Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Soma'da Maden Faciası
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Soma'da Maden Faciası

Soma'da Maden Faciası
Soma'da Maden Ocağında Yangın Çıktı.
14.05.2014 / 08:41

Enerjimagazin-Manisa'nın Soma ilçesinin Eymez mevkiinde Soma Kömürleri Yeraltı Kömür İşletmeleri'ne ait kömür ocağında saat 15.15’te patlama sebebiyle yangın çıktı.


Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, resmi olmayan rakamlara göre 157 madencinin hayatını kaybettiğini, 75 madencinin ise yaralı olduğunu açıkladı.Bakan Yıldız: 201 İşçi Hayatını KaybettiEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Manisa'nın Soma ilçesinde kazanın meydana geldiği maden ocağında incelemelerde bulundu. Bakan Yıldız, yaptığı açıklamada "Şu ana kadar 201 işçi hayatını kaybetti, 4'ü ağır 80 işçi ise yaralandı. 201 İşçi karbonmonoksit zehirlenmesinden hayatını kaybetti. ocakta 787 işçi çalışmaktaydı." dedi. Zamanın kurtarma çalışmalarının aleyhine işlediğini kaydeden Yıldız, ölü sayısının daha da artabileceğini vurguladı. Kaza sırasında madende 787 işçi olduğunu belirten Yıldız, tahliye edilen 363 kişiden, 4'ü ağır olmak üzere 80'inin de yaralı olduğunu kaydetti.


Sosyal medyada yer alan açıklamalara itibar edilmemesini isteyen Yıldız, "Sabaha kadar işçi kardeşlerimizi çıkartmak durumundayız. Herkes imtihan veriyor. Sosyal medyada kan arandığı söyleniyor. Kan aradığımız herhangi bir işçi kardeşimiz yok" dedi.AFAD 17 Ölü 11 YaralıBaşbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı AFAD’ın yaptığı açıklamaya göre Soma’daki maden faciasında bilanço 17 ölü 11 yaralı var. Olaydan 6 saat 15 dakika sonra gelen açıklamaya göre 200′ün üzerinde mahsur kalan işçi var. 8 madencinin ise kurtarıldığı bildirildi.


Elektriklerin kesilmesi nedeniyle asansörler çalışmadığı için yüzlerce işçinin mahsur kaldığı maden ocağında kurtarma çalışmalarının devam ettiği öğrenildi. Madende azalan oksijen seviyesini dengelemek için ocağa oksijen pompalanıyor.


Tahliyelere Başlanacak


Soma İtfaiye Müdürü Temel Korkmaz, NTV’ye yaptığı açıklamada, kurtarma ekiplerinden ilk grubun madene girdiğini söyledi. Korkmaz, "Çalışmalar devam ediyor. Tahliyelere başlanacak" diye konuştu.


Bakan Yıldız Bölgede


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı da yapılacak müdahaleleri koordine etmek için çalışma başlattı.  Facia sonrası Enerji Bakanı Taner Yıldız, bölgeye hareket etti. Bakan, hareketinden önce gazetecilere kısa bir açıklama yaptı ve göçüğün olduğu madene şu an temiz hava verildiğini söyledi. Yıldız, can kayıplarına ilişkin sorular üzerine netleşmeden konuşmanın doğru olmayacağı gerekçesiyle yanıt vermedi.
Bakan Yıldız, AFAD, Türkiye Taşkömürü Kurumu ve Soma'da bulunan 2 büyük kurtarma ekibinin olayla ilgili kurtarma çalışmaları için görevlendirildiğini bildirdi. Yıldız, kömür madeninde trafonun patlamasıyla yer altında çıkan yangından dolayı önemli bir sıkıntı olduğunu dile getirdi.


Yıldız, şöyle konuştu: "Şu ana kadar şehit olan işçi kardeşlerim var. O yüzden çok detaylı bilgi vermem. Bu safhada verilen rakamların her birisinde farklı rakamlar çıkar. O yüzden tek ağızdan bunları takip edeceğiz, kamuoyu ile bu bilgileri paylaşacağız. Öncelikle yeraltındaki işçilerimize hızlı ve acil ulaşmamız lazım. En fazla üzerinde durduğumuz konu bu. Kurtarma ekipleri bu işlerde uzmanlar. Nerede, ne yapacaklarını biliyorlar. İlk anda yeraltına temiz hava verilmesi önemliydi. Şu anda tahliye havası, temiz hava vermeye çevrildi. Yangın olmayan bölümlerle ilgili temiz hava veriliyor. Detaylı bilgiyi Soma'da açıklayacağım. Şu anda 'ihmaldi, değildi', bu konularla alakalı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Faruk Çelik'le de konuştum. Bunların denetimleri, teftişleri, her şeyleri onlar sonradan gelir. İlk anda işçi kardeşlerimize ulaşmamız lazım. Diğer bütün meseleler sonradan gelecektir." 


Ölü ve yaralı sayısına ilişkin sorular yöneltilmesi üzerine Yıldız, şu anda verilecek rakamların yanıltıcı olacağını belirtti.


Başbakan Erdoğan'ın bölgeye gitmesinin söz konusu olmadığını kaydeden Yıldız, kendisinin Başbakan'ın talimatıyla Soma'ya gideceğini ve daha sonra kendisini bilgilendireceğini sözlerine ekledi.CHP Heyeti de Bölgede

Mustafa Moroğlu,  Hasan Ören, Sakine Öz, Özgür Özel, Süleyman Çelebi, Musa Çam ve Alaattin Yüksel'den oluşan CHP heyetinin de Soma'ya hareket ettiği bildirildi.


Ocağı Bakan Yıldız AçmışOlayın meydana geldiği maden ocağı geçtiğimiz Temmuz ayında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız tarafından açılmıştı.Açılış töreninde bir konuşma yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, madencilikte en önemsedikleri konunun işçi sağlığı olduğunu, bir işçinin can güvenliğinin ülkenin tüm madenlerinden daha önemli olduğunu belirtmişti. Yıldız, Ocakta çalışanlarla birlikte Ramazan’ın ilk günü iftarını da açmıştı.Bu haber toplam 3664 defa okundu


YAZARLAR