Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Enerji Sistemleri Mühendisleri'nden İmza Kampanyası
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Enerji Sistemleri Mühendisleri'nden İmza Kampanyası

Enerji Sistemleri Mühendisleri'nden İmza Kampanyası
Enerji Sistemleri Mühendisleri, imza kampanyası başlattılar.
05.11.2014 / 19:37

Enerjimagazin-Enerji Sistemleri Mühendisleri, “Enerji Sistemleri Mühendisliği'nin tanınması, kamu kurum ve kuruluşlarında kadro açılması ve "enerji kimlik belgesi" hazırlamak için imza yetkisi verilmesi” gibi taleplerinin yerine getirilmesi için imza kampanyası başlattılar.


Kampanya kapsamında toplanan imzalar Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce'ye iletilecek.


Enerji Sistemleri Mühendisleri kampanya kapsamında yaptıkları açıklamada aşağıdaki bilgilere yer verdiler:


“Bilindiği üzere Enerji Sistemleri Mühendisliği spesifik olarak enerji üzerine eğitim veren tek mühendisliktir. Ancak, gerek çok eskiye dayanan bir program olmaması, gerekse de Enerji Sistemleri Mühendisliği öğrencilerinin, mezunlarının ve öğretim kadrolarının yaptığı tanıtımlarının yeterli gelmemesi sebebiyle; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve EPDK başta olmak üzere enerji alanında faaliyet gösteren pek çok kurum ve kuruluş tarafından personel kadroları göz önüne alındığında resmen tanınmamaktadır.


Bunun sonucunda bölümümüz mezunları kamu kuruluşlarında KPSS sonuçlarına göre yapılan A grubu kadrolara bölüm tanımlanmadığı için yerleşememektedir. Buna ek olarak aldığımız eğitimle paralel olmasına karşılık; mezunlarımız Makine ve Elektrik Mühendislerine (gerekli eğitim ve sertifikaları aldıktan sonra tanınan "Enerji Kimlik Belgesi" hazırlama konusundaki imza yetkisinden mahrum bırakılmaktadır. Amacımız bu yetkinin diğer mühendisliklerden alınması değil; bu yetkinin bize de verilmesidir.


Yukarıda belirtilen haklı taleplerimiz konusunda bize olan desteğinizi esirgemeyeceğinize dair en ufak bir kuşkumuz yoktur.


Enerji Sistemleri Mühendisliği


Saygılarımızla”Bu haber toplam 8281 defa okundu


YAZARLAR