Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - TBMM Genel Kurulu'nda EYT İçin Önerge Verildi
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

TBMM Genel Kurulu'nda EYT İçin Önerge Verildi

TBMM Genel Kurulu'nda EYT İçin Önerge Verildi
MHP ve CHP Milletvekilleri Emeklilikte Yaşa Takılanların mağduriyetini gündeme getirerek konuya ilişkin önerge verdiler.
21.07.2014 / 11:07

Enerjimagazin-Milliyetçi Hareket Partisi ve Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekilleri Torba yasa tasarısının 30'uncu maddesinin görüşmeleri sırasında Emeklilikte Yaşa Takılanların mağduriyetini gündeme getirerek konuya ilişkin önerge verdiler.


Verilen önergeler üzerinde yapılan görüşmelerde Emeklilikte Yaşa Takılanların mağduriyetinin  giderilmesi için gerekli yasal düzenlemenin ivedilikle yapılması gerektiği vurgulandı.


Herkes EYT Haklı Diyor Ama Kimse Bir şey Yapmıyor


Milliyetçi Hareket Partisi Grubunun vermiş olduğu değişiklik önergesi üzerine söz alan MHP Tekirdağ Milletvekili Bülent Belen, “Emeklilikte Yaşa Takılanlara yapılan haksızlığın ortadan kaldırılması gerektiğini” belirterek, “Ülkemizin sahip olduğu sosyal güvenlik yapısı beraberinde türlü sıkıntıları da getirmektedir. Bu sıkıntılardan biri de şu anda kamuoyunun gündeminde olan, emeklilikte yaşa takılan vatandaşlarımızdır. 1.1.2012 tarihinde devreye giren genel sağlık sigortası nedeniyle, emeklilikte sigortalılık süresini ve prim gününü dolduran vatandaşlar yaşı beklerken, bir de paralı sağlık sisteminden etkilendiler. Çalışmak için iş arayanlara "Sen yaşlısın, seni çalıştıramayız." diyen iş piyasası, "Yaşlıysam emekli olayım." diyen sigortalılara "Sen gençsin, hemen emekli olamazsın." diyen devlet mantığı arasında git gel yaşamak zorunda kalan emeklilikte yaşa takılanlar, bir de sağlık hizmetlerinden yaralanmak için zorunlu genel sağlık sigortasına prim ödemek zorunda kaldılar. Emeklilikte yaşa takılanlara sosyal güvenliğin başında olan Sosyal Güvenlik Bakanı dahi "Haklısınız, dere geçerken at değiştirilmez." ve "Oyun oynanırken kural değiştirilmiştir." diye söyleyebilmiştir. Fakat, her yönden ekonomik olarak geliştiğimizi söyleyenler, bu konu gündeme geldiğinde, ekonominin emeklilikte yaşa takılanların emekli olmasını kaldıramayacak durumda olduğunu söylemişlerdir.


Kısacası, emeklilikte yaşa takılanların haklı olduğunu herkes kabul ediyor, bu durumda olanların mağdur olduklarını ifade ediyorlar. Buna karşı, hiç kimse yapması gerekeni yapmıyor. Emeklilikte yaşa takılanlar, haklı olarak, kendilerine yapılan haksızlığın ortadan kaldırılmasını ve hakları olan emekliliğin kendilerine verilmesini istiyorlar.” dedi.


412 Bin Kişi Bu Sistem Sayesinde Emekli Olacak


Cumhuriyet Halk Partisi Grubunun vermiş olduğu değişiklik önergesi üzerine söz alan CHP İstanbul Milletvekili Müslim Sarı “Biz, Komisyon çalışmalarında, özellikle emeklilikte yaşa takılanlar ve emekli olmak için prim ödeme gün sayısını tamamlamış ancak yaşı bekleyen insanlar için defalarca birtakım önergeler verdik ve Sosyal Güvenlik Kurumundan aldığımız bilgilere göre, bugün bu sistem geçerli olmuş olsa, bugün yaş koşulu ortadan kalksa 412 bin kişinin bu sistem sayesinde emekli olacağına ilişkin bize bilgiler de verildi. Dolayısıyla ana parametreleri değiştirmeksizin ama geçiş dönemine ilişkin birtakım düzenlemelerde yeniden bir değerlendirme yapmak suretiyle bu konuya ilişkin mağduriyetlerin giderilebileceğine ilişkin bir çerçeve de önümüzde vardır. Ben, Sayın Hükümetin bu çerçeveyi değerlendirmesini diliyorum.” şeklinde konuştu.


Her iki önerge de iktidar partisi milletvekillerinin oylarıyla ret edildi.


Bu haber toplam 11786 defa okundu
YORUMLAR
ERHAN YILDIZ: 
"maduriyet"
devlet kendi vekilleri için her türlü yasayı hemen çıkarıyor dünyanın nersinde görülmüş diyor çalışma bakanı maliye bakanı allahtan korkusu olmayan bu kendini bilmezler haklarını yedikleri vatandaşların oylarıyla o makamlara geldiklerini unutmuşlar kraldan çok kralcılık yapmaktadırlar kendilerini ulaşılamaz biz ne yaparsak o ne verirsek o yoksa hakkınızda soruşturm tutuklama fikrini söylesen hemen ağzını kapatmak millete nefes aldırmamak gibi zulmen her şeyi yapmaktadırlar torba yasa diye ne götürürsek kar dır diye düşünüyorlar ama seçim yaklaşıyor hangi parti bu yapılanların hesabını soracaksa o partiye oy atacağım mal varlıklarına el konmasını vatandaşa ettikleri zulmü kat ve kat hesabını kim soracaksa oy onundur
24.01.2015 / 13:11
Asya: 
""
Sayın Çalışma Bakanım biz hakkımızı istiyoruz. Evet Oyunun kuralını CHP bozmuş. Siz de gerçekten Adalet ve Kalınma Partisinin temsilcisiyseniz düzeltmek de size düşer. Bizler mağduruz. Biran evvel giderilmesini talep ediyoruz.
12.11.2014 / 09:34
Ramazan Şendur: 
"yazıklar olsun"
bu yasayı kabul etmeyen hükümet insanlarla dalga geciyorlar kendi hakları olsa hemen cıkarırlar yazıklar olsun hakımızı yiyenler allah belalarını versin...
20.07.2014 / 21:51


YAZARLAR