Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Bakan Çelik: 4/C’lilere Olumlu Bakışımız Var
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Bakan Çelik: 4/C’lilere Olumlu Bakışımız Var

Bakan Çelik: 4/C’lilere Olumlu Bakışımız Var
TBMM Genel Kurulu'ndaki görüşmelerde Bakan Çelik'e 4/C’lilerin yaşadıkları mağduriyetler hatırlatıldı, çözüm istendi.
20.07.2014 / 11:26

Enerjimagazin-TBMM Genel Kurulu'nda, "Torba Kanun Tasarısı"nın  tümü üzerindeki görüşmeler sürüyor.


Dün yapılan görüşmelerde Muhalefet partilerinin Milletvekilleri 4/C’lilerin yaşadıkları mağduriyetleri gündeme getirerek, bu mağduriyetlerin görüşülmekte olan kanun tasarısı kapsamında çözülmesi gerektiğini belirttiler.


Konuya ilişkin kendisine yöneltilen sorulara cevap veren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ise 4/C’lilerin statüsünün iyileştirilmesi noktasında olumlu bakışlarının olduğunu ifade etti.


Torba Kanun Tasarısının genel görüşmelerin soru cevap bölümünde söz alan CHP İzmir Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli, 4/C’lilerin sorunlarına değinerek Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’e 4/C’lilerin görüşülmekte olan Torba Yasa Tasarısı kapsamında kadroya alınıp alınmayacağına ilişkin sorular yöneltti.


Türeli konuşya ilişkin olarak aşağıdaki ifadeleri kullandı:


“Sayın Bakan, 4/C'lilerin durumunu tekrar gündeme getirmek istiyorum. Şimdi, 657 sayılı Kanun'un 4/C maddesinde düzenlenen geçici personel sayısı Komisyonda yaptığımız tartışmalarda da Bakanlığınız tarafından 23 bin kişi olarak belirtildi. Bunun sadece 3 bin kişisi 4/C kategorisinin düzenlenme şekline yani geçici işe uygundur yani TÜİK anketörleri gibi, seçimde görev alan kişiler gibi, güzel sanatlar fakültelerindeki canlı modeller gibi. Ama geriye kalan 20 bin kişi, 4/C'yle ilgisi olmayan özelleştirilen kuruluşlardaki işçilerin buraya getirilip bu kadroya konması nedeniyle oluştu.


Birinci sorum: Bunu, bu 20 bin kişinin 4/C kategorisinde olmasını uygun buluyor musunuz?


İkinci olarak da 4/C'liler hem çalıştıkları hem emekli oldukları dönem açısından hem de mali ve sosyal haklar açısından büyük kayıplara uğruyorlar, bunun sonucunda da aynı işi yapanlar arasında ciddi maaş farklılıkları oluşuyor. 4/C'lileri kadroya almayı düşünüyor musunuz? “


Bakan Çelik: 4/C’lilere Olumlu Bakışımız Var


4/C’lilere ilişkin kendisine yöneltilen sorular üzerine konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 4/C’lilerin statüsünün iyileştirilmesi noktasında olumlu bakışlarının olduğunu belirterek “4/C'yle ilgili düzenlemeler yaptık, ücretlerle ilgili düzenleme yaptık ama 4/C'yle ilgili statü olarak bazı iyileştirmeler yapalım noktasında bizim de olumlu bakışımız var ama uzlaşma böyle olacaksa doğrusu işimizin zor olduğunu söyleyeyim.” dedi.


Bakan Çelik’in bu açıklamasının üzerine MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık, Çelik’e “Sayın Bakan, olumlu bakışın ötesinde, bununla ilgili vermiş sözler var” şeklinde seslendi.


4/C’liler İntihar EdiyorlarTorba Kanun Tasarısının genel görüşmelerinde söz alan CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi, 4/C’lilere kadro sözü verildiğini hatırlatarak; “4/C'liler intihar ediyorlar, 4/C'lilere özellikle, yıllardır bu insanlar mağdur, hepinize başvuruyorlar, 4/C'lilerle ilgili gelin, şu torba yasada bir iyileştirme yapalım, artık buna bir son verelim. Bu 4/C'lileri siz de dinliyorsunuz, biz de dinliyoruz ama bir türlü çözüm üretilemiyor. Bunun da kalkacağını AKP'li milletvekilleri birçok televizyon programında söylediler. Bende bunların kasetleri var, ikinci konuşmamda da gerekiyorsa kasetleri ortaya koyarım” dedi.


Bu haber toplam 6761 defa okundu
YORUMLAR
serhat: 
"Umut siyaseti bunlar ....."
2 yıldır hep kadro bugün yarın geldi gelecek . Hiç bitmedi kadro söylentileri bunu Başbakan bakanlar ve sendikalar defalarca görüştü kimseden sadaka istemiyoruz hakkımız olanı verin. ....
21.07.2014 / 17:55


YAZARLAR