Can Gürkan Tutuklandı
Haber
21 Mayıs 2014 - Çarşamba 13:35 Bu haber 28 kez okundu
 
Can Gürkan Tutuklandı
ELEKTRİK Haberi
Can Gürkan Tutuklandı

Enerjimagazin-Soma Kömür işletmeleri A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan, çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanırken, Soma Holding'in sahibi Alp Gürkan hakkında yakalama kararı çıkarıldı.
Manisa'nın Soma ilçesinde 301 kişinin hayatını kaybettiği maden faciasıyla ilgili adliyeye sevk edilen teknisyen Mehmet Ali Günay Çelik ve Soma Kömür işletmeleri A.Ş Genel Müdürü Ramazan Doğru tutuklandı. Soma Holding'in sahibi Alp Gürkan'ın oğlu ve Soma Kömür işletmeleri A.Ş.'nin Yönetim kurulu Başkanı Can Gürkan ise tutuklanma istemiyle sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı. Mehmet Ali Günay Çelik ve Ramazan Doğru ile birlikte tutuklananların sayısı 8'e yükseldi.  Öte yandan CHP Milletvekili Özgür Özel, Soma Holding'in sahibi Alp Gürkan hakkında yakalama kararı çıkarıldığını, Gürkan'a ait adreslerde yapılan aramalarda Alp Gürkan'a ulaşılamadığını açıkladı.
Naci Kor, ismail Adalı, Nazmi Cem Nesimoğulları ve Necati Karadeniz denetimli serbestlik yasası kapsamında serbest bırakıldı.  
Öte yandan Soma Kömür işletmeleri A.Ş.'nin Genel Müdürü Ramazan Doğru da tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildikten sonra çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Doğru, Aliağa Şakran Cezaevi'ne konuldu.
Ramazan Doğru, Soma Kömür işletmeleri A. Ş.'nin tüm sorumluluk yetkilerinin kendisine devri konusuyla ilgili belgedeki imzanın sahte olduğunu ve kendisine ait olmadığı iddia etti. Ramazan Doğru'nun ifadeleri ve suçlamaları ardından savcılık,  şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan'ı tekrar sorguya alarak ek gözaltı süresi verdi. Hâlâ adliyede bekletilen Gürkan'ın iddia ettiği yetki devrindeki imzaların sahte olup olmadığının belirleneceği de açıklandı. Yeniden yapılan sorgunun ardından Can Gürkan, tutuklanma istemiyle mahkemeye sevk edildi. Gürkan, sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı. Can Gürkan, 'sahte imza' iddiası öncesinde 'denetimli serbestlik uygulanması' talebiyle mahkemeye sevk edilmişti.
Dün 5 Kişi Tutuklandı, 8 Kişi Adli Kontrol Şartıyla Serbest 
Maden faciasıyla ilgili soruşturma kapsamında gözaltına alınan kişilerden dün 16 kişi adliyeye sevk edildi.
Bu kişilerden işletme Müdürü Akın Çelik, maden mühendisleri Yalçın Erdoğan, Ertan Ersoy, vardiya amirleri Yasin Kurnaz'ın ardından Hilmi Kazık da tutuklanarak Yeni Şakran Cezaevi'ne gönderildi.
"Zamanı Gelince Konuşacağız"
Pazar akşam saatlerinde facianın olduğu Soma Kömür işletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan'ın da aralarında bulunduğu bazı kişiler daha gözaltına alınıp jandarmada sorgulandı.
Gürkan'ın aralarında bulunduğu 6 kişi öğle saatlerinde Soma Adliyesi'ne sevk edildi. Polisin geniş güvenlik önlemleri altında zanlılardan 3'ü jandarma, 2'si de polis araçlarıyla adliyeye getirirken, Can Gürkan ise jandarma aracı içinde adliye kapısına kadar getirildi. Can Gürkan, içeriye girerken "Zamanı gelince konuşacağız" dedi. 
Bu kişiler hakkında da 'Taksirle birden çok kişinin ölümüne ve yaralanmasına sebebiyet vermek' suçundan işlem yapıldığı belirtildi. 
Savcı: 'Serbest Bırakılsın'
Geceyi ilçe Jandarma Komutanlığında geçiren Can Gürkan'ın burada, olayda kendisinin ve şirketinin bir ihmalinin söz konusu olmadığını, yaşanan olayın bir kaza olduğunu söylediği öğrenildi. Can Gürkan, savcılıktaki sorgusunun ardından akşamüzeri denetimli serbestlik yasasından yararlandırılması isteğiyle mahkemeye edildi. Savcı, diğer 5 kişinin ise tutuklanmasını istedi. Akşam saatlerinde tekrar sorgulanan Can Gürkan, tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi.
Sensör Uyarıları Bilgisayar Kayıtlarında 
Öte yandan soruşturma kapsamında maden işletmesinin geriye dönük bir yıllık işlemleri dâhil tüm bilgi ve belgelerine el konulduğu ve bilgisayar kayıtlarında kaza günü ile kazadan iki gün önce gaz sensörlerinin uyarı vermesine rağmen önlem alınmadığının belirlendiği öne sürüldü.
"Hayatımda Bu Ocağa Girmedim"
Tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan Ege Linyit işletme Müdür Yardımcısı Ali Ulu'nun ifadesinde, görevinin sadece çıkarılan kömürün kalitesini ölçmek olduğunu söylediği öğrenildi. Ulu, "Genel Müdürlüğümüz bağlı sahalarını işletme haklarını sözleşme karşılığında devreder. Kazanın meydana geldiği ocağın işletme hakkı hizmet alımı olarak sözleşme karşılığında Soma Kömür işletmeleri A.Ş.'ye devredildi. Ancak devir tarihini tam olarak hatırlamıyorum. Hizmet alımı ile ilgili kastetmek istediğim Genel Müdürlüğümüz ocağın tüm işletmesini devreder. Buna mukabilen şirketten çıkardığı kömürün tonuna göre para alırız. Benim görevim şirketin çıkardığı kömürün kalitesini kontrol edip buna değer biçmektir. Bunun ötesinde hiçbir görevim yoktur. Maden saha sorumlusu olduğumu kabul etmiyorum. Şirketin iş sahası denetimi bizden ayrı yapılmaktadır. ismini hatırlayamadığım yönetmelik uyarınca teknik nezaretçi defterini okuması ötesi bir görevimiz yoktur. Şirkete dönük hiçbir yetkim yoktur. Hayatımda bu ocağa girmedim" dedi. h.t
Kaynak: Editör:
Etiketler: Can, Gürkan, Tutuklandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı