Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Somalı Madenciler Meclis'e Yürüdü
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Somalı Madenciler Meclis'e Yürüdü

Somalı Madenciler Meclis'e Yürüdü
Kendilerine verilen sözlerin tutulmasını talep eden Somalı madenciler Meclis'e yürüdü.
16.07.2014 / 19:39

Enerjimagazin-Manisa'nın Soma ilçesinde yaşanan maden faciasından sonra kendilerine verilen sözlerin tutulmasını talep eden Somalı madenciler Meclis'e yürüdü.


Manisa Soma’dan dün akşam otobüslerle Ankara’ya yola çıkan Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'na (DİSK) bağlı Dev-Maden Sen üyesi maden işçileri sabah saatlerinde Ankara’ya geldi. Süleyman Sırrı Caddesi'ndeki sendika binası önünde toplanan işçiler, ‘301 arkadaşımızı unutmadık’, ‘Verilen sözler tutulsun’, ‘Maden ocakların kamulaştırılsın’ dövizleri açtı. Ölen 301 madencinin isminin yazdığı dev pankartı açan grup, 'Hükümet istifa' sloganları eşliğinde Meclis'e yürüdü. Somalı işçileri Meclis önünde çok sayıda CHP’li milletvekili karşıladı. İşçiler, maden faciasında kaybettikleri 301 arkadaşı için saygı duruşunda bulundu. 

Verilen Sözler Tutulsun

İşçiler adına basın açıklamasını faciadan yaralı olarak kurtulan maden işçisi Nihat Çelik yaptı. Bundan 3 ay önce Soma’da bir katliam yaşandığını aktaran Çelik, 301 işçi kardeşlerini şehit verdiklerini söyledi. Çelik, “Bu katliam oradaki çalışma koşullarının kaçınılmaz sonucuydu. Bizler köle gibi çalışıyorduk. Şuanda üretime devam eden ocaklarda aynı koşullar devam ediyor. Katliamın yaşandığı günlerde bizleri temsilen bir grup arkadaşımız, heyet olarak Ankara’ya geldi. Başbakan ve AKP ile görüştü. O gün bizlere sözler verildi. Bugün bizlere verilen sözlerin ve taleplerimizin takipçisi olarak buradayız.” dedi. 

Verilen sözleri maddeler halinde tek tek açıklayan Çelik, verilen sözlerin yerine getirilmesini istediklerini ve bu konunun takipçileri olacaklarını dile getirdi. İşçiler taleplerini TBMM Başkanı Cemil Çiçek’e ilettiler.


Görgün: Hızla Yaraların Sarılmasını Bekliyoruz


Dev-Maden Sen Genel Başkanı Tayfun Görgün, madenciler adına yaptığı açıklamada, bütün Soma işçileri adına ve onların sesini duyurmak için Ankara'ya geldiklerini söyledi. Soma'da cinayete dönüşen ve faciaya sebep olan ihmallerin tüm ülkede bilindiğini belirten Görgün, yetkililerin bu durumu öğrenmesinin 301 cana mal olduğunu savundu: "Bir yandan hızla yaraların sarılmasını bekliyoruz diğer yandan da suçluların hak ettiği cezayı almasını görmek istiyoruz. Çalışma koşullarının insana yakışır hale gelmesini, alın terinin karşılığının alınmasını istiyoruz. Madenciler, verilen sözleri ve talepleri buraya Ankara'ya, TBMM'ye yeniden getirdiler. Şimdi yasaları çıkarma, mevzuatı iyileştirme zamanı. Meclisimiz, milletvekillerimiz, siyasi partilerimiz işçisine, madencisine, şehidine sahip çıkacak mı, çıkmayacak mı? Bunları görmek istiyoruz, bunları izlemeye geldik"

Beko: Taşeron Belası İşçi Sınıfını Hala Tehdit Ediyor

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, facianın yaşandığı günden itibaren Soma’yı yalnız bırakmadıklarını söyledi. Soma’nın acısına ortak olduklarının kaydeden Beko, ”Taşeron çalışma yasaklansın. Sayı başı köleliğe son verilsin. Ancak maalesef bu konuda da somut bir adım atılmamıştır. Taşeron belası hala tüm işçi sınıfını tehdit etmeye devam etmektedir. Hatta bütün çalışanları taşeron köleliğine mahkûm edecek bir yasal düzenleme bile yapmaya kalktılar.” diye konuştu. 

Yapılan açıklamanın ardından 25 işçi, taleplerini içeren dilekçeyi parti temsilcilerine vermek üzere Meclis’e gitti. Diğer işçiler ise arkadaşları çıkana kadar, Dikmen kapı girişinde oturma eylemi yaptı.

Bu haber toplam 2291 defa okundu


YAZARLAR