Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - 4/C'lilere Kadro Yok
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

4/C'lilere Kadro Yok

4/C'lilere Kadro Yok
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 4/C'li personelin, kadroya geçirilmesi yönünde bir çalışmalarının bulunmadığını bildirdi.
09.06.2014 / 19:43

Enerjimagazin-Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 4. Maddesinin C fıkrasına “4/C” göre istihdam edilen geçici personelin, kadroya geçirilmesi yönünde bir çalışmalarının bulunmadığını bildirdi.


Bakan Şimşek, CHP İzmir Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli'nin, konuya ilişkin vermiş olduğu soru önergesini cevaplandırdı.


Çıkarılan kararnameyle, özelleştirme uygulamaları sonucunda işsiz kalan işçilerin kamu idarelerine geçici personel statüsünde istihdam edilmesine imkan sağlandığını anımsatan Şimşek, istihdam edilen personele yapılacak ödemeler, çalışma esas ve usullerinin de çeşitli kararnamelerle düzenlendiğini belirtti.


Şimşek, 2010'da Bakanlar Kurulu kararıyla, geçici personelin ücret ve çalışma koşullarında önemli iyileştirmeler yapıldığını, yıllık çalışma sürelerinin 10 aydan 11 aya çıkarıldığını, ücretlerinde eğitim durumlarına bağlı olarak yüzde 18,2 ile yüzde 21,3 arasında artış sağlandığını, geçici personelin yıllık ve mazeret izin sürelerinin artırıldığını, iş sonu tazminatından yararlanabildiklerini kaydetti.


Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'nun 2012'deki kararıyla, normal çalışma saatleri dışında fiilen çalışan geçici personele, çalışma karşılığında 50 saati geçmemek üzere, yılı merkezi yönetim bütçe kanununda belirlenen fazla çalışma saat ücreti tutarında fazla çalışma ücreti ödendiğinin altını çizen Şimşek, geçici personelin mazeret ve süt izni sürelerinin artırıldığını, yapılan değişiklikle personelin çalışma süresinin 11 ay 28 güne çıkarıldığını ifade etti.


Şimşek, bu yıl, geçici personelin aile yardımı ödeneğinden yararlandırıldığını, eğitim durumlarına bağlı olarak ücretlerinde yıllık yüzde 21,8 ile yüzde 26,7 arasında artış yapıldığını anımsattı.


Bu yıl çalıştırılabilecek en fazla geçici personel sayısının, Bakanlar Kurulu kararı ekinde 47 bin olarak belirlendiğine işaret eden Şimşek, "Devlet Memurları Kanunu'nun 4. maddesinin C fıkrasına göre istihdam edilen geçici personelin, söz konusu maddenin A fıkrasına göre istihdam edilen memur kadrosuna geçirilmesi yönünde bakanlığımız tarafından yapılan bir çalışma bulunmamaktadır" bilgisini verdi.


AKP Döneminde 4/C Uygulaması Amacından Saptırılmıştır


Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in verdiği bu yanıt sonrası konuşan CHP İzmir Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli, 4/C statüsünde çalışan personelin memur kadrosuna alınması için çok sayıda kanun teklifi ve soru önergesi verdiklerini anımsattı.

4/C statüsünde çalışan personelin durumunu hem Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik hem de Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e sorduklarını belirten Türeli, ‘’Sayın Maliye Bakanı, soru önergeme verdiği yanıtta, 4/C statüsünde çalışan personelin memur kadrosuna alınmasına ilişkin bir çalışma bulunmadığını bildirdi’’ dedi.

“AKP Döneminde 4/C Uygulaması Amacından Saptırılmıştır. Hükümet, neden hu insanları mağdur ediyor’’ diyen Türeli, şöyle devam etti:

‘’Kamuda düşük ücretle, iş güvencesinden, her türlü sosyal haktan yoksun olarak işçi çalıştırmanın yolu olarak benimsenmiştir. Adeta çağdaş bir kölelik düzeni oluşturulmuştur. Sonuç olarak, 4/C kapsamında çalışanlar, kadroya alınarak diğer kamu çalışanları gibi başta iş güvencesi olmak üzere diğer sosyal haklarına kavuşmak istiyorlar ve bu isteklerinde de son derece haklılar.

Sayın Bakan, tekraren soruyoruz; 4/C statüsünde çalışan personel neden kadroya alınmıyor? Bu insanlar üvey evlat mı? Binlerce personel sizden müjde bekliyor. Neden kulaklarınızı tıkıyorsunuz bu insanların taleplerine?; Cevabınızda bu insanların kadroya neden alınmadıklarına ilişkin tek bir kelime yok.’’

Türeli, 4/C statüsünde çalışan personelin kadro ve çalışma koşullarına ilişkin sorunlar olumlu bir şekilde sonuçlanana kadar yakından takip etmeye devam edeceklerini sözlerine ekledi.


Milliyet/Hürriyet

Bu haber toplam 4055 defa okundu
YORUMLAR
mehmet yüce: 
"allaha havala ediyorum"
su an 4 c lı degılım ama yolundayım rabbımde bunların cocuklarına 4c yı kaderlerıne yazsın oyle bır an gelsınkı kendı cocukları kendılerıne kın duysun yazık be bızler sızlerı ulkemızı daha ıyı sevıyelere getırın dıye sectık daha kotuye sokun dıye degıl tum bakanları ve mıllet vekıllerının gorevlerı bıtınce 4c lı olarak yıl calısma sartı getırılmesını ıstıyorummmm bakalım 4c ye kadro gelıyormu gelmıyormu yazıklar olsunnnnnnnnnn
29.05.2014 / 15:41


YAZARLAR