Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Enerji Bakanı'na Kayıp 4 Milyon Dolar Sorusu
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Enerji Bakanı'na Kayıp 4 Milyon Dolar Sorusu

Enerji Bakanı'na Kayıp 4 Milyon Dolar Sorusu
CHP Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray, Bakan Yıldız'a kayıp 4 milyon doların sırrını sordu.
29.07.2014 / 09:14

Enerjimagazin- CHP Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'a kayıp 4 milyon doların sırrını sordu ve ekledi: "Erdoğan'ın seçim kampanyasına Kuzey Irak’tan ne kadar parasal destek geldi?"

Cihan’ın haberine göre, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na Yıldız'ın cevaplaması istemiyle yazılı soru önergesi veren Çıray, şu soruları yöneltti:

- Basında size atfen, "Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kuzey Irak'tan sevk edilen petrolün hesabının yaklaşık 97 milyon dolar olduğunu ve Halkbank'a 93 milyon doların yatırıldığını bildirdi" ifadesi yer almaktadır (23 Haziran 2014). Aradaki 4 milyon dolarlık fark neyin karşılığıdır?

- Yurt dışında vergi cenneti adalarda kurdurduğunuz TEC (Turkish Energy Company) adlı şirketin bu "ticaretteki" rolü nedir? Irak Anayasası'na göre Irak'a ait petrol, "Kürt petrolü" diye tanımlanarak, Irak Hükümeti'nin itirazlarına rağmen hukuksuz bir biçimde Irak Türkiye Ham Petrol Boru Hattı'ndan taşınıp Ceyhan limanından pazarlanırken, TEC adlı şirkete bir ödeme yapılmakta mıdır?

- 28 Ocak 1975 tarihinde kabul edilen 1835 Kanun Numaralı Irak Türkiye Ham Petrol Boru Hattı Anlaşması ve eklerine karşın; Habur civarında ayrı bir bağlantı yapılarak, Irak Hükümeti’nin tüm protestolarına karşın, Irak’ın kuzeyinde üretilen petrolün Irak Türkiye ham petrol boru hattı ile Ceyhan’da depolanıp satılmasını, hangi hukuk kuralı ile açıklayabiliyorsunuz?

- Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarına göre, Irak Hükümeti’nin kontrolünde ve New York’taki bir BM hesabına yatırılması gereken Irak petrolü satış gelirinin Halkbank’a yatırılmasını, hangi uluslar arası anlaşma ya da karara istinaden gerçekleştiriyorsunuz?

- Irak Hükümeti, BOTAŞ’ı ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni Paris’teki Uluslar arası Tahkim Mahkemesi’ne (ICC) şikayet ettiğini ve dava açtığını açıkladı. Bu davanın açılmış olması bile, Türkiye’nin uluslar arası itibarını zedelemektedir. Bu dava aleyhimizde sonuçlanırsa, istifa etmeyi ve talep edilen 250 milyon dolarlık tazminatı ödemeyi ödemeyi kabul eder misiniz?

- KBY Petrol Bakanı Ashti Hawrami, 17 Haziran 2014 tarihinde Londra’da yaptığı bir sunumda (CWC - Iraq Petroleum başlıklı konferansta), maaşları ödemede zorluk çektiklerini ifade ettikten sonra, “KBY olarak, maaşları ödeyebilmek için gelecekteki petrol satışlarına ‘mahsuben’, 2 milyar dolar iç borçlanma, 1 milyar dolar da dış ‘borçlanma’ yapmak zorunda kaldık.” diyor. KBY ile çok yakın ilişkilerinize de dayanarak, bölgesel yönetimin söz konusu edilen “Dış borcu” hükümetiniz mi sağladı? Eğer öyleyse, bu ödemenin bütçedeki karşılığını ve yasal dayanağını açıklayabilir misiniz?

- KBY’den Erdoğan’ın seçim kampanyası için nasıl ve ne kadarlık bir destek geldi?

Bu haber toplam 1939 defa okundu


YAZARLAR