş bu düzenlemenin 4/C’lilere bayram hediyesi olduğunu belirterek "Uzun yıllardır Türkiye'de belli bir sayıda işçiyi önemli şekilde ilgilendiren bir konuda değerli arkadaşlarımız "Sadece biz burada katıldığımızı ifade edebilmek adına bu kanun maddesi üzerinde konuşacağız, görüşlerimizi ifade edeceğiz." dediler. Kendilerine öncelikle teşekkür ediyorum.


Bir: Bu önerge dün Sayın Bakanımızın siyasi parti gruplarıyla yaptığı görüşme çerçevesinde, onların da uygun bulması doğrultusunda. Zaten bu çerçevede yapacaktık ve bunu da gerçekleştirdik. Şu anda 4/C kapsamında, özelleştirmeden dolayı, Devlet Personel Başkanlığı bünyesinde bulunan havuzda 23 bin civarında işçimiz var. Bunların, daha önceki sürede, bize gelen sürede 10 aylık, 11 aylık sözleşme yapılıyor, ondan sonra 1 aylık ücretsiz izin, arkasından tekrar iş akitleri yenileniyordu. 2008 veya 2009 yılında yaptığımız bir düzenlemeyle bunların sözleşme süreleri 11 ay 27 güne çıkarıldı ve her gün sözleşmeleri yenilenmeye başlandı, ücretsiz izin kısmı ortadan kaldırılmış oldu. Bu önergeyle birlikte, Tekelden, başka yerlerden özelleştirmeden dolayı 4/C kapsamına girmiş, Devlet Personel Başkanlığının havuzunda bulunan, bir kısmı da başka yerlere yerleştirilmiş 23 bin civarındaki işçi kardeşimiz bundan sonra artık, iş akdim fesholur mu, olmaz mı kaygısına kapılmadan, İş Kanunu çerçevesinde veya 657 sayılı Kanun çerçevesinde herhangi bir hata yapmadıkları takdirde, emekli olana kadar iş akitlerinin devamıyla ilgili bir durum söz konusu olarak ortaya çıkıyor. Bugün mübarek gün, Ramazan Bayramı'na gidiyoruz, bu da 4/C'li kardeşlerimize Türkiye Büyük Millet Meclisinden bir hediyedir babında ifade etmek istiyorum. Tüm, desteğini veren siyasi parti gruplarına, arkadaşlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum." dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Torba Yasa Tasarısı’na yeni maddenin ihdas edilmesi TBMM Genel Kurulu'nda yapılan oylamayla kabul edildi.


Bu haber toplam 8387 defa okundu
YORUMLAR
HİKMET KUŞ: 
"4/c"
KESİNLİKLE TATMİN EDİCİ DEĞİLDİR.KPSS İLE İŞE GİRMİŞ 23 BİN İNSANA KADRO BU KADAR MI ZOR .ONA BAKARSANIZ BELEDİYELERDEKİ 70 BİN YANDAŞA KADROYU HEMEN VERDİNİZ SORUN YOKTU O ZAMAN.AMA TABİ 4/C LİLER SİZE KARŞI ÇIKTI EYLEM YAPTI KİNİNİZ ORDAN GELİYOR.DÜNYANIN HİÇBİR YERİNDE İŞÇİSİYLE EMEKÇİSİYLE İNATLAŞAN BAŞKA BİR DEVLET YOK.
25.07.2014 / 08:19
hira kibar: 
"4-c"
İnsanları saçma şeylerle gene kandırdılar nasıl hediyeymiş bu anlamı yok bir şeyi yok ömür boyu 4-c lisin kadro umudun yok anlamına geliyor..
24.07.2014 / 22:17


YAZARLAR