Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Enerji Sistemleri Mühendislerinin Sorunları
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Enerji Sistemleri Mühendislerinin Sorunları

Enerji Sistemleri Mühendislerinin Sorunları
Bakan Yıldız, Enerji Sistemleri Mühendislerin sorunları hakkındaki soruları yanıtladı.
06.07.2014 / 13:10

Enerjimagazin-CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Prof. Dr. Haluk KOÇ’un, Enerji Sistemleri Mühendislerinin sorunları hakkında vermiş olduğu soru önergesi Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız tarafından yanıtlandı.


Bakan Yıldız, “Bakanlığımıza yapılacak atamalarda; (A) grubu kadrolar için Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS)’nda alınan puanlar doğrultusunda Bakanlığımızca gerçekleştirilecek olan özel yarışma sınavına tabi tutulmaları suretiyle ve (B) grubu kadrolar için Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS)’nda alınan puan doğrultusunda ÖSYM Başkanlığı tarafından puan ve tercihler dikkate alınarak yerleştirme yapılmaktadır.” dedi.


KOÇ, Enerji Sistemleri Mühendislerinin durumu hakkında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi sunmuştu.


CHP Samsun Milletvekili Prof. Dr. Haluk KOÇ Enerji ve Tabii Kaynaklar Taner Yıldız’a aşağıdaki soruları yöneltmişti:


1- Türkiye’de “ Enerji Sistemleri Mühendisliği’nde kaç öğrenci okumaktadır? Bu bölümlerden yıllık kaç öğrenci mezun olmaktadır? Bu mezunların kaçı özel sektörde, kaç tanesi devlette işe girebilmektedir.

2- YÖK, Enerji Sistemleri Mühendisliği için kontenjan belirlerken bakanlığınıza başvuruyor mu? Mezun olan Enerji Sistemi Mühendislerinin işe girmesi için bir öncelik ve kolaylık tanımayı düşünüyor musunuz?

3- Osmaniye Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği bölümünden 2013 yılında 82 kişi mezun oldu. Bu yeni mühendisler için 2013 KPSS ve YDS puanıyla başvurabilecekleri şekilde taban puan şartı ile kısıtlama yapmadan bakanlığınızda ya da kamuda kadro açılması mümkün mü?


İşte Bakan Yıldız’ın Koç’un yukarıdaki sorularına verdiği yanıtlar


“Dünyada nüfus artışı sanayileşme ve kentleşme olguları, küreselleşme sonucu artan ticaret olanakları doğal kaynaklara ve enerjiye olan talebi giderek artırmaktadır. Enerji talebinin artmasına paralel olarak birçok ülkede arz güvenliğinin sağlanması konusunda yeni tedbirler alınmakta, mevcut piyasa yapıları ve kuralları yaşanan deneyimler ve karşılaşılan sorunlar çerçevesinde yenilenmekte, piyasa mekanizmaları arz güvenliğini sağlayacak tedbirlerle güçlendirilmektedir. Ülkemizde de dünya ortalamasının üzerinde gerçekleşme devam eden talep artışı ve buna bağlı olarak artan yatırım ihtiyacı, yeni tedbirler alınmasını zorunlu kılmakta ve enerji kaynaklarının sürdürülebilir kalkınma çerçevesinde kullanılabilmesi ihtiyacı görülmektedir.

Tüm bunların başında enerji sektörünün ihtiyacı, sektörün sorunları belirleyebilen ve çözüm yöntemleri üretebilen insan kaynağıdır. Bu kapsamda; Enerji Sistemleri Mühendisleri için enerjinin üretimi, depolanması, dönüşümü, iletimi, dağıtımı, kullanılması ve planlanması alanlarında tasarımcı, uygulayıcı ve yönetici olarak, yurt içinde ve yurt dışında çeşitli istihdam alanları mevcuttur.

Bilindiği üzere “Kamu görevlerine ilk defa atanacaklar için yapılacak sınavlar hakkında genel yönetmelik” kapsamında bulunan Bakanlığımıza yapılacak atamalarda; (A) grubu kadrolar için Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS)’nda alınan puanlar doğrultusunda Bakanlığımızca gerçekleştirilecek olan özel yarışma sınavına tabi tutulmaları suretiyle ve (B) grubu kadrolar için Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS)’nda alınan puan doğrultusunda ÖSYM Başkanlığı tarafından puan ve tercihler dikkate alınarak yerleştirme yapılmaktadır.”


Bu haber toplam 25946 defa okundu
YORUMLAR
faruk sa: 
"YALAN"
Külliyen yalan yurt içinde birçok iş imkanı bulunmak demiş bu doğru değil birde soruda kaç kişiyi devlette kaç kişiyi özel sektörde istihtam edebiliyorsunuz ve kolaylık sağlıyormusunuz sorularının cevabınıda verememiş.Yani kıvırmış beklicezki bir bakan çocuuğu bu bölümü tuttursunda belki ilgilenirler.İstihtamı bırakta hak ettikleri alanda imza yetkilerini verin siz önce
09.07.2017 / 16:49
rahmi erdin: 
"ESM"
BU ADIM İYİYE İŞARET AMA DEVAMI OLMALI. DAHA MEZUNLARDA YIĞILMA OLMADAN BU SORUNLARIN ÇÖZÜLMESİ LAZIM...
09.07.2014 / 08:19


YAZARLAR